Ripensia suferă cel mai sever eșec de la promovarea în Liga 2

Sub pavăza unei ușoare reabilitări după 3 înfrângeri la rând prin remiza la Snagov și victoria smulsă la potou sâmbăta trecută acasă cu codașa din Balotești, Ripensia a abordat cu speranțe oarecum realimentate deplasarea din etapa a 8-a în Liga 2 la Târgu Jiu, însă, încasând golul doi chiar înaintea intrării la vestiare după ce egala dintr-o lovitură liberă, și primind alte 3 goluri și după pauză, a sfârșit prin a contabiliza cel mai usturător eșec de la promovarea în 2017 în eșalonul secund: 5-2 (2-1) pentru CS Pandurii Lignitul.

Remarcată în campania anterioară pentru orientarea ofensivă și numărul ridicat de goluri marcate, Ripensia a exersat teoria că echipele care au predilecția de a înscrie adesea, ajung inevitabil să și scoată de suficiente dăți balonul din propria poartă, ceea ce s-a și întâmplat fără excepție meci de meci în cazul timișorenilor după victoriile la zero din primele două apariții acasă după promovarea din Liga 3, cu 16-0 respectiv 2-0 cu Sportul Snagov în 19 august 2017, dată în urma căreia roșu-galbenii n-au mai sfârșit o partidă din divizia secundă fără a fi încasat măcar un gol.

Timișorenii din Ciarda Roșie ajungeau să primească fie și 3 goluri, premieră în Liga 2 la ora celui mai usturător eșec al lor de până atunci în eșalonul secund, chiar la finele turului trecut, 3-0 pentru Știința Miroslava pe zăpada din Moldova, ba chiar și patru, două etape mai apoi, la despărțirea de 2017, într-un 4-4 acasă cu Luceafărul, mai cedând ulterior la 3 goluri diferență și în cea de-a doua zi a lunii în curs, 0-3 pe ”Dan Păltinișanu” în runda a V-a cu Academica Clinceni, însă n-au contabilizat până astăzi cele 5 ”boabe” încasate de la urmașii gorjenilor până anul trecut în elită. Gazdele mai bine clasate nu le-au lăsat în cele din urmă nici o șansă bănățenilor.

Bilanțul aparițiilor pe terenuri adverse era echilibrat înaintea descinderii în Oltenia, cu o victorie înregistrată în runda inaugurală cu 1-2 la Brăila și un singur eșec, consemnat în etapa a patra cu 2-1 pe ”Motorul” din Arad, în rest înregistrându-se remize cu goluri la Sânmartin și Snagov, 2-2 respectiv 1-1, așa încât și ieșirea pe Jiu s-ar fi încadrat în registrul partidelor cu goluri de ambele părți, aspect bifat, dar și relativ echilibrate, ceea ce n-a mai fost cazul, cu handicapul de partea bănățenilor, și încă drastic la final.

Ce-i drept, vizitatorii erau avizați de forma bună a Pandurilor în noua campanie, revitalizați peste vară după ce abia evitau retrogradarea în Liga 3, salvare de la picaj care se contura și grație unui triumf cu 1-2 tocmai în Ciarda Roșie pe 19 mai 2018. Noua față a gorjenilor le-a adus rezultate tot mai bune pe propriul teren, de la un 1-1 cu FC Argeș în etapa a doua la un 2-0 cu alți argeșeni, din Mioveni, iar apoi la recentul 5-3 cu nou-promovata din Constanța. În plus, alb-albaștrii au ajuns chiar să și cocheteze cu prima pătrime a ierarhiei odată ce, după debutul de campionat victorios la Bacău, au trecut peste eșecul cu 2-1 la Ploiești, unicul din campania în curs, prin a remiza 2-2 la Daco-Getica și a triumfa weekend-ul trecut cu 0-4 la Dunăre, la Brăila.

Iar când înscrii câte 4-5 goluri pentru 3 etape la rând, poți ajunge să savurezi prinderea podiumului, un vis devenit momentan realitate în tabăra ”albaștrilor” grație desprinderii din repriza a II-a a jocului la matineu cu Ripensia, care a încheiat în schimb cu capul plecat, bulversată de neașteptatul deznodământ.

Păstrând 11-le învingător sâmbăta trecută, cu mențiunea că roșu-galbenii au rulat până acum 16 titulari dintre care 3 portari, treisprezece fiind așadar jucătorii de câmp intrați în actualul sezon din primul minut, o plajă îngustă și deloc lungă, pe care n-a mai apărut vreun nou titular înafara portarului odată cu despărțirea de Urican și un nou interimat, Ripensia s-a văzut condusă la primul șut pe poarta sa, expediat din colțul careului de George Tudoran, cu poftă de gol în acest început de campanie și marcator în minutul 19: 1-0.

