Ripensia Timişoara, 1-1 la liderul Diviziei D Caraş Severin, Metalul Oţelu Roşu

Ripensia Timişoara şi-a continuat în această după-amiază periplul înafara judeţului Timiş, remizând pe cea mai greu practicabilă suprafaţă de joc întâlnită în partidele de verificare ale iernii, la Oţelu Roşu, 1-1 (0-1) cu CS Metalul, o grupare de eşalon superior.

Liderul Seriei 1 în Campionatul Judeţean Timiş a deschis scorul în minutul 37, prin Ungur, din centrarea lui Cărpinişan de pe stînga, iar prima clasată la finele turului în Divizia D Caraş Severin a egalat în minutul 50, în urma unui corner.

În cele din urmă remiză, pentru care cărăşenii s-au bucurat din tot sufletul, laolaltă cu spectatorii dintr-o asistenţă suficient de semnificativă pentru caracterul amical al unui meci între grupări din eşaloane judeţene.

CS Metalul, perdantă cu 3-0 la Deva, sub Cetate, în barajul de promovare în Liga 3 din iunie 2013, în faţa timişenei CS Nuova Mama Mia, deţine şefia ligii a patra cărăşene, după 11 etape, cu 3 eşecuri şi două puncte avans în faţa Minerului Anina.

Managerul sportiv Radu Suciu şi antrenorul Ovidiu Olariu i-au utilizat pe toţi cei 16 componenţi convocaţi, şi anume Ciui (70, Rădulescu) – Petrişor (65, Siminiceanu), Ciobai, Uzun, Cărpinişan – Păscăleanu (65, Bagiu), Duţu (46, Briciu) – Popa, Ungur, Radu – Berescu (65, Stancu).

Timişorenii Ripensiei vor mai juca săptămâna aceasta un meci amical, cu FC Bazoş, în week-end, după care, înaintea realinierii în Cupa României, pe 8 martie, vor mai evolua în jocuri de pregătire cu UTA Bătrâna Doamnă dar şi Voinţa Maşloc.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.