ACS Poli Timișoara și-a păstrat norma de două goluri marcate pe joc și a învins în această seară în premieră și în deplasare, trecând prima în Liga 1 după ce i-a pricinuit unei alte nou-promovate, Săgeata Năvodari, o primă înfrângere stagională.

Alb-negrii de pe ”Dan Păltinișanu” au confirmat și la Constanța buna formă manifestată în primele 3 meciuri, Szabolcs Szekely prelungindu-și surprinzătoarea eficacitate cu încă un foarte vremelnic gol, ca și la Cluj Napoca, pe terenul lui CFR, reușită cu care a deschis și pentru a patra oară scorul în tot atâtea runde.

Deși egalați cu zece minute înaintea pauzei în urma unei faze fixe, din corner, puțin mai apoi pierzându-l și pe Nuno Claro, accidentat în minutul 39 și înlocuit cu Coca, timișorenii au mai găsit totuși resursele să dea lovitura de grație la mijlocul reprizei a doua, prin Nicu Cristian Boldea, aflat la primul său gol stagional, și să dea greutate năzuinței antrenorului Velcea de a se vedea neînvins eventual până și după etapa a șaptea.

Fără a excela într-un duel lipsit de veleități deosebite al ex-secund-divizionarelor promovate de pe locul 2, formația antrenată de Valentin Velcea n-a lăsat însă niciodată impresia că ar putea încheia învinsă deplasarea la malul mării, unde s-a ferit de ascuțimea Săgeții fie și în condițiile în care a fost în cele din urmă nevoită să renunțe la 11-le devenit între timp tradițional, Nicola preluând de la suspendatul Marovic postul de fundaș stânga iar Nanu fiind titularizat pe același flanc.

Dând dovadă de coeziune, tărie psihică, fortificată de excelentul start, și multă reziliență, ACS Poli și-a ținut la respect nu foartea incisivă gazdă, mereu cu doar un gol înscris în primele 4 etape, și a șarjat ori de câte ori a avut ocazia, serviciul lui Răzvan Trandu fiind eficient fructificat de Szabolcs Szekely, cu al șaselea său gol stagional, și care vârf a fost la un pas de a izbuti ”dubla”, puțin după egalarea reușită cu capul de Popa, când a ochit transversala cu un surprinzător șut din afara careului.

Tibor Selymes a căutat preluarea avantajului dar, în ciuda înlocuirilor efectuate, tot ACS Poli s-a dovedit a fi mai pratică, iar odată cu sacii în căruță, Velcea a injectat sânge proaspăt prin introducerile lui Popovici și chiar Gorobsov, în ultimul sfert de oră, în locul lui Nanu respectiv Boldea.

Dacă la începerea sezonului nu multe indicii puteau prefigura o lansare timișoreană fără pas greșit la primele 4 hopuri, odată cele cu Dinamo și CFR Cluj trecute, ACS Poli a părut, din contră, tot mai sigură pe sine și parcă destinată să-și adjudece punctele. Al doilea 2-1 în numai șase zile, de fiecare dată marcând golul victoriei după ce era egalată. Nu multe au fost victoriile în deplasare din noul campionat, doar 6 până la ora partidei de pe Farul, iar Timișoara și-a înscris de-acum și ea numele între cluburile triumfătoare pe alte terenuri.

Nou-promovata a mai adăugat 3 puncte unei zestre ajunsă deja acum la zece, menținându-se pe val și așteptând cu încredere vizita unei alte nou-promovate neînvinse, FC Botoșani, vineri seară, de la ora 19. Iar surprizele plăcute pot continua…

*

Săgeata Năvodari – ACS Poli Timișoara 1-2: Popa (35) – Szekely (4), Boldea (68).

Săgeata Năvodari: Panagopoulos – Peteleu, Cr. Munteanu, Popin, Lupu – N’Doye, Muzac – Fl. Popa, I. Filip, Tigoianu – V. Dinu.

Rezerve: Pogacsics, Vezan, M. Roman, I. Iordache, Chiacu, Ghinea, Chiţu.

Antrenor: Tibor Selymeş;

ACS Poli Timișoara: Nuno Claro (39, Coca) – Nohai, Scutaru, Şeroni, Nicola – Bărbuţ, Petre, Trandu, Nanu (76, Popovici) – Boldea (82, Gorobsov) Szekely.

Rezerve: Coca, Petrovic, Poparadu, Keita, Ruiz.

Antrenor: Valentin Velcea.

Cartonașe galbene în contul timișorenilor: Boldea și Popovici.

Arbitri: Marius Bocăneală, Mircea Orbuleţ, Sabin Stroe.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Szekely deschide scorul și pentru a patra oară iar ACS Poli Timișoara înscrie tot două și învinge și în deplasare

1. andrei făget spune:

Tot aşa să o ţineţi domnule VElCEA cu echipa pe care o avem sigur terminăm în primele 5, felicitări pentru victoria de la Constanţa cu SĂGEATA succes pentru mai multe victori.