Serbia, la penalty-uri, în finală

Selecționata sub 19 ani a Serbiei s-a calificat astăzi în premieră în finala Campionatului European la această categorie de vârstă, trecînd la lovituri de departajare de Portugalia, după ce în timpul regulamentar de joc elevii lui Ljubinko Drulovic deschideau scorul după numai 5 minute și egalau cu 5 minute înainte de final.

Djurdjevic a marcat în primele minute iar Gacinovic, care l-a înlocuit în minutul 79, imediat după ce sârbii au încasat golul 2, a împins în prelungiri semifinala de la Alytus, în Lituania.

Sârbii s-au mai împiedicat în trecut de 3 ori în această fază a competiției însă de data aceasta și-au croit drum spre finala de joi 1 august, în care vor întîlni Franța, învingătoare cu 2-1 după prelungiri (1-1: Rodriguez 27 – pen. – Benzia 29, Conte 105) în dauna deținătoarei titlului, Spania.

Lusitanii lui Peixe răsturnau scorul după pauză, prin Silva (55) și Guedes (79), dar portarul Predrag Rajkovic a parat două lovituri de la 11 metri: 2-2 (3-2 la penalty-uri). La Kaunas nu s-a ajuns în schimb la lovituri de departajare, fundașul central Antoine Conte, care faulta în careu, fază în urma căreia spaniolii au deschis scorul, înscriind în prelungiri golul victoriei Franței, de două ori câștigătoare a competiției.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.