Spartak Gottlob – Timișul Șag 1-2 (1-1): Iapă își lasă urmăritoarea de căruță pe final

Ionuț Iapă a adus vineri seară Timișului Șag cel de-al treilea succes în deplasare din ultimele 7 etape, finalizînd în minutul 80 un frumos contraatac prin care elevii lui Adrian Ianoșev au răsturnat complet deznodămîntul ”nocturnei” de la Gottlob, din runda a 31-a a Diviziei D Timiș, lăsînd-o pe urmăritoarea sa în clasament, Spartak, la 4 puncte în urmă.

A fost Spartak – Timișul 1-2 (1-1), după ce Chitescu deschidea scorul pentru gazde în minutul 25, din penalty, obținut de Onosă. Dar oaspetea, ocupantă a locului 12, cu un singur punct în plus la începerea jocului față de cei din Gottlob, a egalat în urma unui corner, 1-1 prin Situwe, în minutul 37, înscriind apoi și spre finele reprizei secunde, pentru o a patra victorie în ultimele 5 etape.

”Echitabil ar fi fost cu siguranță un rezultat de egalitate, dacă mă gîndesc că la 1-0 am scăpat singuri cu portarul dar n-am marcat. Din păcate n-am fructificat… Au fost nemulțumiri legate de arbitraj de ambele părți dar în opinia mea maniera a fost bună, și cred că atunci cînd e multă neputință, tinzi să te legi de arbitraj”, ne-a spus antrenorul-jucător al învinșilor, Gheorghe Marișescu. Spartak rămîne astfel cu 32 de puncte după 31 de jocuri, înaintea ultimelor 3 runde din D.

”Este cea mai importantă victorie a sezonului, ca atitudine, ca poziție în clasament. Îi felicit pe jucători pentru responsabilitatea de care au dat dovadă!”, a spus Adrian Ianoșev, care a depășit astfel numărul victoriilor realizate de Timișul în deplasare în turul din toamna lui 2012: trei, față de două atunci…

Spartak Gottlob: Haninciuc – Nastor, Clej, Marișescu, Morariu – Apostol, Nicu Bota, Novac, Grigoraș – Chitescu, Onosă.

Au mai jucat Iorga și Șoica, unice rezerve convocate.

Timișul Șag: Dubou – Indic (33, Matei; 73, Petrescu), Tăut, Situwe, Foldi – Munteanu, Sima (20, Căprioru), Costea (60, Coțofan), Ionuț – Ciobanu, Iapă.

Pe bancă: Prăjan, Robotă, Mărgeneanțu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.