Start în returul Campionatului Județean Timiș: echipe, marcatori, detalii

S-a trecut și în liga a V-a la jocurile oficiale pe puncte, programate în acest ultim weekend de iarnă calendaristică în runda inaugurală din retur. În care meciul Gloria Remetea Mare – FC Jebel nu s-a disputat, întrucât gazdele s-au retras din campionat şi toate partidele cu această echipă vor fi omologate cu 3-0 pentru adversari. Dar să punctăm ce s-a jucat…

Tricoul 1 Iunie – AS Carani 1-0 (1-0). Unicul gol al meciului pentru trupa lui Ioan Neamţu şi Gheorghe Potra a fost marcat de Daniel Motreanu în minutul 29.

Timişul Urseni – Ripensia Primavera 2-1 (0-0). Au marcat: Cristian Chevereşan (min. 66) și Valentin Cruceriu (min. 92) respectiv Claudiu Barb (min. 63). Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 63, prin Sebastian Chiper. Ca şi în tur, trupa lui Dan Peteri şi Daniel Jurcuţ a învins cu acelaşi scor.

AS Gloria Utvin – AS Corneşti 2-5 (1-1). Au marcat: Raul Muntea – 3, Alexandru Stoica şi Valentin Bobuţ, respectiv Cosmin Horaniţ şi Marius Tănăsie. Întoarcerea pe propriul teren i-a adus trupei lui Mircea Gogoaşă o înfrângere la scor în debutul returului, după ce în toamnă a evoluat pe terenul FZB.

Viitorul Sacoşu Turcesc – AS Buziaş 2013 9-4 (5-2). Au marcat: Abu Foul Ahmad (min. 10, 32, 35, 36, 38 şi 72), Vlasko Cadlecz (min. 55), Raul Prundeanu (min. 60) şi Raul Guda (min. 71), respectiv Claudiu Groza (min. 16, 58 şi 80) şi Sebastian Oprişan (min. 34).

Sacoşu Turcesc: Borta – Todea, Domsik, Faur, Tufiş, Peicu, Cadlecz, Rusu, Ahmad, Guda, Prundeanu.

Antrenor Tristian Koller.

Au mai jucat: Alin Jurcă, Prodan, Lebancea.

Buziaş: Secula – Borca, Ciceo, Roibu, Radu, Olariu, Bratu, Pîscu, Ovidiu Groza, Oprişan, Claudiu Groza.

Au mai jucat: Roşu, Budai şi Mircovici.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Alexandru Filip şi Ioan Olariu. Observatori: Pavel Velcotă şi Cârciumaru.

AS Boldur – AS Recaş 2-3 (0-2). Au marcat: Traian Ciobanu (min. 40, 43) şi Sebastian Codreanu (68), respectiv Alin Ionică (min. 72) şi Cristian Bardan (min. 83).

Boldur: Borşa – Mardan, Tripon, Ionică, Ianoş Enesca, Szabacsi, Urdaş, Goldan, Gaşpar şi Ţîru.

Au mai jucat: Timiş, Axente, Constândana şi Vânătu.

Recaş: Mona – Mărgărita, Pavel, Flavius Lazea, Velescu, Ciobanu, Cristescu, Banu, Raul Lazea, Grecica şi Codrean.

Au mai jucat: Grosu şi Avram.

Arbitri: Ioan Copaci – Vlad Boicu şi Ariel Copaci. Observatori: Ioan Franţ şi Frătuțescu.

Voinţa Valcani – Dacia Cărpiniş 2-1 (0-0). Au marcat: Sandu Daju (min. 62) și Emanuel Michi (min. 90 din lovitură de la 11 metri) respectiv Alex Benea (min. 48).

Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 39. Jucătorul Ciubotariu, de la Cărpiniş, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene de arbitrul Claudiu Matiş, care a avut parte numai de cuvinte de laudă din partea ambelor echipe precum şi din partea celor doi antrenori, pentru maniera în care a condus acest joc. De menţionat că trupa lui Aurel Marta a mai trimis mingea de două ori în transversală, prin Emanuel Michi, în minutele 55 şi 81.

Real Dragşina – AS Viitorul Ştiuca 0-6 (0-2). Cele şase goluri pentru trupa lui Ioan Berfela au fost marcate de Ioan Munteanu – un hat-trick, Vasile Dzitak, Gheorghe Labiş şi Maris Logoş.

