Șeroni salvează un punct în ultimul minut: ACS Poli – Concordia 1-1

Bulversată de decizia TAS, care nu i-a fost favorabilă, menținând acea penalizare de opt puncte, ACS Poli Timișoara a încheiat sezonul regulat al Ligii întâi cu o remiză, 1-1 cu o contracandidată la retrogradare, Concordia Chiajna, grupare pregătită acum de fostul tehnician al timișorenilor, Dan Alexa.

acs-poli-timisoara-130x125

Gruparea bănățeană evoluase pe stadionul ”Dan Păltinișanu” în urmă cu patru zile, victoria cu 3-1 în dauna celor de la ASA Târgu Mureș ducând-o în finala Cupei Ligii. În linii mari, Ionuț Popa a trimis pe teren în partida de sâmbătă, din primul minut, aceeași echipă care trecea la pas de formația ardeleană. Singurele modificări au fost reaparițiile lui Străuț, care intrase doar ca rezervă în jocul din semifinalele Cupei Ligii, și Artean, care ispășise o partidă de suspendare. Astfel, cei doi au luat locurile lui Bocșan și Poparadu, numai mijlocașul prinzând ulterior minute, în repriza secundă, când l-a înlocuit pe croatul Soljic, schimbat din cauza prestației neconvingătoare.

De partea cealaltă, pe lângă tehnicianul Dan Alexa, care a pregătit pe ACS între 2014-2015, au evoluat mai mulți jucători care în trecut au apărat culorile „alb-violet”, este vorba despre fundașii Melinte, deja la al doilea sezon cu echipa ilfoveană, Dan Popescu și Dobrosavlevici, achiziționați în pauza din iarnă.

Cu o singură înfrângere în 2017, suferită chiar în runda anterioară cu campioana „en titre” Astra, Concordia a deschis scorul pe stadionul ”Dan Păltinișanu” după nici zece minute, fundașul Albu fiind scăpat din marcaj de apărătorii gazdelor la o lovitură liberă. Au urmat 80 de minute în care amfitrionii au alergat după alergare. De cele mai multe ori au fost stopați de portarul Bălgrădean, fostul elev al lui Ionuț Popa de la UTA, care a scos de sub bară reluarea lui Fucek direct din corner, șutul-centrare al lui Bărbuț din interiorul careului, din apropierea liniei de poartă, de lângă stâlpul din stânga, sau reluarea lui Artean de la peste 30 de metri. O singură dată goalkeeper-ul care a trecut și prin curtea lui Dinamo a ieșit hazardat, la lovitura liberă executată de căpitanul Croitoru, suficient însă pentru Șeroni să reia cu capul în plasa porții. A fost a doua reușită stagională pentru fundașul Politehnicii, după acel gol de senzație înscris împotriva Astrei Giurgiu după o cursă fulminantă din propria jumătate de teren. Bălgrădean avea să se evidențieze și în prelungiri, când a scos iarăși de sub bară reluarea pe spate a lui Pedro Henrique.

A fost la final doar 1-1, care nu le ajută prea mult pe niciuna dintre competitoare, ACS irosind iarăși oportunitatea de a-și materializa avantajul terenului propriu contra unei echipe din subsolul clasamentului. Ea se impusese în tur pe terenul de la Chiajna, cu 2-0, grație reușitelor, de pe final de meci, ale lui Drăghici și Albu, în propria poartă.

Reamintim, timișorenii pierduseră acasă disputele cu Pandurii Târgu Jiu și ASA Târgu Mureș din campionat, adică cu celelalte două grupări cu care în play-out va lupta pentru salvarea de la retrogradare.

ACS Poli a încheiat sezonul regulat cu 7 victorii, 7 remize și 12 eșecuri, acumulând 14 puncte, tot atâtea cu câte fusese penalizată la startul întrecerii. Cel mai probabil va ocupa poziția a 13-a din clasament, fiind greu de crezut că „lanterna roșie” ASA va da lovitura în fața celor de la FCSB, având însă cea mai slabă apărare de campionat, cu 42 de goluri încasate.  În funcție de ierarhia finală se va stabili și țintarul play-out-ului care va debuta săptămâna viitoare.

ACS Poli Timișoara – Concordia Chiajna 1-1 (0-1)

Stadion ” Dan Păltinișanu”, sâmbătă 4 martie, ora 18.

Au marcat: 0-1 Albu (min. 10), în urma unei lovituri libere executată de Bărboianu  a reluat cu capul din 9 m, sub bara transversală; 1-1 Șeroni (min. 90), tot în urma unei lovituri libere, executată de Croitoru de pe stânga, a reluat cu capul din 6m pe lângă portarul Bălgrădean care nu a apucat să boxeze balonul.

ACS Poli: Straton – Străuț, Cânu, Scutaru (Neagu, 31), Șeroni – Artean, Soljic (Poparadu, 63) – Bărbuț, Croitoru (c), Fucek (Popovici, 74) – Pedro Henrique.

Pe bancă: Curileac – Bocșan, Bârnoi, Vasi.

Antrenor: Ionuț Popa.

Concordia: Bălgrădean (c) – Bărboianu, Albu, Melinte, D. Popescu – Răsdan, Costin – Serediuc, Herea (Dobrosavlevici, 72), Ciobanu (Munteanu, 79) – Răducanu (Cristescu, 82).

Pe bancă: Drăghia – Feussi, Fota, M. Alexandru.

Antrenor: Dan Alexa.

Cartonașe galbene: Pedro Henrique (37), Soljic (41), Artean (44), Neagu (78) – Herea (36), Melinte (66), Bărboianu (72), Răducanu (82), Munteanu (85), Albu (90+3).

Arbitri: Andrei Antonie – Vasile Marinescu, Iulian Radu (toți din București).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.