România revine de la 2-0 pentru Serbia și remizează din nou la turneul de calificare U17

Selecționata sub 17 ani a României a remizat în această după-amiază și în cea de-a doua apariție în cadrul patrulaterului din Ungaria contând ca primă fază de calificare spre turneul final al Campionatului European de fotbal rezervat juniorilor ”B”, programat în primăvara viitoare în Irlanda cu participarea a 16 naționale, ”tricolorii” încheind la egalitate 2-2 (0-0) cu Serbia, care se desprindea prin goluri în minute consecutive în primul sfert de oră după pauză.

Egală și a gazdei Ungaria, 0-0 duminică, în ziua inaugurală a turneului cu 3 etape al Grupei 9 din faza I de calificare la Euro U17 din 2019, reprezentativa juvenilă a României se vede nevoită să câștige viitoarea și ultima sa apariție peste graniță, sâmbătă de la ora 14 cu Lituania, învinsă pe rând cu 2-1 de Serbia iar astăzi cu 3-0 de maghiari, ca unică alternativă de prindere a unuia dintre primele două locuri, cu drept de accedere în Turul de Elită din primăvara viitoare, fază secundă de calificare la turneul final din insulă.

Sistemul de calificare stipulează că primele două clasate în fiecare dintre cele 13 grupe, împreună cu 4 naționale situate pe locul 3 cu cel mai bun bilanț, au drept de accedere la Turul de Elită de anul viitor, ultimă rundă înaintea turneului final, tur de elită pentru care și-au asigurat deja biletele încă după primele două etape Suedia și Olanda, cu punctaj maxim în unica serie patrulater începută înaintea celei din Ungaria, cu mențiunea că ”portocaliii” sunt și deținători la zi ai titlului continental la această categorie de vârstă. Iar la Euro U17 se vor califica reprezentativele juvenile clasate pe primul loc în cele 8 grupe de la Turul de Elită precum și cele mai bune 7 ocupante ale pozițiilor secunde.

Ungaria și Serbia, care se vor întâlni tot sâmbătă de la ora 14, dețin câte 4 puncte, cu golaverajul 3-0 respectiv 4-3, urmate de România, cu două puncte, golaveraj 2-2, Lituania neavând nici un punct.

România va întâlni în ordine Lituania și Serbia și în cadrul grupei Ligii Națiunilor, săptămâna viitoare, la nivelul reprezentativelor de seniori, mai întâi joi de la ora 21:45 în țara baltică, pe când sârbii vor juca de la aceeași oră în Muntenegru, iar apoi duminică 14 octombrie de la ora 16 pe Arena Națională, cu unica națională din această serie patrulater prezentă în Rusia la turneul final din iunie al Campionatului Mondial.

Astăzi de la ora 17, la Csákvár, sârbii au deschis scorul în minutul 55 prin mijlocașul Danilo Miladinović, servit de atacantul Radulović în replică la un atac irosit al românilor, după care același Miladinović a înscris și în minutul imediat următor, reacția ”tricolorilor” fiind însă promptă iar Ianis Stoica reducând din handicap în minutul 61, 2-1, din lovitura liberă executată de Bani.

Atacantul Louis Munteanu a egalat pentru România U17 în minutul 81, după care juniorii ”B” români, din generația 2002 și mai mici, au mai avut o bună ocazie de a marca și în minutul 85.

Daniel Mogoșanu i-a aliniat pentru România U17 pe (1) Sava – 2. Grosu, 3. Drăgușin – cpt., 6. Vita, 4. Stefanovici – 20. Perianu, 8. Grameni – 7. Stoica (90+1, 14. Iana), 10. Bani (87, 17. Corbeanu), 11. Pitu – 9. Munteanu (87, 19. Suciu).

Rezerve: 12. Tătaru – 5. Bolenyi, 13. Florică, 15. Szondi, 16. Pascu, 18. Chilili

Serbia U17 (selecționer, Milan Kuljic): Slaković – cpt. – 15. Drezgić, 4. Knezević, 5. Nikolić – 15. Despotovski, 8. Blagojević, 20. Miladinović (7. Ergelas, 68), 3. Kadijević (2. Kljajić, 46)- 11. Radulović, 9. Baić (19. Babić, 63), 10. Colić (17. Eleven, 89).

Rezerve: 12. Katić – 6. Luković,  14. Kuzmanović, 16. Smilijković,  18. Bacanin.

Săptămâna viitoare, vineri 12 octombrie, joacă și naționala de tineret sub 21 de ani a României, lider în preliminariile Euro U21, la Cluj cu Țara Galilor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.