România ia avans din minutul 74 în Insulele Feroe și așteaptă marți Norvegia cu copiii în tribune

Naționala de seniori a României a fost nevoită în această seară să tremure și la propriu și la figurat, răbdătoare în a înfrânge în cele din urmă îndârjita rezistență a insularilor din Oceanul Atlantic, perseverența dând roade după mijlocul părții a doua a meciului din preliminariile Euro 2020, mai exact din minutul 74, când, angajat de Stanciu cu o lungă pasă printre pe jos, tânărul Pușcaș a mai împușcat cu o finalizare de manual un gol pentru ”tricolori”, drept din careu la colțul lung. Odată gheața spartă, Mitriță a semnat apoi prima sa reușită tot cu un drept din careu la colțul lung, iar Keșerü a marcat spre finele prelungirilor: 0-3 (0-0) în Insulele Feroe. Repetiție pentru duelul direct la calificare de marți seară de pe Arena Națională cu vikingii egalizatori ai Spaniei în prelungiri, din penalty.

Selecționerul Cosmin Contra și ”tricolorii” săi aveau neapărat nevoie de victorie în ultima deplasare cu adevărat accesibilă din Grupa F în preliminariile Campionatului European al cărui turneu final se va desfășura anul viitor, iar succesul s-a conturat în ultimul sfert de oră, codașa fără punct a ierarhiei ținând până atunci România în șah. Șuturi din careu au dat mat până la urmă, Insulele Feroe – România 0-3 în etapa a șaptea din cele 10 ale parcursului calificărilor, prin golurile lui Puşcaş din minutul 74, Mitriță în minutul 83 și Keșerü în minutul 90+4, cu mențiunea că ultimii 2 marcatori au intrat pe mijlocul părții secunde, în alcătuirea Tătărușanu – Benzar, Nedelcearu, Chiricheș – cpt. (minutul 38, Rus), Bancu – Anton – Stanciu, Hagi, Coman (69, Mitriță) – Pușcaș, Andone (64, Keșerü), rezerve rămânând Radu, Niță – Toșca, Mogoș, Deac, Marin, Bordeianu, Nistor și Cicâldău.

România întâmpinase serioase dificultăți în precedentul meci din preliminarii pentru a se impune acasă cu 1-0 în fața celuilalt outsider al Grupei F, Malta, așa încât punctele din Insulele Feroe nu erau dinainte câștigate, și nici toate gândurile nu puteau zbura spre primirea Norvegiei marți de la ora 21:45, într-o dispută care pe care.

Iar românii au suferit între apele nordului înainte de a a-și asigura victoria, căpitanul Chiricheș ieșind accidentat în minutul 38, ceea ce l-a determinat pe Contra, dat fiind și faptul că Dragoș Grigore a devenit indisponibil, să îi convoace de urgență la lot pe fundașii Iulian Cristea (FCSB) și Andrei Burcă (CFR Cluj), care vor ajunge duminică în cantonament la Mogoșoaia.

Totul în perspectiva partidei de marți cu nordicii din Țara Fiordurilor, care au smuls un draw în prelungiri acasă cu liderul grupei, aflat la primele puncte risipite în această campanie: Norvegia – Spania 1-1 (King 90+4 – penalty – Saúl Ñíguez 47).

Pentru Norvegia, ieșirea la București va echivala cu ultima dispută din grupă în compania celorlalte naționale vizând calificarea directă, ulterior mai având în program partide cu codașele. Suedia în schimb mai are un singur meci mai facil, dar pe de altă parte așteaptă marți Spania și va descinde luna viitoare, în penultima etapă, în România. Pe când ”tricolorilor” li s-au încheiat jocurile cu ultimele două clasate, urmând a le întâlni strict pe rivalele cu aspirații la calificare, pe rând în ordinea crescătoare a pozițiilor deținute actualmente de acestea. Începând de marți, când zeci de mii de copii cu însoțitori vor lua loc în tribunele Arenei Naționale, la un meci în care România este sancționată, fără spectatori în urma incidentelor de la partidele organizate în preliminarii luna trecută.

