România U21, din 3-0 în 3-0

Selecționata de tineret a României a câștigat cu același scor, 3-0, și cel de-al doilea meci jucat acasă în doar câteva zile în cadrul Grupei 8 din preliminariile Euro U21, și tot prin a înscrie golurile strict după pauză, în această seară la Voluntari contra Irlandei de Nord, precum joi la Ploiești în dauna Ucrainei.

Dacă în fața vecinilor de la nord ”tricolorii” au marcat începând din minutul 74, în această seară au punctat tot de 3 ori în prima jumătate a reprizei a II-a, prin căpitanul Băluță în minutul 48, Mihăilă în minutul 59 și Ciobanu în minutul 67, de fiecare dată cu șuturi din careu, după care selecționerul a efectuat imediat o triplă înlocuire în avanposturi.

Elevii lui Mirel Rădoi au jucat din minutul 38 în superioritate numerică, prin eliminarea căpitanului nord-irlandezilor, portarul Hazard, care a primit cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Man.

România U21 va mai găzdui exact de astăzi într-o lună, pe 14 noiembrie, și tot la Voluntari, partida cu secund clasata Finlanda, care tot în această seară a suferit prima înfrângere în 4 apariții în Grupa 8, 0-1 (0-1) acasă cu Danemarca, pentru noul lider cu punctaj maxim din 3 victorii înscriind Nartey în minutul 12. Apoi, tot anul acesta, tineretul României va mai juca și returul cu nord-irlandezii, pe 19 noiembrie, la Ballymena, următoare apariție a insularilor încă fără succes în 4 partide.

La anul, mai întâi în primăvară, pe 31 martie acasă cu Danemarca, iar apoi pe 4 și 8 septembrie 2020 în Finlanda și Malta, în 9 octombrie în Ucraina și pe 13 octombrie acasă cu Malta, România U21 va completa programul preliminariilor spre turneul final din 2021 al UEFA Euro U19.

În clasamentul grupei, ”tricolorii” au rămas pe locul 3.

Danemarca 3 3 0 0 5 2 +3 9p
Finlanda 4 2 1 1 7 2 +5 7
România 3 2 0 1 7 2 +5 6
Ucraina 3 1 0 2 4 5 -1 3
Irlanda de Nord 4 0 2 2 2 6 -4 2
Malta 3 0 1 2 0 8 -8 1

România U21 a câștigat contra ”verzilor” în alcătuirea Vlad – Rațiu (minutul 63, Velisar),  Pașcanu, Chindriș, Boboc – Oaidă, Băluță – cpt. (79, Grigore), Ciobanu – Man (69, Neicuțescu), Petre (69, Ganea), Mihăilă (69, Drăguș), rezerve fiind portarii Aioani și Dur-Bozoancă, respectiv Ciobotariu și Olaru.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.