AS Tormac – Autoliv Lugoj 2-2 (2-1). Au marcat: Iulian Lazăr (min. 31) şi Daniel Făndel (min. 33), respectiv Cristian Sîrbu (min. 18) și Petre Miculaiciuc (min. 50).

Pe un teren foarte greu, denivelat şi cu multe băltoace în urma ploii căzute pe timpul nopţii, mai bine de 6 ore, ambele formaţii au depus eforturi considerabile pentru a încheia meciul cu brio.

Tormac: Farkaş – Szabo Ervin, Ciobanu, Nicolin, Găman, Zimcea, Vlădulescu, Corsoş, Peter, Lazăr, Făndel.

Au mai jucat: Fancea, rezervă portar Andrei Pataki.

Autoliv Lugoj: Ţonea – Miculaiciuc, Turtă, Mihăescu, Coţolan, Jupan, Szabo, Stănilă, Sîrbu, Gîrda şi Cosmin Ripan.

Au mai jucat: Nagy, Ciofu şi Racovici.

Arbitri: Roman – Martinovici şi Chiorpec. Observatori: Cornel Avram şi Ghe. Medişanu.

FC Bazoş – Atletic Gavojdia 6-2 (3-1). Au marcat: Mihai Narcis (min. 24 şi 25), Eugen Pistriţu (min. 41, 52, 67), Ionuţ Aniţaş (min. 92), respectiv Dumitru Ciorei (min. 12, 79).

Trupa lui Sorin Tomoş s-a distanţat la cinci puncte de ocupanta locului secund, Autoliv Lugoj, care a terminat la egalitate în această etapă, în deplasare la Tormac.

Micro 1 Lugoj – AS Coşteiu 2-4 (1-3). Cele patru goluri pentru trupa lui Cristian Indrigău au fost reuşite de Valentin Pogăceaş – 2, Alin Jivan şi Florin Cădariu.

Flacăra Parţa – Atletic Liebling 2-0 (1-0). Liderul Seriei a II-a a reuşit o victorie numai la două goluri diferenţă în faţa celor de la Liebling, prin golurile marcate de Andrei Mogoş (min. 35) şi Daniel Nicolaescu (min. 50). Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 40, prin Mogoş.

Millenium Giarmata II – Unirea Ghilad 0-1 (0-1). Unicul gol pentru oaspeţi a fost marcat de Cosmin Ciublea în minutul 34.

Mureşul Igriş – Mureşul Cenad 1-2 (1-1). Au marcat: Alexandru Rusu (min. 28) şi Samir Colompar (min. 60), respectiv Constantin Buruiană (min. 42). Debut cu dreptul pentru noul antrenor-jucător Gabriel Harkai, care a fost asistat de pe margine de pensionarul Iosif Harkai, tatăl dându-i câteva sfaturi bune la pauza meciului, când scorul era egal.

Voinţa Sarafoleana Saravale – Plavii Delia Sâmpetru Mare 0-1 (0-1). Golul din minutul 12 a fost marcat din lovitură liberă de la 20 metri de Remus Ciui, care a adus trei puncte preţioase pentru echipa sa.

Unirea Sânnicolau Mare II – Unirea Tomnatic 0-3 (0-2). Liderul Seriei I s-a impus la un scor de forfait în deplasare la Unirea, prin golurile marcate de Alexandru Vlăduţi (min. 30 şi 41) şi Claudiu Grigoraş (min. 79). Antrenorii Istvan Matefi şi Bogdan Piloiu au păşit cu dreptul în returul de campionat, ceea ce le dă speranţe pentru o promovare mult dorită la sfârşitul campionatului.

Unirea Cerneteaz – ASO Deta 0-4 (0-2). Trupa lui Florin Albu nu le-a lăsat gazdelor nici o speranţă, scuturându-le plasa cu patru goluri, câte două pe repriză, prin Florin Natanticu cu o ”dublă” respectiv Cosmin Goia şi Remus Barburescu. O menţiune, toţi patru au fost transferaţi în această primăvară. De la gazde, Alin Balabasciuc a văzut cartonaşul roşu în minutul 29, din partea arbitrului Eugen Gheorgheoiu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.