Scorul spune totul… 5-0: Stoica şi Argatu, „duble” pentru lider

CSM Lugoj a defilat sâmbătă la amiază în faţa celor de la Real Dragşina, spulberându-i cu 5-0 şi revenind astfel la porţiile cu multe goluri, după doar 1-0 cu Timişul Şag respectiv 0-0 în nocturna de la Gottlob. Liderul are 12 succese din 13 etape în D Timiş dar accidentările îi crează probleme antrenorului Stan (foto).

Cosmin Stan i-a trimis în teren pe Micşa (46, Dragostin) – Horia Onae (căpitan), Solomon, Hromei, Marcu – Ploscariu (50, Dobra), Rebenciuc – Stoica (55, Mladescu), Argatu (60, Teletin), Ardelean – Bărburescu, în timp ce Gheorghe Ilici, antrenorul celor de la Dragşina, strângători în deplasările acestui sezon, a optat pentru formula Cazacu- Ruji, Boceanu, Costescu, Tănase (cpt) – Năstase, Marici, Crişan, Petrişor – Ritter.

Meciul a debutat sub semnul dominării echipei lugojene, care a ratat câteva bune ocazii până în minutul 31, când Lucian Stoica a reuşit să o bage în aţe. După acest prim gol lugojenii s-au descătuşat şi au înscris gol după gol, prin Argatu, în minutul 35, şi Marcu, în minutul 41, intrând la cabine cu un 3-0 meritat după desfăşurarea ostilităţilor.

Mitanul second a adus încă două goluri înscrise relative repede, primul, dintr-un penalty, în minutul 47, obţinut de Ardelean şi transformat fără emoţii de Argatu, iar al doilea de Stoica, realizator al unei noi… dopieta: 5-0 şi închide tabela de scor.

„Meciul a fost la discreţia noastră, scorul spune tot despre acest meci şi ma bucur că după două etape neproductive am reuşit să dăm multe goluri, echipa dovedind o poftă de joc deosebită”, avea să declare Cosmin Stan la finele jocului. Antrenorul liderului a spus că este mulţumit de toată echipa dar, din păcate, accidentările îi dau bătai de cap… Astfel, Bota s-a accidentat etapa trecută şi încă nu se ştie cât timp este indisponibil, Vânătu a suferit o fractură de metatarsiene şi va fi apt de-abia de la începutul returului iar Drimuş a plecat definitiv  în Germania, pentru fotbal şi muncă.

Galop de sănătate aşadar pentru lugojeni care se pregătesc pentru deplasarea de săptămâna viitoare, la Gătaia, cu codaşa Progresul, autoare a unui neplăcut incident în jocul de astăzi de la Peciu Nou, întrerupt în minutul 34 la scorul de 0-0, când arbitrul Ţuţurigă a fost lovit de un component al oaspeţilor.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.