Programul grupei până la final, după cum urmează…

Marți 15 octombrie: Suedia – Spania, România – Norvegia și Insulele Feroe – Malta, toate de la ora 21:45.

Vineri 15 noiembrie, de la ora 21:45… România – Suedia, Norvegia – Insulele Feroe și Spania – Malta.

Iar luni 18 noiembrie de la 21:45… Spania – România, Suedia – Insulele Feroe și Malta – Norvegia.

Tot astăzi s-a mai jucat și Malta – Suedia 0-4: Danielson (minutul 11), S. Larsson 58 – pen., 71 – pen., Agius 66 – autogol.

Feroe 7 0 0 7 3-23 0

Preliminariile UEFA Euro 2020 constau în 10 grupe de calificare oferind primele 20 de locuri la turneul final, aniversar, organizat în 12 orașe europene, între care și București. La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă, iar ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.

Cu mențiunea că Belgia și Italia deja sunt calificate matematic la turneul final continental de anul viitor, iată celelalte rezultate înregistrate sâmbătă în preliminarii, precum și clasamentul respectiv programul imediat viitor în restul seriilor, ceva mai jos…

Grupa D:

Sâmbătă 12 octombrie:Georgia – Irlanda 0-0 și Danemarca – Elveția 1-0 (Y. Poulsen 85).

Danemarca 6 3 3 0 16-5 12
Irlanda 6 3 3 0 5-2 12
Elveția 5 2 2 1 10-5 8
Georgia 6 1 2 3 4-8 5
Gibraltar 5 0 0 5 0-16 0

15 octombrie: Elveția – Irlanda, Gibraltar – Georgia (21:45).

Grupa J:

Bosnia-Herțegovina – Finlanda 4-1 (I. Hajrović 29, Pjanić 37-pen., 58, Ar. Hodžić 73 – Pohjanpalo 79), Liechtenstein – Armenia 1-1 (Frick 72 / Barseghyan 19) și Italia – Grecia 2-0 (Jorginho 63 – pen., Bernardeschi 78).

Italia 7 7 0 0 20-3 21
Finlanda 7 4 0 3 9-8 12
Bosnia-Herțegovina 7 3 1 3 16-12 10
Armenia 7 3 1 3 13-12 10
Grecia 7 1 2 4 7-12 5
Liechtenstein 7 0 2 5 2-20 2

15 octombrie: Finlanda – Armenia (19:00), Liechtenstein – Italia, Grecia – Bosnia-Herțegovina (21:45).

Muntenegru 6 0 3 3 3-13 3

14 octombrie: Kosovo – Muntenegru, Bulgaria – Anglia (21:45)

B

Ucraina 6 5 1 0 13-1 16
Portugalia 5 3 2 0 13-4 11
Serbia 5 2 1 2 10-12 7
Luxemburg 6 1 1 4 5-11 4
Lituania 6 0 1 5 4-17 1

14 octombrie: Ucraina – Portugalia, Lituania – Serbia (21:45)

C

Olanda 5 4 0 1 17-6 12
Germania 5 4 0 1 17-6 12
Irlanda de Nord 6 4 0 2 8-7 12
Belarus 6 1 1 4 3-10 4
Estonia 6 0 1 5 2-18 1

13 octombrie: Belarus – Olanda (19:00), Estonia – Germania (21:45)

E

Croația 6 4 1 1 13-5 13
Slovacia 6 3 1 2 10-8 10
Ungaria 6 3 0 3 7-9 9
Țara Galilor 5 2 1 2 5-5 7
Azerbaidjan 5 0 1 4 5-13 1

13 octombrie: Ungaria – Azerbaidjan (19:00), Țara Galilor – Croația (21:45)

Letonia 7 0 0 7 1-24 0

13 octombrie: Slovenia – Austria, Polonia – Macedonia de Nord (21:45).

Moldova 7 1 0 6 2-18 3

14 octombrie: Moldova – Albania, Islanda – Andorra, Franța – Turcia (21:45)

San Marino 7 0 0 7 0-37 0

13 octombrie: Kazahstan – Belgia (16:00), Scoția – San Marino și Cipru – Rusia (19:00).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.