Peste 400 de spectatori au urmărit derby-ul Seriei I a Campionatului Judeţean Timiş, dintre liderul Ripensia Timişoara şi echipa gazdă Steaua Roşie Variaş (ocupanta locului secund), partidă disputată duminică după-amiază în care amfitrionii au lăsat o bună impresie prin jocul prestat în partea a doua a întâlnirii, rezultatul fiind prea sever: Steaua Roşie Variaş – Ripensia Timişoara 0-3 (0-1).

Chiar din minutul 7 oaspeţii au deschis scorul, prin Ungur, după o incursiune pe flancul drept, în care a intrat în careu şi în prima fază a nimerit stâlpul porţii, dar mingea i-a revenit şi a înscris la colţul lung, din marginea careului de 6 metri. Putea fi 2-0 în minutul 38, dar acelaşi Ungur, singur cu portarul Robotin, nu l-a putut învinge, Mureşan trimiţând de la 6 metri, peste transversală, balonul respins de goal-keeper.

În partea secundă, jocul s-a echilibrat, iar în minutul 69 gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de la 20 de metri, Clej şutând puternic, mingea nimerind stâlpul porţii iar ricoşeul aducând-o în calea lui Gagyi, care a şutat şi el spre poartă iar balonul a lovit mâna unui adversar. Localnicii au solicitat 11 metri dar jocul a continuat.

S-au arătat 4 minute de prelungiri, iar în primul, Berescu, cu o foarfecă de excepţie, din 16 metri, a ridicat scorul la 0-2. S-a jucat în continuare, Briciu nimerind bara, iar în ultimul minut Inţa a prins un şut de la 28 de metri, înscriind un eurogol. Şi se fluieră finalul, 0-3…

*

Steaua Roşie Variaş: Robotin – Lazea, Murariu, Timoce, Ţigănaş, Duma, Muscalu, Marişescu, Lazea, Kovacs, Gagyi.

Au mai intrat: Clej, Drăghin şi Franzoc.

Antrenor: Ghiţă Marişescu.

Pe bancă: Călugăru, Adrian Radu şi Moldovan.

Ripensia: Rădulescu – Petrişor, Ciobai, Uzun, Cărpinişan, Păscăleanu, Mureşan, Popa, Briciu, Cristian Radu, Ungur.

Au mai intrat: Inţa şi Berescu.

Manager sportiv: Radu Suciu. Antrenor: Ovidiu Olariu.

Pe bancă: Ciui, Siminiceanu, Duţu şi Bagiu.

Arbitri: Raul Ciev – Ciprian Pandia, Costin Zamfirescu. Observatori: Remus Avram şi Ionel Bolog.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.