Vizitatorii nu s-au demobilizat și au izbutit relativ rapid să egaleze, precum în deplasarea la Arad, până la pauză, mijlocașul Anghelina fructificând în minutul 34 cu bara transversală o lovitură liberă de la semidistanță: 1-1.

Golurile primite chiar înaintea pauzei sunt asociate plumbului în picioare iar vârful Pandurilor, Phillipe Nsiah, le-a turnat câta timișorenilor în minutul 45 cu un șut din careu la colțul lung, tot el executându-l pe Rădulescu din suprafața de pedeapsă și în primul sfert de oră al reprizei a II-a, 3-1 în minutul 56.

Ripensiei îi fugea terenul de sub picioare, îngrijorată la gândul deținerii unei zestre de numai 8 puncte și cu șansele brusc micșorate de a înjumătăți handicapul ierarhic de puncte față de Pandurii, iar pe acest fond și nervii au cedat, oaspeții căzând în plasa gorjenilor și trezindu-se fără Marius Toma, intrat în vizorul brigăzii feminine de arbitri și eliminat în rând cu ”cocoșul” oponent Denis Brînzan, pentru lovire reciprocă, parte a unui meleu general deloc de urmat ca exemplu.

S-a continuat vreme de jumătate de oră zece contra zece, un meci sărăcit și alterat dar ca un crâmpei al fotbalului smochinit de la noi, Adrian Bogoi fiind mai pe fază să injecteze prompt sânge proaspăt pentru exploatarea spațiilor ivite în plus, ceea ce Blejdea a și înfăptuit la doar 5 minute după introducerea sa în locul lui Nsiah, servit fiind de Tudoran, 4-1 la mijlocul reprizei a II-a.

Pandurii preluase total controlul iar Ripensia se arăta a fi groggy, însă Pîrvulescu n-a exploatat situația, fie scuturând plasa dar din ofsaid fie reluând peste bară din marginea careului mic, iar roata s-a întors apoi puțin, cât de cât, Călin Toma transformând o lovitură de la 11 metri precum în deplasarea pe Mureș, acum după ce o obținea la centrarea izbită de mâna lui Raiciu: 4-2.

Un sfert de oră final în care Popovici i-a luat rapid locul lui Bădăuță iar apoi și Mansour lui Popa, însă era prea târziu, din contră, Daniel Pîrvulescu insistând în avanposturi și menținând cota de 5 acasă a Pandurilor în minutul 87, tot din interiorul careului timișorenilor. Învinși detașat, nefericită premieră pentru galben-roșii, cărora numai bine nu le șade înaintea primirii celor de la Metaloglobus și ieșirii la Târgoviște.

Cu atât mai mult în plan comparativ, ținând cont că în etapa a 8-a din sezonul trecut, ca nou-promovați, ripensiștii erau cei care se impuneau acasă cu 3 goluri avans, 4-1 cu Metaloglobus, de fapt a cincea victorie a timișorenilor pe un parcurs știrbit de o unică înfrângere, conturată deja din minutul 3 pe terenul Chindiei, 1-0 în Dâmbovița în runda a șaptea. Diferența este mare între cele 17 puncte adjudecate în tot atâtea partide din debutul campaniei anterioare și zestrea nici pe jumătate din ediția în curs, cu atât mai mult cu cât între timp nivelul calitativ al întrecerii s-a mai devalorizat și pe mai departe iar timișorenii au jucat în jumătate dintre aceste etape cu formații care începeau runda din weekend-ul în curs de pe locuri de retrogradare.

*

CS Pandurii Lignitul: M. Coțolan – N. Cotolan, Ciobanu, Konate, Vasilescu – Raiciu, Brînzan – cpt., Trancă – Tudoran (78, Popescu), Pîrvulescu (89, Rașoveanu) – Nsiah (62, Blejdea).

Rezerve: Sălăjan – Dănescu, Măicăneanu, Gheorghe.

Antrenor: Adrian Bogoi.

Ripensia: Rădulescu – Marius Toma, Burdeţ, Apro (89, Bărîcă), Călin Toma – cpt. –  Popa (82, Mansour), Monea, Zaluschi, Anghelina, Bădăuţă (75, Popovici) – Dumiter.

Rezerve: Păduraru – Hecsko, Cluci, Stoi.

Director sportiv: Radu Suciu.

Arbitri: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) – Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Mihaela Ţepuşă (Bucureşti).

Rezultatele și programul etapei a opta în Liga 2, clasamentul actualizat și meciurile rundei viitoare, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.