România câștigă primul meci acasă în calificările Euro 2020

Reprezentativa de seniori a României a completat marți seară la Cluj o zi victorioasă pentru selecționatele ”tricolore”, desprinzându-se la debutul acasă în preliminariile Campionatului European de anul viitor prin 3 goluri în numai 7 minute din a doua jumătate a reprizei I în meciul cu codașa Insulele Feroe: 4-1 (3-1).

La 3 seri după eșecul cu 2-1 (2-0) din Suedia, România s-a detașat pe teren propriu prin golurile noilor titulari față de deplasarea în Scandinavia, Ciprian Deac în minutul 26 și Claudiu Keșeru în minutele 29 și 33, rezultatul final fiind stabilit de tânărul atacant George Pușcaș în minutul 64, cu un șut din afara careului, după ce Davidsen reducea scorul în minutul 40 dintr-o lovitură de la 11 metri.

Selecționerul Cosmin Contra a contat pe 12. Tătărușanu – cpt. – 2. Benzar (minutul 46; 8. Ianis Hagi), 4. Moți, 21. Grigore, 11. Bancu – 17. Deac, 18. Marin, 10. Stanciu (78; 23. Man), 7. Chipciu – 9. Pușcaș, 13. Keșeru (69; 14. Cicâldău), rezerve fiind: 1. Pantilimon, 16. Niță – 3. Nedelcearu, 5. Băluță, 6. Manea,  15. Anton, 19. Ivan, 20. Nistor și 22. Săpunaru.

Românii au urcat pe locul 3 în serie, cu bilanțul 2 1 0 1 5-3 3 puncte. În celelalte două jocuri din grupa F: Malta – Spania 0-2 (0-1: Morata 31, 73) și Norvegia – Suedia 3-3 (1-0). La Oslo, gazdele au deschis scorul în minutul 41 prin Johnsen, iar King a dublat avantajul în minutul 59, vecinii scandinavi răsturnând scorul la 2-3 prin Claesson în minutul 70, autogolul lui Nordtveit în minutul 86 și reușita lui Quaison în primul minut de prelungiri, după care Kamara a egalat în cel de-al șaptelea minut de prelungiri.

Spania are punctaj maxim în Grupa F, 2 2 0 0 4-1, urmată de neînvinsa Suedia, 2 1 1 0 5-4, pe când în urma românilor sunt clasate Malta, cu 3 puncte, norvegienii, cu unul, și Insulele Feroe: 0 puncte.

Anglia s-a detașat în Grupa A, 5-0 acasă cu Cehia și 1-5 victorios în Muntenegru, în vreme ce Bulgaria a remizat 1-1, pe teren propriu cu Muntenegru și în Kosovo.

Portugalia n-a învins în Grupa B în jocuri pe teren propriu cu vecine ale României, 0-0 cu Ucraina și 1-1 cu Serbia, ucrainienii impunându-se apoi cu 1-2 în Luxemburg, unde Lituania era depășită cu 2-1.

Irlanda de Nord a pornit cu victorii acasă în Grupa C, 2-0 cu Estonia și 2-1 cu Belarus, Olanda câștigând prima apariție pe teren propriu, 4-0 cu Belarus, dar nu și pe cea de-a doua, cedată dramatic Germaniei, 2-3. Revanșă a nemților la Amsterdam după întâlnirile din Liga Națiunilor, Sane și Gnabry desprinzându-i în minutele 15 și 34, 0-2 la pauză, iar Schulz aducând golul victoriei în minutul 90, în urma reușitelor lui De Ligt și Depay pentru batavi, în minutele 48 și 63.

Succese ale Irlandei cu 1-0 în Grupa D, în Gibraltar și cu Georgia, pe când Elveția s-a impus cu 0-2 pe tărâm gruzin dar a remizat 3-3 acasă cu Danemarca.

Strict victorii pe teren propriu în Grupa E, câte una pentru fiecare: Slovacia – Ungaria 2-0, Croația – Azerbaijan 2-1, Țara Galilor – Slovacia 1-0 și Ungaria – Croația 2-1. Maghiarii au răsturnat scorul contra vicecampioanei mondiale prin egalarea reușită de Szalai în minutul 34 și primul gol internațional al lui Pátkai, în minutul 76, după ce Rebić deschidea scorul în minutul 13.

Succese poloneze în Grupa G, 0-1 în Austria și 2-0 cu Letonia, austriecii pierzând și în Israel, cu 4-2, unde în schimb Slovenia a remizat: 1-1. Același 1-1 pentru sloveni și pe teren propriu cu Macedonia, învingătoare cu 3-1 acasă a Letoniei.

Câte 4 goluri marcate de Franța în Grupa H, 1-4 în Moldova și 4-0 cu Islanda, dar victorii strict numai la zero pentru Turcia, 0-2 în Albania și 4-0 cu moldovenii. Tot la zero s-au impus în Andorra și Islanda, cu 0-2, și Albania: 0-3.

Victorii pentru Belgia în Grupa I, 3-1 cu Rusia, 0-2 în Cipru. De la eșecuri la succese în deplasare, atât scoțienii, 3-0 pentru Kazahstan dar apoi și 0-2 în San Marino, cât și rușii, învingători cu 0-4 în Kazahstan.

Trei neînvinse după primele două runde din Grupa J, Italia trecând cu 2-0 de Finlanda și 6-0 de Liechtenstein, iar Grecia și Bosnia Herțegovina combinând succesul cu remiza: elenii, 0-2 în Liechtenstein și 2-2 la Zenica. Armenia a pierdut cu 2-1 la Sarajevo dar și acasă, 0-2 cu Finlanda.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.