Rocha, penalty ratat, şi Timişoara se îneacă în petrolul azerilor: 0-1 cu Baku

Cu portarul Costel Pantilimon în premieră în poarta polistă de la succesul cu 4-1 contra lui Dinamo în 21 mai, Poli a cedat duminică seară la Jenbach, în Austria, în cel de-al treilea joc amical disputat în patru zile, încheind o săptămână de stagiu alpin cu un eşec cu azerii de la Neftci Baku, 0-1 (0-0), după victoriile de joi şi vineri, 2-1 cu 1 FK Tatran Presov respectiv 3-0 cu SV Austria Salzburg.

Iniţial, era vorba de o adversară din Kosova, Trepca Mitrovice, însă finalmente împotriva grupării din fostul spaţiu sovietic s-au aliniat Pantilimon – Luchin, Scutaru, Ghionea, Sandu – Popa, Poparadu, Tameş, Curtean – Nikolic, Goga. La reluare, Sepsi i-a luat locul lui Sandu iar Ricketts cel al lui Popa, pe parcurs mai intrând Rocha, în minutul 70, în locul lui Curtean, respectiv Axente, în minutul 76, în locul lui Nikolic.

Unicul gol, marcat de Neftci în minutul 69, a survenit după ce în prealabil portarul azerilor respinsese într-o aceeaşi fază şuturile lui Nikolic şi Tameş, goal-keeperul devenind apoi eroul serii cu o paradă salvatoare la riposta polistă din minutul 72, când acelaşi Nikolic a obţinut o lovitură de la 11 metri, ratată însă de Rafael Rocha, proaspăt introdus în joc, care a fost ghicit în intenţiile sale.

Scutaru în minutul 58 şi Nikolic, în minutul 74, au fost sancţionaţi cu cartonaşe galbene.

Pentru alb-violeţi, conform programării iniţiale, urmează jocul de marţi seară cu gruparea georgiană Zestafoni, penultim meci de pregătire în cantonamentul cu baza la Saalfelden.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.