România U19, doar de pe locul 2 într-o facilă grupă acasă: 1-3 (1-0) cu Elveţia

Cu calificarea în buzunar pentru faza secundă a preliminariilor Campionatului European sub 19 ani, România nu a obţinut însă şi locul 1 în Grupa 11, pe care a găzduit-o începând de joi la Oradea, cedând astăzi de la ora 11 în duelul fruntaşelor cu punctaj maxim, 1-3 (1-0) cu Elveţia.

Sigla FRF.550x1000x0resized

Având nevoie de victorie pentru a urca de pe locul secund, selecţionata sub 19 ani a României a cedat avantajul avut la pauză prin reuşita rezervei Patrick Petre din minutul 20, după lobul lui Stoica peste portar, spre colţul lung, de pe flancul stâng, şi la zece minute după ce intra în teren în locul lui Vîlceanu.

Oaspeţii elveţieni au răsturnat însă scorul după pauză, prin Harun Alpsoy, în minutul 54, şi şeptarul Nikola Gjorgjev în minutul 71 al partidei de pe stadionul „Iuliu Bodola”.

Ulterior, optarul Arxhend Cani l-a majorat pentru vizitatori în minutul 84, din penalty, acordat pentru faultul portarului Ionuţ Pop asupra lui Guillemenot, goal-keeper-ul văzând şi cartonaşul roşu. În consecinţă, pe final, cu toate înlocuirile efectuate, Botă a preluat între buturi mânuşile de portar. În ultimele faze de joc, Kwadwo Duah a ochit bara din lovitură liberă.

Românii şi-au atins astfel obiectivul calificării în turul următor, dar doar pe baza unor succese cu 2-0 cu Insulele Feroe şi Andorra în mai facila grupă de pe teren propriu, din Bihor, mai apoi principalul examen al patrulaterului fiind căzut după pauza confruntării cu Elveţia U19, care a dominat şi la raportul şuturilor, 6:2 pe poartă şi 11:1 în afara cadrului porţii.

România se va regăsi în primăvară alături de alte 27 de naţionale sub 19 ani în Turul de Elită constând în şapte grupe a câte 4 echipe, prima clasată în fiecare serie obţinând calificarea la turneul final din 11-24 iulie 2016, din Germania. Tragerea la sorţi a grupelor fazei secunde preliminare are loc pe 3 decembrie.

Au mai obţinut deja calificarea în Turul de Elită din primăvara lui 2016 şi Croaţia şi Muntenegru, din Grupa 2, Polonia şi Bulgaria (Grupa 3), Anglia şi Italia (Grupa 4), Turcia şi Ucraina (Grupa 5), Israel şi Danemarca (Grupa 6), Portugalia şi Grecia (Grupa 7), Slovacia şi Irlanda de Nord (Grupa 9), Franţa şi Olanda (Grupa 10), Cehia şi Serbia (Grupa 12) respectiv Belgia şi Suedia, din Grupa 13. Cehii şi lusitani au încheiat seriile cu punctaj maxim, 3 victorii din 3 jocuri.

Georgia – Austria şi Albania – Ţara Galilor se joacă la această oră în ultima rundă de meciuri din Grupa 8, acasă la gruzini. Iar în această seară, odată cu partidele Irlanda – Scoţia şi Letonia – Slovenia, din etapa finală a Grupei 1, găzduită de Irlanda, se pune punct fazei I de calificare a preliminariilor.

Ocupanta locului 3 cu cel mai bun punctaj acumulat împotriva echipelor clasate pe poziţiile 1 şi 2 are drept de calificare în Turul de Elită din primăvară.

*

România U19: 12. I. Pop – 2. Rogoza, 5. Dudea, 6. R. Popa, 15. Pham – 4. Chivari, 16. Hreniuc (71, Panait) – 19. Stoica (57, Cojocaru), 10. Cicâldău – cpt., 17. Vîlceanu (10, Petre) – 20. Botă.

Rezerve: 1. Tordai – 9. Cr. Ene, 11. D. Popa, 22. Drăghici. Selecţionerul Andrei Spier a apelat astăzi în premieră la orădeanul Ionuţ Pop, actualmente legitimat la AS Roma, între buturi în locul lui Tordai. Alte noutăţi de la un meci la altul: titularizarea lui Hreniuc în locul lui Cojocaru, pe post de închizător; Pham, pe flancul stâng al apărării; Alexandru Stoica, în dreapta liniei de mijloc, respectiv Botă, în atac. În absenţa lui Panait, uşor accidentat şi introdus pe parcurs, banderola de căpitan a fost preluată de Cicâldău.

Elveţia U19: 1. Kobel – 19. Hefti, 5. Loosli, 4. Alessandrini, 3. Obexer – 8. Cani, 20. Alpsoy – 17. Duah, 6. Arnold – cpt. (26, 7. Gjorgjev), 11. Kutesa (85, 9. Manzabi) – 15. Zeqiri (66, 16. Guillemenot).

Rezerve: 12. Enzler – 10. Roberto Alves, 14. Schättin, 18. Kastrati. Antrenor: Claude Ryf.

În celălalt meci al ultimei etape, Andorra – Insulele Feroe 1-1 (Nazzaro 5 / Ari Olsen 74).

Clasamentul final al Grupei 11: 1. Elveţia 3 3 0 0 8-1 9 puncte, 2. România 3 2 0 1 5-3 6p / 3. Andorra 3 0 1 2 1-4 1p, 4. Insulele Feroe 3 0 1 2 1-7 1p.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.