Runda finală în D Timiș începe vineri dar o gazdă nu mai… joacă: abandon!

Gongul final în liga a patra timișeană este marcat de duelul la distanță pentru câștigarea campionatului, între noul lider, Voința Mașloc, și Ripensia, ambele programate în deplasare, însă etapa a 34-a, care va începe vineri, va avea chiar și mai puține partide decât a fost vorba în urma retragerii Lorenei Giarmata Vii, căci o altă formație a tras deja pe dreapta.

D Timiș, înaintea rundei finale, una cu un joc mai puțin dar și un duel la distanță pentru locul 1, Mașloc - Ripensia

D Timiș, înaintea rundei finale, una cu un joc mai puțin dar și un duel la distanță pentru locul 1, Mașloc – Ripensia

 

Ultima rundă în Divizia D Timiș, decisivă pentru câștigarea locului 1 și reprezentarea Timișului la barajul de accedere în Liga 3 din 18 și 25 iunie, cu primul meci acasă, este însă neplăcut marcată încă de pe acum de abandonul tocmai unei grupări gazdă, care a înștiințat deja în acest sens Asociația Județeană de Fotbal Timiș. Astfel, meciul CFR 1933 Timişoara – AS Peciu Nou nu a mai fost programat la cererea clubului organizator, printr-o adresă înaintată către AJF. Cu alte cuvinte, a 17-a și ultima clasată a închis mai rapid conturile în urma părăsirii ligii a patra, cu cel mai mare număr de goluri încasate, nu mai puțin de 130 în 31 de etape, dar și cu al doilea cel mai mic număr de goluri marcate (36) respectiv cele mai puține victorii, numai cinci, ultima apariție a mocăniței vișinii fiind într-un alt rușinos eșec, cu 7-1, la Cocoșul Orțișoara.

O altă grupare care a intrat deja în vacanță este și ACS Poli II, care va sta întrucât Lorena Giarmata Vii s-a retras din campionat, un respiro în plus pentru juniori ai clubului retrogradat, în ideea în care cei înscriși în categoria ”Elită” – U17 au chiar astăzi la amiază o apariție în sferturile de finală ale Cupei României la respectiva categorie de concurs, în deplasare la Târgu Cărbunești, în Gorj, contra Pandurilor Târgu Jiu.

În rest, etapa a XXXIV-a va începe de vineri, cu două meciuri, iar sâmbătă va aduce punctul culminant, al bătăliei la distanță între ocupantele locurilor 1 și 2, aflate în deplasare.

Noul lider, instalat din etapa care a trecut în week-end, Voinţa Maşloc, are un punct avans faţă de ocupanta locului secund, Ripensia Timişoara, iar echipa antrenată de Adrian Șețu se va deplasa la Sânnicolau Mare, unde nu îi va fi nicidecum uşor în fief-ul Unirii, pe când cei de la Ripensia vor avea o misiune ceva mai facilă, încercând să încheie altfel decât prin recenta serie de 3 jocuri fără succese, la Biled, în bătătura celeilalte Voința, nu Mașloc ci din localitate, o revelaţie a returului.

Programul etapei care va demara vineri 10 iunie, de la ora 18, cu jocul ACS Dumbrăviţa – Progresul Gătaia, prevede meciurile cheie sâmbătă 11 iunie, de la ora 11, și anume Unirea Sânnicolau Mare – Voinţa Maşloc și Voinţa Biled – Ripensia Timişoara, iar tot atunci se mai dispută și Timişul Şag – Avântul Periam, ACS Ghiroda – Pobeda Dudeştii Vechi, ACS Murani – Cocoşul Orţişoara şi ACF Băban Marcel Jimbolia – Flacăra Arsenal Făget.

În altă ordine de idei, iată și clasamentul golgheterilor după etapa a XXXIII-a în Divizia D Timiş, cu goleadorii care au reuşit peste 10 goluri, și anume 24 la număr reprezentând 13 cluburi, printre care și 2… portari, . Primele două locuri nu mai pot scăpa celor doi atacanţi ai Ripensiei, dar locul trei va fi disputat la mare luptă de Barburescu şi Magdaş, care se află la egalitate. Interesant este că ACS Poli II, cu 4 exponenți, are cei mai mulți marcatori cu cel puțin câte 10 goluri în cont, urmată de Ripensia și Voința Mașloc, cu câte 3, respectiv Dumbrăvița, ACS Ghiroda, Pobeda și CS Unirea, cu câte doi…

53 goluri… Ndiaye Mediop (Ripensia);

29… Florin Nanu (Ripensia);

26… Remus Barburescu (Gătaia), Răzvan Magdaş (Maşloc);

18… Raul Costescu (AS Murani);

17… Claudiu Cosur (Periam);

16… Sorin Ciumacenco (Peciu Nou);

15… Alexandru Moricz (Pobeda Dudeştii Vechi), Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare);

14… Sebastian Budur (Ghiroda), Silviu Bălace (Dumbrăviţa), Mircea Şchiopu (Maşloc);

13…Raul Briciu (Ripensia) şi Andrei Hodiş (Dumbrăviţa);

12… Sebastian Mailat (ACS Poli II), Cosmin Amarinei (Maşloc) şi Călin Marius (Timişul Şag);

11… Deian Sorescu (ACS Poli II);

10… Cristian Pădurariu (ACS Poli II), Angelo Olteanu (Sânnicolau Mare), Gheorghe Stoianov (Dudeştii Vechi), Denis Golda (ACS Poli II), Claudiu Matiş (Flacăra Arsenal Făget), Brian Filimon (Ghiroda).

 

 

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Divizia D Timiş: