Rezultate, marcatori, detalii din etapa I a ligii a V-a. Start și în Campionatul Județean Timiș

A pornit la drum și caravana eșalonului cinci județean, rezultatele rundei inaugurale fiind enumerate pe coloana dreaptă, a clasamentelor, iar unele detalii mai jos.

Seria I

Tricoul 1 Iunie Timişoara – Unirea Jimbolia 3-1 (3-0).

Au marcat: Răzvan Baciu în minutele 3, 7 şi 40 respectiv portarul Alin Hanciuc, din lovitură de la 11 metri (min. 75).

Gazdele timișorene, fără antrenorul Ioan Neamţu, plecat în concediu dar suplinit cu brio de Gheorghe Potra, şi-au asigurat victoria din prima repriză, prin Baciu – sportivul meciului.

AS Carani – Dacia Cărpiniş 6-3 (4-2).

Au marcat: Adrian Marchiş (min. 20, 26 şi 79), Petru Pătruică (min. 15, 66) şi Lucian Olaru (min 75), respectiv Alexandru Benea (min. 1) și Liviu Zahorneanu (min. 36 şi 46).

Fortuna Becicherecu Mic – Unirea Grabaţ  14-0 (5-0). Gazdele, aflate la primul meci oficial de la promovarea în acest eşalon și prezentându-se cu mulţi jucători care au evoluat în eşaloane superioare, trei şi patru, au debutat cu un scor fluviu în faţa celor de la Grabaţ, care, cu toate că au retrogradat, au rămas în continuare în acest eşalon, încasând însă o căruţă de goluri.

Cele 14 au fost marcate de Lucian Stoica – 5, Dan Roman 2, Flavius Cioancă 2, Iulius Telcian 2, Zoran Radu – 2 şi Adrian Negruţ, un gol.

În minutul 84, arbitrul a eliminat un jucător al vizitatorilor, pe Vasile Vincu, dat fiind injuriile adresate asistentului Alexandru Bardan.

De menţionat și că mult nu a lipsit ca jocul să nu se mai dispute, întrucât delegatul echipei, Elti Neagoe, a ajuns târziu cu legitimaţiile, însă în cele din urmă meciul a început la ora 11 şi 15 minute. Sfertul academic…

Voinţa Şandra – Mureşul Cenad 6-0 (5-0).

Ionuţ Big, Alin Donisan, Petrică Bodnar, Alexandru Nichiforel, Ovidiu Oancă şi croatul Zoran Udoviţă, component al lotului naţional al românilor din Croaţia, au marcat golurile formației pregătite de Lucian Betea.

De menţionat că vizitatorii de la Mureşul Cenad s-au prezentat cu numai 11 jucători la teren deși era vorba abia de etapa I, iar în minutul 72 au rămas în 6 componenți şi meciul a fost întrerupt de arbitru.

Steaua Roşie Variaş – Vulturii Comloşu Mare 0-3 (0-3).

Cele trei goluri pentru elevii pregătiţi de Ovidiu Ştefănescu au fost marcate în prima repriză de Daniel Sturz (min. 9), Ovidiu Boris (min. 38) şi Sergiu Jivan (min. 42).

Unirea II Sânnicolau Mare – Voinţa Valcani 8-1 (3-1).

Au marcat: Raul Ciui – 3, Rafael Tucă, Bogdan Pînzaru, Ovidiu Oancia, Raul Boboiciov și Daniel Galea, respectiv Gheorghe Pîs. Debut cu dreptul al antrenorului Toma Stoianov în noua ediţie de campionat, nu însă și pentru omologul său Aurel Marta.

Plavii Delia Sâmpetru Mare – Bencecu de Sus 7-1 (4-1).

Au marcat: Caius Hulbăr – 3, Bogdan Petrean – 2, Remus Ciui şi Vali Curelea, oaspeţi marcând golul de onoare în ultimul minut de joc.

*

Seria a II-a

Unirea Banloc – Flacăra Parţa 2-4 (1-1).

Au marcat: Marius Cârnu (min. 20) și Gabriel Nemeş (min. 80), iar pentru învingători Gheorghe Sabău (min. 5), Alin Pindeac (min. 53) și Cristian Ismail, cu o ”dublă” în minutele 74 și 78.

AS Utvin – Unirea Cerneteaz 2-1 (1-0).

Au marcat: Marius Tănăsie (min. 30) și Cosmin Horaniţ (min. 80), respectiv Cristian Iorga (min. 61).

Această victorie a gazdelor îndrumate de Mircea Gogoaşă poate fi considerată drept surpriza primei etape a noului campionat. Antrenorul oaspeţilor, Adrian Gabor, a spus ”nu am ce să fac, chiar şi cu poarta goală nu am reuşit să marcăm! Ei au avut trei ocazii şi au marcat de două ori iar noi am dominat jocul din primul minut până la sfârşit, dar de aceea este frumos fotbalul… Te pedepseşte însă când îl tratezi cu nonşalanţă”.

AS Corneşti – Ripensia II Timişoara 2-2 (1-1).

Au marcat: Alin Muntea (min. 32) şi Ion Marcu (min. 80), respectiv Răzvan Cluci (min. 16) şi Sebastian Bura-Coţ (min. 73).

Rapid Săcălaz – Timişul Urseni 4-0 (1-0).

Cu un nou antrenor, Daniel Rupa, dar şi noi achiziţii, precum Robert Lupu şi Valentin Ilaş, gazdele au semnat un triumf la zero prin golurile marcate de Andrei Trif (min. 20), Tiberiu Bokor (min. 61 şi 69) şi Valentin Ilaş (min. 79).

*

Seria a III-a

AS Boldur – AS Tormac 5-3 (2-2).

Au marcat: Alin Popa (min. 10 şi 49), Ioan Iacob (min. 44), Alexandru Trifan (min. 62) şi Bogdan Costândana (min. 90+2), respectiv Daniel Făndel (min. 1) şi Marius Vlădulescu (min. 37).

Boldur: Silviu Borşa – Victor Haldea, Augustin Iacob, Bogdan Costândana, Alexandru Szabcsi, Ioan Iacob, Alex Trifon, Florin Păsculescu, Alin Popa, Valentin Sârcă şi Dragoş Cereanţu.

Antrenor: Andrei Eneşca.

Au mai jucat: Ciprian Milutin şi antrenorul-jucător Andrei Eneşca.

Tormac: Zsolt Farkaş – Iosif Paul, Ioan Găman, Ervin Szabo, Csaba Sooş, Daniel Făndel, Sergiu Dan, Robert Korsoş, Daniel și Marius Vlădulescu, Iulian Laza.

Antrenor: Ioani Berenyi.

Au mai jucat: Nandi Farkaş şi Iulian Laza.

Arbitri: Florin Pădurean – Laurenţiu Marian şi Mădălin Bulgăraşu. Observatori: Cornel Avram şi Ionel Bolog.

AS Buziaş 2013 – Gloria Moşniţa Nouă 0-2 (0-1). Cele două goluri pentru trupa lui Cristian Anghel au fost marcate de Denis Ţurcaş în minutele 14 şi 90+3.

AS Dudeştii Noi – Sacoşu Turcesc 4-1 (2-0).

Au marcat: Raul Neagu (min. 20), Alexandru Florea (min. 23) şi Bogdan Steop (min. 48 şi 82), respectiv Simin Vilcinschi (min. 78 din lovitură de la 11 metri).

AS Bacova – Autoliv Lugoj 3-0 (1-0). Cele trei goluri au fost marcate de: Daniel Sîrbu (min. 5), Eugen Coca (min. 55) şi Doru Petrică (min. 68).

Armin Şultz, de la gazde, a fost eliminat în minutul 65 pentru acumulare de cartonaşe galbene.

AS Recaş – AS Darova 7-5 (3-3).

Au marcat: Mihai Velescu – 5, Flavius Cristescu și Cosmin Florescu, respectiv Denis Lăzărescu, Ioan Blaga, Ion Bejera, Dănuţ Voicu şi Alexandru Turcin.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.