Scoruri strânse și <2 goluri pe meci în manșa I din turul 3 preliminar în UEFA Europa League. Cinci 0-0, unul Astra

Mai mult de jumătate dintre partidele jucate joi seară în turul fazei a treia de calificare din UEFA Europa League s-au încheiat cu victorii la limită iar altă aproape o treime din meciuri a consemnat remize, dintre care nu mai puțin de cinci fără nici un gol marcat.

Așadar o seară europeană sub semnul echilibrului și a zgârceniei la capitolul goluri, în 19 din totalul celor 29 de întâlniri înscriindu-se cel mult câte două, caz valabil și pentru cele 3 partide găzduite de reprezentantele Ligii 1 în competiție, Astra Giurgiu – Olexandriya 0-0, CS U Craiova – AC Milan 0-1 la Drobeta Turnu Severin și Dinamo – Athletic Bilbao 1-1 la București.

Cele 3 formații din primul eșalon românesc n-au strâns așadar laolaltă decât un unic gol, egalizator pe Arena Națională în minutul 54, semnat la singurul șut pe poartă al lui Dinamo cu un ”trasor” de la distanță de rezerva Rivaldinho, introdus la pauză de Cosmin Contra în locul lui Busuladic, după ce bascii deschideau scorul la mijlocul primei părți prin fundașul Laporte, în urma cornerului executat de Etxebarria.

Bucureștenii, care au abordat manșa I cu doar 3 jucători autohtoni, Hanca, Nedelcearu și căpitanul Filip, au fost nevoiți să se mulțumească cu remiza într-un duel în care ibericii pregătiți de Ziganda au fost mai periculoși și mai exacți, tot la egalitate încheindu-se și disputa de la Giurgiu, unde campioana din 2016 a Ligii 1, Astra, n-a marcat contra vizitatorilor ucraineni de la Olexandriya.

Astra, gazdă a lui ACS Poli luni de la ora 21, în căderea de cortină peste etapa a 3-a în Liga 1, rundă ce va demara astăzi, n-a reușit să șuteze pe poartă, în vreme ce goal-keeper-ul Plamen Iliev a salvat de două ori situația după pauză în fața căpitanului oaspeților, Andriy Zaporozhan, așa încât și în acest caz românii se pot mulțumi cu un draw, chiar dacă au jucat din minutul 78 în superioritate numerică, dat fiind eliminarea fundașului central Basov.

Edi Iordănescu a apelat la Iliev – Belu-Iordache, Bejan, Polczak, Stan – cpt. – Nicoară, Mrzljak, Dandea – Gheorghe (52, Carioca), Chipirliu (55, Le Tallec), Ioniță (77, Balaure), pe bancă rămânând Lazăr – Poljak, Pițian și Moise.

La Dunăre, CS U Craiova a sperat la mai bine după ocazia lui Băluță de la mijlocul primei reprize, însă puțin mai apoi Crutone a ochit bara pentru AC Milan iar Rodriguez a scuturat plasa dintr-o lovitură liberă, 0-1 în minutul 44, suficient pentru a înfrânge rezistența oltenilor.

În consecință, trăgând linie după cele 5 meciuri găzduite de trupele din Liga 1 în prima manșă din turul 3 preliminar în cele două competiții europene, una singură a câștigat, campioana FC Viitorul, 1-0 acasă cu ciprioții de la APOEL, bilanțul general fiind 5 1 3 1 4-4, cu mențiunea că 3 dintre cele patru goluri marcate de echipele românești au fost înscrise prin șuturi de la distanță, două dintre acestea din lovituri libere, executate de Ganea respectiv Budescu.

Altfel, puține au fost victoriile în deplasare în UEFA Europa League, pe lângă cea obținută de AC Milan în România numărându-se și cea a croaților din Osijek la Eindhoven, cu același scor, conturat din penalty de Barisic în minutul 57 al jocului de la PSV, cea a lui Fenerbahce la Graz, 2-1 cu Sturm, respectiv cea a lui Zenit Sankt Petersburg, dar și cea mai clară pe alte terenuri, 0-2 (0-0) la Petah Tikva cu Bnei Yehuda, marcatori fiind Criscito în minutul 57 și Kokorin în minutul 90.

Tot la două goluri diferență, dar acasă, s-au impus doar AEK Larnaca și Crvena Zvezda Beograd, 2-0 cu Dinamo Minsk respectiv Sparta Praga, pentru sârbi marcând Boakye în minutul 13 și Kanga în minutul 65, precum și Marseille, 4-2 (2-1) cu belgienii de la Oostende, în întâlnirea cu cele mai multe goluri a serii de joi. Și mai clar a triumfat doar Suduva, 3-0 la Marijampole cu Sion, scor al manșei I, în rest înregistrându-se succese la limită ale gazdelor ori remize, și anume Mlada Boleslav – Skenderbeu 2-1, Trakai – Shkendija 2-1, Krasnodar – Lyngby 2-1, Bordeaux – Videoton 2-1, Aberdeen – Apollon 2-1 și Dinamo Zagreb – ODD 2-1, așadar nu mai puțin de șase scoruri de 2-1 pentru amfitrioni, cinci de 1-0, mai precis Everton – Ruzomberok 1-0, Freiburg – Domzale 1-0, Panathinaikos – Gabala 1-0, Ostersund – Fola 1-0 și Maccabi Tel Aviv – Panionios 1-0, respectiv Arka Gdynia – Midtjylland 3-2, rezultate de egalitate pe bandă rulantă consemnându-se și în Olimpik Donetsk – PAOK 1-1, AIK – Braga 1-1, Gent – Altach 1-1, Utrecht – Lech 0-0, Botev Plovdiv – Maritimo 0-0, Brondby – Hajduk 0-0 și Austria Viena – AEL 0-0.

Manșa a II-a, la mijlocul săptămânii ce urmează, iar tragerea la sorți a celor 22 de întâlniri din play-off-ul de luna viitoare, vineri 4 august, în urnă intrând și cele 15 învinse din turul 3 preliminar în UEFA Champions League.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.