Start în C4: Millenium Giarmata, scor de forfait

CS Millenium Giarmata a câştigat cu 3-0 primul meci în noua ediţie de campionat a ligii a treia, trecând de Pandurii II Târgu Jiu într-un joc disputat sâmbătă de la ora 18.

Inclusiv cu Anagor, fost la Ripensia Timişoara, alb-albaştrii au aliniat un unsprezece cu numeroase noutăţi, impunându-se la finele unui meci frumos, cu ocazii de ambele părţi, decis de două goluri marcate de Mihuţa, care a deschis scorul şi a semnat ultima realizare a partidei.

Unică divizionară C timişeană care a debutat în noul sezon pe teren propriu, CS Millenium a pornit în altă notă, după ce încheia sezonul 2013-2014 pe ultimul loc la finele fazei play-off. Tot în Seria a IV-a, din cele doar cinci rămase în activitate la nivelul ligii a treia, gruparea din Giarmata a trecut la zero de ocupanta locului 4 la încheierea stagiunii trecute.

Mihuţa a înscris primul gol nu cu mult înaintea pauzei, în minutul 38, pe fază la 9 metri la balonul respins de Mingote după şutul lui Sorescu, în urma unei centrări. Fara a dublat avantajul la mijlocul mitanului secund, în minutul 71, după o intercepţie la fundaşul central advers şi profitând de poziţia avansată a goalkeeperului oaspeţilor, iar acelaşi Mihuţa a stabilit scorul final cu cea mai frumoasă reuşită, şut de la 20 de metri, în ultimul sfert de oră al partidei, mai exact în minutul 82.

În absenţa lui Gârba, accidentat, şi a lui Corlăţean, în perioadă recuperatorie după o intervenţie chirurgicală, Călin Cojocaru a apelat la Păduraru – Artimon (85, Soare), Oneţ, Dancia, Diarra – Sorescu, Leucă (75, Firan), Fuchs, Mihuţa – Anagor (85 Gideon), Fara (70, Beloiescu).

Pe bancă: Luca – Leonte, Elian.

Timişenii vor evolua etapa viitoare în judeţul Arad, la Naţional Sebiş.