România U17 cedează la scor de forfait Georgiei

Reprezentativa sub 17 ani a României a pierdut la scor la a doua apariție în turneul patrulater de calificare din preliminariile Campionatului European U17 al cărui turneu final va avea loc anul viitor în Azerbaijan, la 48 de ore după ce debuta cu bine în întrecere grație unui triumf cu 2-1 în dauna gazdei Ungaria.

Juniorii români au fost însă întrecuți astăzi de la ora 14,30 cu 0-3 (0-1) de Georgia U17, căzând astfel pe locul 3 în Grupa 4 înaintea partidelor decisive de joi după-amiază.

Miza este calificarea în faza secundă a preliminariilor, ce constă în turneele de elită din primăvară, pentru care primele câte două clasate în fiecare din cele 13 grupe și 5 ocupante ale locurilor 3 cu cel mai bun punctaj au drept de accedere.

Georgia, învinsă sâmbătă, a urcat astăzi a doua în ierarhie, cu 3 puncte și golaveraj 6-4, după Slovacia, lider cu 4 puncte și golaveraj 5-4, România fiind a treia, cu 3 puncte și golaveraj 2-4, iar gazdele maghiare pe ultimul loc, cu un punct și golaveraj 2-3.

Selecționabilii lui Adrian Boingiu, cu Vlad Dragomir căpitan și juniori de la ACS Poli precum fundașii Podină și Haruț dar și atacantul Sîntean, vor juca meciul decisiv joi de la ora 14,30 cu Slovacia, tot la Dabas.

Gruzinii au deschis astăzi scorul în minutul 24 prin Spanderashvili, care avea o mare ocazie de majorare a scorului chiar înaintea pauzei, în minutul 39, la reluare Chakvetadze, în minutul 44, și Ninua, în minutul 68, semnând celelalte reușite ale selecționatei lui Gocha Avsajanishvili pe stadionul Varosi din Dabas

Românii au jucat ultimul sfert de oră în inferioritate numerică, Dima fiind eliminate pentru cartonașele galbene primite în minutele 12 și 64, ultimul, pentru un fault comis asupra autorului golului doi.

Georgia a dominat la șuturi la poartă, 13-1, precum și la cele pe poartă, cu 11-3, dar și la cornere, cu 6-3.

În celălalt meci al zilei, Ungaria – Slovacia 1-1 (1-0), gazdele deschizând scorul prin golul din penalty al căpitanului fundaș central Virag, în minutul 24, dar și primind apoi două cartonașe roșii, în minutele 55 și 69. În dublă inferioritate numeric, maghiarii au fost egalați în al patrulea minut de prelungiri, 80+4, de reușita lui Almasi.

România U17: Vlad – Chifu (68, Ganea), Pădureț, Dima, Podină – Boboc, Dragomir – cpt. – Micovschi (71, Sîntean), Craiu (41, Mățan), Neciu – Moldoveanu.

Rezerve: Iliescu – Dulca, Haruț, Gheorghe.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.