Serbia U19, regina Europei

Selecţionata sub 19 ani a Serbiei s-a încoronat aseară în premieră campioană a Europei, unşpearul Andrija Lukovic marcând în minutul 57 unicul gol al ultimului act din turneul final de 8 echipe din Lituania.

Elevii lui Ljubinko Drulovic au dispus în finala de la Marijampole de Franţa, pe care o egalau pe final în jocul din Grupa B a turneului final, după ce ambele echipe jucau prelungiri în semifinale.

Serbia U19 s-a impus în alcătuirea Rajkovic – 2. Golubovic, 5. Antic, 6. Filipovic, 15. Veljkovic, 10. Pavlovski – cpt (93, 3. Urosevic), 4. Milinkovic-Savic, 18. Maksimovic, 11. Lukovic (68, 8. Meleg), 14. Mitrovic, 9. Djurdjevic (88, 7. Ozegovic).

Andrija Lukovic, mijlocaşul ofensiv belgrădean de 1,89 metri care în 24 octombrie va împlini 19 ani, de la FK Rad, a marcat aseară al doilea său gol la turneul final, după cel reuşit în grupă, în dauna Turciei.

Ljubinko Drulovic, care în 11 septembrie va împlini 45 de ani, a strîns 38 de selecţii şi 3 goluri pentru Yugoslavia între 1996 şi 2001, preluând selecţionata sub 19 ani în 2012, după ce mai antrenase formaţiile Tourizense, Banat Zrejnanin, Drava Ptuj şi 1 Agosto. Ca jucător, a trecut de la Sloboda Uzice la Rad, iar apoi în fotbalul lusitan, pe traseul Gil Vicente, Porto (225 jocuri / 40 goluri), Benfica, după care a încheiat cu câte un an la Partizan respectiv Penafiel, în 2005.

Sârbii au dispus de Turcia, cu 2-1, de Georgia (1-0) şi de Franţa, în finală, remizând tot cu Franţa (1-1) şi Portugalia (2-2), într-o semifinală decisă la penalty-uri (3-2).

România a fost eliminată încă din prima fază de calificare a competiţiei sub 19 ani.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.