Banca de rezerve a lui Bechicerecu Mic la Mama Mia - Oțelul Roșu 3-0 (0-0) în barajul de promovare în Liga 3 (Deva, 19 iunie 2013)

După numai un sezon de surghiun, Mama Mia a scăpat de Divizia D Timiș printr-un sec 3-0 (0-0) în barajul de promovare cu Metalul Oțelu Roșu, Sorin Bălu readucîndu-și ”roșii” în Liga 3, printr-o a opta victorie la rînd pe acest final de stagiune, dintre care 6 la zero. Și este de fapt pentru a treia oară consecutiv cînd campioana Diviziei D Timiș accede în C tranșînd barajul la zero. Bucuroşi, antrenorul Bălu şi marcatorul Mancaş ne-au spus „la cald”…

”A fost un meci echilibrat în prima repriză, în care am controlat adversarul dar n-am reuşit să înscriem. În partea secundă am început foarte bine, după ce le-am spus băieţilor că trebe să învingem, că un an am muncit pentru a promova, şi chiar din primul minut am izbutit să marcăm, dintr-un penalty corect acordat. Am avut o scurtă perioadă, de 10 minute de cădere, dar băieţii şi-au revenit şi au reuşit să înscrie de încă două ori, dar să se şi impună printr-o dominare netă. Poate că mai puteam să înscriem, iar scorul să fi fost şi mai mare. Victoria este meritată! Mulţumesc elevilor mei pentru efortul depus şi domnului primar, care ne-a ajutat pentru a obţine această performanţă, promovarea”.

Pe final, Sorin Bălu a mai apelat la alte forţe proaspete, Jichici intrînd în locul lui Hodiş în minutul 85, după care, în stilu-i caracteristic, cu capul, Gîrz a marcat în minutul 87, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid. Rămînea 3-0…

Cosmin Mancaş, marcator al golului 3, la puţin timp după ce era introdus în teren, a avut un motiv în plus de satisfacţie. „A fost primul meu meci la seniori, acest joc la baraj, şi sunt foarte bucuros pentru promovare. Doresc să-i mulţumesc antrenorului Sorin Bălu că a avut încredere în mine şi în special echipei, care m-a ajutat să cresc în valoare!”, ne-a spus proaspătul absolvent de juniorat din generaţia 1995. Acesta a fost şi primul gol stagional al jucătorului în vîrstă de 18 ani.

Centea, dintr-un penalty obținut de Molcuț imediat după pauză, apoi Molcuț, din centrarea lui Călin Toma, și Mancaș, abia introdus de Bălu în ultimele 12 minute ale barajului, au semnat o frumoasă revenire în Liga 3, unde Mama Mia evolua vreme de 5 sezoane, pînă anul trecut.

Vom reveni cu alte consideraţii şi o galerie foto…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Sorin Bălu îşi readuce ”roşii” de la Nova Mama Mia Becicherecu Mic în Liga 3: ”Mulţumesc elevilor mei pentru efortul depus!”

1. andrei spune:

Bravo Becicherecu Mic nu aţi făcut de râs Timişul , am fost la meci cu trei colegi , am văzut un arbitraj cum nu se vede la noi în Timiş Botaş et.. Compani are ce învăţa de la acest arbitru nu a grăit niimeni în teren bravo domnule arbitru puţini ca dumneavoatră, despre SPORTTIM din nou aţi fost la înălţime , nu ştiu de unde are atâta suflu în el domnul CANEA ca să ne aducă în casă direct acest rezultat , mau sunat colegi si le-am relatat că aşa este nu le venea să creadă ce le relataţi direct, bravo domnilor, felicitări încă o dată.