Suedia câștigă Euro U21, Argentina intră la scor în finala Copei America iar SUA în cea mondială a fetelor

Meciuri decisive pe 3 continente, în competiții continentale sau mondiale. La feminin, SUA este prima finalistă a Campionatului Mondial ce se desfășoară în Canada, iar în întrecerile băieților Argentina s-a alăturat gazdei Chile în finala Copei America pe când suedezii au triumfat în ultimul act al turneului final al Campionatului European sub 21 de ani.

minge

Selecționata Statelor Unite ale Americii s-a calificat la Montreal în cea de-a doua finală la rând a Campionatului Mondial de fotbal feminin, dispunând cu 2-0 (0-0) de Germania într-o primă semifinală a turneului din Canada opunând cele mai aureolate reprezentative la acest nivel, fiecare cu câte două titluri ale lumii la activ.

Nemțoaicele au ratat în minutul 60 un penalty tocmai prin golgheterul turneului final, Celia Sasic, iar nord-americancele au replicat prin Carli Lloyd, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 69 și i-a pasat lui Kelley OHara pentru reușita desprinderii, din minutul 84.

SUA va juca finala pentru titlul mondial duminică la Vancouver, cu învingătoarea semifinalei dintre Anglia și Japonia, deținătoare la zi a trofeului.

În Copa America, după ce golurile lui Vargas au asigurat gazdei Chile prezența în finală cu un 2-1 contra vecinilor din Peru, Argentina s-a calificat mult mai clar în ultimul act, cu 6-1 în dauna vecinilor lor din Paraguay.

Rojo, în minutul 15, Pastore, în minutul 27, di Maria, în minutele 47 și 53, Aguero în minutul 80 și Higuain (83) au semnat calificarea argentinienilor, pe când Barrios doar a redus din handicap, 2-1 în minutul 43. Paraguay a ajuns în semifinale dispunând la lovituri de departajare de brazilieni, exact ca și la precedenta ediție, și tot în sferturi de finală. Acum a fost 1-1 și 4-3 de la punctul cu var, după ce Gonzalez egala tot din penalty pentru învingători, în minutul 72.

Vecinele sud-americane cu cea mai lungă graniță, gazda Chile și Argentina, vor lupta pe 4 iulie pentru trofeu, la Santiago de Chile, unde Vargas a marcat în minutele 42 și 64 ale semifinalei cu Peru, pentru care a punctat cu un autogol Medel, în minutul 60.

În fine, în Europa, finala competiției U21 a fost adjudecată pe arena ”Eden” din Praga de suedezi, triumfători în premieră la această categorie de vârstă, după ce pierdeau o finală la începutul anilor 90, contra Italiei. Galben-albaștrii lui Hakan Ericson au triumfat în prima finală la sub 21 de ani decisă la lovituri de departajare de la cea din 2002, adjudecată de cehi în fața Franței, portarul Patrik Carlgren apărând execuțiile lui Espaio și Carvalho.

Suedia – Portugalia a fost 0-0 și 4-3, lusitanii fiind astfel la a doua finală pierdută de U21. Scandinavii s-au impus în alcătuirea Carlgren – Lindelof, Milosevic, Helander (46, Baffo), Augustinsson, Lewicki, Hiljemark – cpt., Khalili, Guidetti, Kiese Thelin, Tibbling (66, Quiason).

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.