România, învinsă de Algeria cu 2-1

România a pierdut cu 3 luni înaintea debutului din Grecia în preliminariile C.E. 2016 într-un joc amical disputat la Geneva, pe ploaie, în faţa Algeriei, selecţionată calificată la turneul final al Campionatului Mondial 2014 din Brazilia, care, fervent susţinută din tribună, a marcat la mijlocul fiecărei reprize, prin Bentaleb, în minutul 22, în urma unei centrări de pe stânga, unde Chiricheş era întors pe toate feţele, balonul scăpându-i dintre braţe lui Pantilimon, respectiv Soudani, în minutul 65, dintr-o centrare de pe dreapta, învingătorii având şi alte oportunităţi de a majora scorul.

Românii egalau în minutul 28 prin Chipciu, care a dejucat pasul la ofsaid al africanilor la mingea lui Maxim, iar reluarea lui Tănase a fost deviată în bară de portarul alb-verzilor în minutul 51.

Aşadar, după un succes la limită cu Albania, 1-0, prin golul lui Raţ, România a pierdut 4 zile mai apoi, în cel de-al doilea meci al stagiului din Elveţia, cu 1-2 (1-1), ca parte a pregătirilor pentru debutul în preliminariile turneului final al Campionatului European de peste 2 ani, start programat pe 7 septembrie în Grecia.

În continuare, România va mai juca în 2014 pe 11 octombrie, acasă cu Ungaria, şi în 14 octombrie, în Finlanda, respectiv pe 14 noiembrie acasă cu Irlanda de Nord, urmând a începe anul 2015 cu al cincilea adversar din Grupa F, Insulele Feroe, tot acasă, pe 29 martie.

România: Costel Pantilimon (47, Silviu Lung) – Vlad Chiricheş, Valerică Găman, Dragoş Grigore, Răzvan Raţ – Alexandru Bourceanu, Costin Lazăr (51, Bănel Nicoliţă; 80, Cosmin Matei) – Alexandru Maxim, Alexandru Chipciu (80, Raul Rusescu), Cristi Tănase – Ciprian Marica – cpt.

Ungaria a trecut într-un alt meci amical de Albania, la Budapesta, cu 1-0, Priskin înscriind din penalty în minutul 82, iar Grecia a înregistrat al treilea 0-0 la rând, contra Nigeriei, selecţionata antrenată în ultimii 4 ani de Fernando Santos, care se va despărţi de eleni după turneul final mondial, urmând a mai juca un amical şi joi, tot în SUA, contra Boliviei, după care va debuta în Brazilia contra Columbiei, sâmbăta viitoare, într-o grupă şi cu Japonia şi Coasta de Fildeş.

* Reprezentativa sub 19 ani a României va debuta în această seară la Mogoşoaia în Turneul de Elită al Campionatului European, de la ora 21, într-un joc din Grupa 6 contra Austriei, urmând a continua împotriva Rusiei, sâmbătă de la 18,30, şi a Norvegiei, marţi de la ora 19.

Cristian Bărbuţ, convocat în lotul lui Ştefan Iovan pentru acest turneu, nu va fi implicat în meciuri, mijlocaşul lui ACS Poli Timişoara suferind o leziune musculară, iar Deian Boldor a fost reţinut de club, AS Roma Primavera, pentru încheierea competiţiei interne.

* În B2, ASA Târgu Mureş, virtual promovată, a disputat ultimul meci de campionat, pierzând cu 1-0 la FC Olt Slatina, şi ar putea fi întrecută pe primul loc al seriei dacă CSU Craiova va obţine sâmbătă un punct acasă, în ultima rundă din play-off, contra lui CSM Râmnicu Vâlcea. CSM Studenţesc Iaşi a promovat din B2, Rapid, aflată cu un punct în urma moldovenilor, disputând sâmbătă ultima etapă la CSM Unirea Slobozia, care o urmează la alte două puncte diferenţă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.