Serie acasă întreruptă: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – FC Avrig 0-2 (0-0). Codrea: ”Duș rece. Marți ne-așteaptă un joc greu”

Seria celor 5 victorii pe teren propriu în 2019, în succesiunea 4-1, 4-0, 4-2, 2-0, 6-1, a fost scurtcircuitată astăzi de vecinii de clasament de pe locul 8, ultimul din prima jumătate ierarhică, ardelenii cu două puncte în plus înaintea rundei a XXVI-a mărind avantajul față de galben-albaștri: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – FC Avrig 0-2 (0-0).

Învinsă de 4 ori acasă în tur, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii a resimțit în cele din urmă același gust amar și în cea de-a unsprezecea rundă din returul Seriei a IV-a, când poate mai puțini se aşteptau la un asemenea deznodământ. În consecință, galben-albaștrii n-au izbutit să înscrie tur-retur în 180 de minute de fotbal celor din Avrig.

Le-au scuturat plasa în prima repriză, când gazdelor le-a fost anulat un gol marcat de Alexandru Baranyi, în minutul 19, pentru un ofsaid.

După pauză, vizitatorii au inițiat două contraatacuri cu finalitate, marcatori ai golurilor fiind Marian Codrea în minutul 65 şi Claudiu Vlad (min. 75).

Urmează și sosirea celor din Deva, în intermediara de marți de la ora 18, după care ieșirea la Sebiș, primirea celor din Ocna Mureș și deplasarea la CS Șoimii Lipova.

Paul Codrea: ”Este cel mai slab meci al nostru, făcut în acest retur de campionat. Nu toate meciurile seamănă unul cu altul… După meciuri bune, reuşite de noi acasă, a venit şi unul slab. Sincer, nu mi l-aş fi dorit. Acest duş rece ne-a îngreunat situaţia din clasament. Sperăm să ne redresăm repede, căci marţi ne aşteaptă un meci foarte greu cu Deva. Chiar n-am cuvinte… Am pierdut, mergem mai departe”.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: 12. Barbu – 20. Semeniuc, 17. Bocșan, 18. Lazăr,  21. Hotca, 14. Ghinescu, 4. Horcea, 8. Saizu, 15. Țugui, 9. Baranyi – cpt., 89. Budur.

Au mai jucat: 10. Jichici, 26. Sofran, 5. Liuba, 11. Giuricici.

Rezerve: 1. M. Gakos – 13. Pițuc, 16. Cluci.

AS FC Avrig: 19. Samoilă – 21. Popa, 6. Natea – cpt., 13. Condrea, 4. Cornea, 10. Bărculeț, 18. Hăprian, 24. Schneider, 11. Cosovan, 7. Vlad, 9. Codrea.

Rezerve la start: 77. Băilă, 5. Gombar, 14. Lascu, 2. Simion, 27. Chirca, 20. Stelea.

A arbitrat la centru Narcis Bodocan din Cluj. Rezultatele zilei în C4, clasamentul actualizat și programul rundelor 26-27, cu intermediară, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.