România U19 deschide scorul la debutul în faza I preliminară pentru Euro 2017 după cornerul lui Vlad Dragomir dar gazda Olanda învinge: 2-1 (2-1)

Reprezentativa sub 19 ani a României a debutat în această seară într-o nouă campanie de calificare, pentru turneul final al Campionatului European U19, ce va avea loc în Georgia în 2017 și va reuni 7 selecționate trecute de primele două faze preliminare, Turneul de calificare și Turul de elită, plus naționala gazdă.

”Tricolorii” selecționați de Costel Enache și cu Vlad Dragomir în 11-le de start, au jucat primul lor meci al turneului de calificare contând ca fază I a preliminariilor pe terenul din Hardenberg al gazdei Grupei 2, Olanda, care nu se numără între cele doar 6 naționale câștigătoare ale turneului final continental la această categorie juvenilă de la relansarea sa ca nou criteriu de vârstă U19 în ediția 2001/2. La categoria U19, Spania este cea mai aureolată națională la turneele finale europene, cu triumfuri în 2002, 2004, 2006, 2007, 2011, 2012 și 2015, așadar de 7 ori, urmată la acest capitol de deținătoarea la zi a trofeului, Franța, care a câștigat ultimul act din acest an cu 4-0 în Germania contra Italiei și a adăugat astfel succeselor din 2005 și 2010, Germania având două titluri în palmares, în 2008 și 2014, iar Italia, în 2003, Ucraina în 2009 și Serbia în 2013, câte unul.

Faza I a preliminariilor constă în 13 grupe a câte 4 echipe, primele două clasate în fiecare patrulater la finalul celor 3 etape de meciuri fiecare cu fiecare plus o ocupantă a locului 3 cu cel mai bun bilanț împotriva primelor două având drept de acces în Turul de elită din primăvara viitoare, constând în 7 grupe a câte patru naționale, din care doar câștigătoarele vor lua biletele pentru Georgia.

În tentativa de a ajunge peste Marea Neagră, România U19 a trebuit să pornească la drum în Olanda, unde a deschis în această seară scorul împotriva portocaliilor în minutul 14, 0-1 prin Adrian Petre, după primul corner al jocului, executat de timișoreanul Dragomir, în vârstă de 17 ani, și reluat cu capul de căpitanul Ianis Hagi, nouarul trimițând în plasă balonul respins de portar.

La încheierea reprizei I, în minutul 45, Bijleveld a egalat pentru gazde după cornerul lui Dilrosun, marcatorul întorcându-i favoarea un minut mai târziu (45+1), când același Dilrosun a preluat conducerea pentru selecționata pregătită de Maarten Stekelenburg.

Spre final, Pașcanu a ochit bara în minutul 79, în urma cornerului lui Ianis Hagi, iar la fel și autorul golului victoriei, Dilrosun, în primul minut de prelungiri: tot 2-1.

Olanda U19, cu jucători în mare majoritate în vârstă de 18 ani, a câștigat cu 2-1 (2-1) cu un raport de 10-2 al șuturilor pe poartă în alcătuirea 1. Justin Bijlow (Feyenoord) – 2. Sherel Floranus (Sparta), 3. Matthijs De Ligt (17 ani, Ajax), 4. Rick van Drongelen – cpt. (17 ani, Sparta), 5. Jurich Carolina (PSV) – 6. Dani De Wit (Ajax), 8. Teun Koopmeiners (AZ 67), 7. Javairo Dilrosun (Manchester City), 10. Teun Bijleveld (AZ 67 Alkmaar), 11. Tahith Chong (16 ani, Manchester Utd.; minutul 74: 17. Mitchell Van Bergen – 17 ani, Vitesse) – 9. Jelle Duin (17 ani, AZ 67; minutul 82: 12. Kaj Sierhuis – Ajax).

Rezerve: 16. Maarten Paes (NEC Nijmegen) – 13. Deyovaisio Zeefuik (Ajax), 14. Odysseus Velanas (FC Utrecht), 15. Owen Vijndal (16 ani, AZ 67), 18. Rodney Kongolo (Manchester City).

România U19: 12. Andrei Udeanu – 2. Tiberiu Căpușă, 5. Alexandru Pașcanu, 13. Denis Ciobotariu, 15. Kilyen Szabolcs – 6. Răzvan Oaidă, 16. Vlad Dragomir – 7. Robert Grecu (67: 8. Andrei Ciobanu), 10. Ianis Hagi – cpt., 11. Florinel Coman – 9. Adrian Petre(78: 14. Dennis Man).

Rezerve: 1. Daniel Vlad – 3. Alex Negrea, 4. Constantin Dima, 17. Stephan Drăghici și 18. Marian Târșa.

În meciul inaugural al Grupei 2, jucat la Vriezenveen, Birk Risa a înscris de 5 ori, în minutele 19, 32, 48, 56 și 76 ale partidei Norvegia – San Marino 9-0 (4-0), în care au mai marcat Kristoffer Ajer , căpitanul, în minutul 14, din penalty, Emil Hansson (38), rezerva Abdul-Basit Agouda (62) și Giorgini, un autogol, în minutul 83.

Programul următor al Grupei 2: Norvegia – România de la ora 16 a Bucureștiului și Olanda – San Marino (19) – ambele sâmbătă 8 octombrie; România – San Marino și Olanda – Norvegia – ambele marți 11.10. de la ora 20,30.

Unica serie în care s-au jucat deja două etape este Grupa 5, Austria și Bosnia și Herțegovina având câte două victorii în Lituania.

Luna aceasta va juca însă și selecționata U17 a României, tot la nivelul fazei I a preliminariilor, în Turneul de calificare din Ilfov, pe 25, 27 și 30 octombrie în ordine, la Buftea, cu Austria, Anglia și Azerbaijan, criteriile de calificare fiind aceleași, pentru Turul de elită din primăvară.

Rusia, în Republica Moldova, Olanda în Ungaria, Suedia în Finlanda, Spania în Irlanda de Nord, Scoția în Portugalia și Turcia în Lituania, au câștigat deja cu maxim de puncte grupele patrulater respective din turul I preliminar la categoria U17, totalul seriilor fiind tot de 13.

La categoria U21, de tineret, România va încheia parcursul în Grupa 5 a preliminariilor Euro 2017 marți la Stara Zagora, pe terenul Bulgariei, unde va intra cu bilanțul 9 5 1 3 15-12 și 16 puncte, pe locul secund, la 6 puncte în urma liderului Danemarca, dar înaintea celor din Bulgaria (14p/8j) și Țara Galilor (13p/9j). Vineri 7 octombrie se joacă Bulgaria – Danemarca iar marți, tot în ultima etapă, și Armenia – Țara Galilor.

Iată însă și lotul României U19 prezent în aceste zile la turneul Grupei 2 din Olanda:

– portari: Andrei Vlad (CSU Craiova), Andrei Udeanu (SCM Pitești);

– fundași: Tiberiu Căpușă (FC Viitorul), Szabolcs Kilyen (FC Viitorul), Denis Ciobotariu (Dinamo), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Constantin Dima (Metalul Reșița), Alex Negrea (FC Augsburg);

– mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal), Răzvan Oaidă (Brescia), Marian Târșa (CSM Poli Iași), Stephan Drăghici (CSM Rm. Vâlcea), Ianis Hagi (Fiorentina), Robert Grecu (SCM Pitești), Andrei Ciobanu (FC Viitorul) – ca înlocuire de ultim moment a lui Carlo Casap, tot de la FC Viitorul, și Dennis Man (FCSB);

– atacanți: Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă) și Florinel Coman (FC Viitorul).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.