Sergiu Iorgovan a revenit cu 3 goluri pentru CFR Timișoara, aflată la primele puncte stagionale grație unui 4-3 (3-0) cu nou-promovata CS Unirea Giroc, care a ratat însă un 11 metri prin portarul Coca, la 4-0, și apoi a marcat de 3 ori!

Într-adevăr, Sergiu Iorgovan s-a întors în apele sale după tentativa cu nou-promovata în C Mama Mia, marcând în minutele 13, 28 și 58, dintre care două din faze fixe, cu lovituri de cap. Berar făcea 3-0 pentru CFR în minutul 38, rezultat și la pauză, după care gazdele au condus chiar și cu 4-0, dar în 15 minute a încasat apoi 3 goluri.

De fapt, ultimele 10 minute s-au disputat la o diferență de un gol, așa încât girocenii lui Trandu n-au fost chiar atât de departe de o nouă surpriză în deplasare.

Cauza căderii ceferiste ar putea fi dată și de înlocuirea fundașului Oberșterescu, ușor accidentat. Apoi, Ioviță a marcat pentru 4-1 în minutul 65, după o cursă pe dreapta și o reluare deviată peste portar, iar Cocora a înscris de la 6 metri, în urma respingerii portarului, după un corner cu devierea lui Bizău. În fine, 4-3 după acțiunea pe stânga purtată de Cătău, cu finalizarea rezervei Șoreanu.

De menționat că oaspeții au ratat prin portarul Coca un 11 metri, la 4-0, șutând în stânga portarului, la firul ierbii, dar fiind ghicit. Ioviță obținea penaltyul…

”Mai bine decât în primele două etape iar jocul bunicel, mai ales în prima repriză. Sunt mulțumit de evoluția băieților și de scor, că am reușit să ne revenim cu o victorie. Ne așteaptă două grele, la Dumbrăvița, în intermediară, și cu Jimbolia, dar țin să ne pregătim la fel de bine, pentru rezultate bune”, a spus antrenorul ceferist Andrei Pobega.

CFR Timișoara: Rain – Rus, Oberșterescu (Baidoc), Șuleap, Livădaru – Berar, Iakab (Ciobanu), Parfenie, Rogojinaru, Crișan, Iorgovan.

Pe bancă: Vlad – Jucu, Scutelnicu, Popa, Janai.

Absenți: Neamțu, Hrițcan – suspendați, Ionilă – probleme personale.

”Să iei 3 goluri la cornere, după care Ioviță scapă de 3 ori singur cu portarul și nu dă gol, iar apoi înscrie unul la care nimeni nu mai credea, iată cam cum a fost. La 4-0 am ratat și 11 metri! Au jucători mai experimentați, știu jocul la acest nivel, pe când la noi e naivitatea. E încă greu pasul de la Județ, să greșești la faze fixe cu același om dând golurile de lângă același fundaș… Muncesc băieții și n-au încă satisfacția punctelor dar pe parcurs ne vom adapta, trebuie însă mai repede”, a spus Orlando Trandu, antrenor-jucător ieșit lovit după o ciocnire cu Parfenie, și care a promis să se retragă încet-încet, ”să joace cei mai tineri. N-am promovat în D să mai joc tot eu dar trebuie să prindă curaj, le lipsește…”

CS Unirea Giroc: Coca – Gherghel, Trandu (Pascu), Cocora, Aga – Marincu (Șoreanu), Ardelean (Maftei), Duțu, Cătău – Cerbe (Bizău), Ioviță.

Pe bancă: Sere.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Sergiu Iorgovan revine cu 3 goluri pentru CFR Timișoara, care ia apoi trei: 4-3 cu Giroc