FOTO + declarații Doană, Popa, Popovici. Șeroni și Popovici răstoarnă scorul în ultima pătrime a amicalului ACS Poli – CSM Școlar Reșița 2-1 (0-1)

Prim-divizionara de fotbal din Timișoara a câștigat al doilea joc amical în ultimele șase zile, și tot pe teren propriu în fața unei alte grupări de pe podiumul seriei a patra în Liga 3: ACS Poli – CSM Şcolar Reşiţa 2-1 (0-1). Câteva amănunte, declarații și fotografii de la fața locului.

La Baza II – UPT, astăzi de la ora 14 şi 30 de minute s-a derulat un al treilea meci amical pentru echipa timişoreană de sâmbătă încoace, încheiat cu o victorie la limită prin golul marcat de Alexandru Popovici cu un minut înainte de finalul întâlnirii a cărei repriză secundă a avut cinci minute în plus.

În prima parte a partidei, elevii lui Leo Doană au jucat de la egal la egal cu echipa din prima ligă iar pe lângă golul marcat de Costescu în minutul 17, la o pasă ideală primită de la Breşneni, chiar mai puteau să înscrie și prin Muselin în minutul 25, când a driblat şi portarul dar a întârziat şutul, iar apoi prin același Costescu în minutul 37, când a scăpat pe contraatac şi de la nouă metri lateral dreapta a şutat pe jos la colţul scurt dar Straton a reuşit să salveze un gol ca şi făcut.

În mitanul secund, trupa lui Ionuţ Popa a dominat teritorial dar cu greu a reuşit egalarea în minutul 70, prin Şeroni, folosit de la pauză, cu o lovitură de cap din 8 metri în urma unei centrări din corner, executat perfect de Novak.

Ce greu a venit golul victoriei, cu un minut înainte de final, la o incursiune pe flancul drept, purtată de croatul Fucek, care a centrat perfect în faţa porţii iar Popovici, intrat în minutul 80, nu a iertat din marginea careului de 6 metri cu un şut în dreapta portarului cărăşean.

De menţionat că au fost 5-6 spectatori veniţi de la Reşiţa, care şi-au încurajat favoriţii. A arbitrat un trio de juniori sub 19 ani, cu Claudiu Matiş la centru, ajutat la cele două linii de Denis Mihăescu şi Cătălin Avădanei.

ACS Poli (antrenori Ionuţ Popa, Sorin Bălu şi Octavian Benga): Straton – Hăruț, Scutaru (min. 32, Morariu), Fridrich, Novak – Pădurariu, Vasi (min. 17, Croitoru) – Mailat, Bârnoi, Doman – Popovici.

Din minutul 46, componența a fost Smaranda (min. 70, Curileac) – B. Străuț, Cânu, Șeroni, Neagu (min. 70, Novak) – Soljic, Artean – Bărbuț, Croitoru, Fucek – Pedro Henrique (min. 80, Popovici).

CSM Școlar Reșița (antrenor Leontin Doană): Zimmermann – B. Szijj, Banac, V. Opriș, Liuba, F. Costescu, Breșneni, Poiană, Muselin, Bloju, Himcinschi.

Au mai intrat pe parcursul reprizei secunde: Petruț – Săndescu, Doda, Toțu, Negrei, Marius Călin, Florin Călin, Alexandru Maria, Negoescu.

*

La cald…

Ionuţ Popa (antrenor principal ACS Poli): ”Nu, oarecum nu pot să fiu mulţumit de randamentul unor tineri din prima repriză. Voi avea un tratament ”special” pentru cei care au evoluat modest în prima repriză cu Reșița. Sunt oarecum mulțumit. Nu sunt mulțumit de jucătorii tineri care au evoluat în prima repriză. Care au antrenament în continuare, până la şase ei vor face antrenament în continuare, programul de lucru al României este de 8 ore, iar ei au patru ore. După o oră mă duc să-i iau, am un exercițiu frumos, astfel încât să fie bine pregătiți. Au arătat că nu sunt în stare să răspundă încrederii mele. Eu am venit în vară și am băgat șapte-opt jucători tineri și ei au impresia, împreună cu impresarii lor, că sunt fotbaliști. Eu o să-i fac fotbaliști. Au mâine un antrenament de durată, de complexitate. În scurt timp ori se lasă de fotbal ori se fac fotbaliști. Ei solicită prin impresari, aceștia dau telefon, că joacă numai 10 minute, foarte puțin, nu pe mine m-au sunat. Eu nu discut cu ei. Că mai bine să plece, o să vorbesc cu conducerea să le dea la câțiva drumul să joace… În partea a doua echipa adversă nu a mai ajuns la poarta noastră, a dus jocul cât a dus, spre lauda ei. Cei din repriza a doua, 8-9 au dovedit că pot fi titulari. Sunt mulțumit de achiziții, sunt jucători cu personalitate, care au venit imediat, s-au integrat. Din punct de vedere al pregătirii, Fucek cred că mai are de rezolvat unele lucruri, dar într-o săptămână va fi pus la punct.  Dîn acest moment problemele medicale lasă de dorit: Scutaru, Bocșan, Drăghici, Poparadu și Vasi. Suntem invitaţi în Ungaria şi cred că nu facem faţă la două reprize de 70 de minute şi va fi foarte greu pentru noi dar trebuie să onorăm invitaţia. Vom vorbi cu ei să jucăm două reprize de 45 pentru că avem un efectiv redus. Nu pot să spun acum, dar Scutaru nu poate lipsi din echipă la primul meci cu cei de la Gaz Metan, vom vedea mâine situația lui…”

Alexandru Popovici, autor al golului doi pentru ACS Poli, ne-a declarat că ”este o perioadă dificilă, care a început pentru noi cu 2-3 antrenamente pe zi. A fost foarte important pentru noi să nu pierdem, după ce am plecat cu un handicap de un gol, pe care l-am primit destul de repede. Cred că a fost necesară această victorie în faţa unei echipe din liga a III-a, în care am reuşit în final să câştigăm prin golul marcat chiar de mine. Cu siguranţă suntem mai încrezători în meciul cu Gazul, în mare parte au rămas aceiaşi jucători, nu au plecat aşa mulţi şi suntem mai încrezători şi ne simţim mai bine, mai ales că au venit 2-3 jucători buni şi mai ales că unul dintre ei, Fucek, a şi marcat un gol. Ne-a prins bine cantonamentul de la Poiana Braşov şi ne-am încărcat bateriile şi sperăm ca cei accidentaţi să-şi revină cât de repede!”

Leo Doană (antrenor principal CSM Şcolar Reşiţa): ”Noi am tratat acest amical ca pe unul oficial și sunt mulţumit de elevii mei, care au dat tot pe teren şi pentru asta doresc să le mulţumesc. Şi greşelile de arbitraj fac parte din joc, mă refer la primul gol, marcat în urma unui  corner, când mingea trebuia de fapt repusă din 6 metri. Cred că puteam închide meciul în prima repriză, căci după gol marcat de noi am ratat trei situaţii clare de gol dar aşa este în fotbal”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.