Safta: „Ne-am luat revanşa! Ne vom lua toate punctele înapoi!”

Cristi Safta, pe bancă lângă delegatul Adrian Rus, n-a avut un debut liniştit în retur, dar a aruncat mânuşa provocatoare: "Recuperăm punctele!"

„Ne-am luat revanşa şi vom lupta în retur să ne luăm toate punctele înapoi!” a declarat Cristian Safta, antrenorul principal al Chişodei, după victoria cu 2-0 la Şag. „Şi ca o paranteză, mai multă atenţie la delegări!”, a adăugat tehnicianul învingătoarei în deplasare, referindu-se la numirea lui Florin Brădău pentru a oficia disputa de sâmbătă.

Brădău, fost component al celor două grupări, s-a achitat în linii mari bine de duelul ocupantelor locurilor trei şi şapte, însă delegarea sa a generat suspiciuni care au iscat un adevărat vârtej verbal, amplificat în repriza secundă, între antrenorul Safta şi Edmund Copoţ, manager al Timişului Şag. Dacă până atunci cei doi rivali s-au limitat la a se împunge mai în glumă mai în serios în privinţa dreptului lui Copoţ de a lua loc pe banca tehnică a grupării sale, aspect de care s-a legat scurt, înaintea jocului, şi observatorul Tanasoglu, în schimb în urma faultului comis de Daniel Ilcău asupra jucătorului gazdelor Ciurei, în minutul 69, şi sancţionat cu cartonaş galben, adversarii de pe margine şi-au dat drumul la repertoriu.

Safta a amintit de „fair-play”, opinând că n-a fost cazul să se acorde un nou cartonaş galben şi suspectând maniera de arbitraj, pe când Copoţ i-a replicat să rămână în perimetrul băncii Chişodei, ceea ce i-a readus aminte antrenorului oaspeţilor să pună sub semnul întrebării legitimitatea locului managerului Timişului pe banca echipei sale. „Sunt înscris pe foaia de joc”, s-a apărat Copoţ iar observatorul Tanasoglu a mai încercat o dată să-i liniştească: „Vedeţi, chiar că vă trimit în tribună!”

Iulică David şi antrenorul Ianoşev, încercând să se calmeze, reluându-şi locul pe bancă, au fost exasperaţi de indecizia băieţilor Timişului

Cât despre brigada de arbitri, Brădău şi colegii Flavius Damaschin şi Raul Ghiciulescu au avut cea mai spinoasă problemă în a ţine evidenţa tot mai multor cartonaşe galbene şi, în două cazuri, a unor înlocuiri de jucători recent introduşi pe teren.

Sarabanda galbenelor avea să înceapă în minutul 18, când înaltul fundaş central Lucian Gavriluţă, adus de-o săptămână de FC Chişoda şi legitimat în dimineaţa partidei, l-a faultat din nou pe nouarul Puşcaşu. Alte două sancţiuni, la trei minute după pauză, când Moga l-a împiedicat suficient de departe de propriile buturi pe Dan Miuţă, abia intrat în joc, şi care, ridicându-se de la pământ, a văzut la rândul său aceeaşi culoare, pentru un fault comis în prealabil, la care centralul acordase legea avantajului.

A urmat în minutul 59 cel arătat lui Cosmin Lungu, optarul Şagului, iar în minutul 69 cartonaşul galben acordat lui Daniel Ilcău, fundaşul dreapta al Chişodei, pentru un fault tactic, la fel de departe de buturi, ba chiar în jumătatea adversarei, unde stopa din faşă un contraatac generat de Ciurei.

Remus Moga, doiarul Chişodei, n-a protestat la cel de-al doilea cartonaş galben, primit în minutul 80 pentru tragerea de tricou, din spate, la 40 de metri de poartă, stopându-l pe Fiştea: cartonaş roşu. Un minut mai apoi vedea „galben” un alt echipier al oaspetei în avantaj pe tabelă, Florin Dobre, minutele de prelungire aducându-i în prim-plan la acest capitol pe Boşca, portarul căpitan al Şagului, ieşit ca un adevărat libero, până în preajma liniei de centru, pentru a-l deposeda fără succes prin alunecare pe Lefter, în încercarea acestuia, la chiar prima atingere a balonului de la intrarea în joc, să genereze un contraatac spre poarta goală, respectiv pe cinciarul Mădălin Digulescu, fundaş central al Timişului care a faultat în preajma propriului careu, la chiar ultimul atac al Chişodei şi al jocului…

Aţi ţinut evidenţa? Patru gazdele, cinci oaspeţii, plus un roşu…

Interesant, doi jucători introduşi după pauză n-au încheiat meciul în teren. Cosur, care l-a înlocuit pe celălalt transferat înaintea returului de la Deta, Narcis Suciu, a rezistat din minutul 46 până în 62, jucătorul explicând apoi că n-a avut parte de pregătiri de iarnă, în vreme ce conducătorii Şagului au încercat să-l îmbărbăteze în perspectiva următoarelor jocuri.

La fel în tabăra adversă, mijlocaşul Dobre, care a intrat în joc în minutul 56, în locul lui Bucure, fiind substituit în minutul 81 cu Ionuţ Oprescu, imediat după primirea unui cartonaş galben. Aşadar ambii tehnicieni au fost în căutări, la reînceperea campionatului…

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.