România U19, tot 2-0 și calificată din faza preliminară 1. Un succes cu Elveția ar aduce și locul 1

Reprezentativa sub 19 ani a României a risipit în această după-amiază și ultimele emoții în privința calificării de pe teren propriu dintr-o grupă facilă din faza I a preliminariilor Campionatului European U19, asigurându-și așadar cu încă un 2-0 înainte de termen biletele pentru turul secund al calificărilor, din primăvară, și anume Turneul de Elită.

Precaută față de ”buturugile mici” încă de la aflarea adversarilor din Grupa 11 preliminară a fazei I la categoria sub 19 ani, România și-a valorificat însă avantajul terenului propriu și sâmbătă de la ora 15 pe arena orădeană ”Iuliu Bodola”, adăugând un alt 2-0, și cu Andorra, celui conturat joi contra Insulelor Feroe.

Astfel, cu 6 puncte și golaveraj 4-0, românii vor juca peste 3 zile cu elvețienii pentru calificarea în Turneul de Elită chiar de pe locul 1 în serie, avantajul la golaveraj fiind de partea vizitatorilor, 5-0.

Debutul de meci a fost favorabil ”tricolorilor”, un rapid contraatac declanşat în minutul 7 de Vâlceanu, care pleca în dribling și pasa pe culoar, fiind continuat de Cristi Ene, care i-a lăsat inteligent lui Patrick Petre, șeptarul lansându-se din preajma sa și fiind faultat de portarul Andorrei în afara careului: cartonaș roșu. În consecință, Pijuan i-a lăsat locul portarului de rezervă Lage iar Andorra a continuat în 10 jucători.

În superioritate numerică a românilor, minutele 19 și 51 au adus reușitele lui Cristi Ene, prima, în urma unui corner executat de Vâlceanu.

Ulterior, și înlocuirile, căpitanului Panait ieșind pentru Pham în minutul 62, Cristi Ene pentru Botă în minutul 75 iar Răzvan Popa pentru Drăghici (84).

Rezerve: 12. I. Pop – 11. D. Popa, 16. Hreniuc, 19. Al. Stoica.

România U19 va încheia Grupa 11 de calificare din faza I a preliminariilor marți la ora 11, pe arena ”Iuliu Bodola” din Oradea, contra elvețienilor.

În primul meci al zilei, Elveția a trecut cu 4-0 (2-0) de Insulele Feroe prin golurile lui Kwadwo Duah din minutele 34, 39 și 65, respectiv Andi Zeqiri, în minutul 75, la 12 minute după introducerea sa în joc.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.