Surprize în Campionatul Municipal Timișoara

Rezultate surprinzătoare în această etapă a XII-a a Campionatului Municipal Timișoara, disputată după o pauză dată de Sărbătorile de Sfintele Paşti.

În Seria I, Avântul Bobda a învins la scor în deplasarea efectuată la CFR II, iar ASU Politehnica II a suferit prima înfrângere, la scor, în faţa juniorilor de la Banatul. Liderul Seriei a II-a, Ripensia Primavera, s-a regăsit la prima înfrângere, în deplasare la Ghiroda II. Tot în această serie, goluri multe la Albina şi Chişoda, unde s-a disputat Srbianca – Parţa II 7-8.

Seria I…

CFR II – Avântul Bobda 2-8 (0-4). Liderul seriei nu a forţat cu juniorii lui Adrian Brazovan, administrându-le numai puţin de 8 goluri şi încasând două. Au marcat: Petru Bongeanu – 3 (unul din 11 metri), Cristian Faimoc – 2, Andrei Marc – 2 şi Ovidiu Ignea. Pentru gazde, ambele goluri au fost reuşite de jucătorul Dănuţ Selejan.

LPS Banatul – ASU Politehnica II 7-2 (2-1). După ce violeţii au condus cu 0-1, prin golul marcat de Alexandru Rus, iar Ionuţ Vucea a irosit un 11 metri, trupa lui Ovidiu Vâlceanu a întors rezultatul până la pauză, marcând două goluri. Iar la reluare juniorii săi s-au dezlănţuit, reuşind să mai înscrie de cinci ori. Au marcat: Andrei Dumiter – 2, Bogdan Cortoşan – 2, Mircea Stupu, Alexandru Gâţ şi Daniel Barbura – fiecare cu câte un gol, respectiv Ionuţ Vucea, golul 2 pentru oaspeţi.

:::

Seria a II-a

CS Ghiroda II – Ripensia Primavera 2-0 (0-0). Înfrângere surprinzătoare a liderului în faţa echipei CS Ghiroda II, având în teren numai puţin de 6 jucători peste 35 de ani. Pe lângă aceştia şi-au adus aportul şi ceilalţi jucători, în special tânărul portar de 18 ani Daniel Vlad. Nu putem să nu îi enumerăm pe veteranii Daniel Borchescu, Gabriel Giuchici, Cristian Hodoşan, Ştef Zsifcov, Alin Miloş și Orlando Trandu.

Cele două goluri au fost marcate în repriza secundă, chiar în primul minut, de Ştef Zsifcov, şi Gabriel Giuchici (min. 56), cu un superb șut de la 40 metri, lateral. Antrenorul Marius Poclid a folosit următorii jucători: Vlad – Ciurdar (min. 62, Vinchici), Borchescu, Hodoşan, Rus, Petruşe (min. 46, Zsifcov), Giuchici (min. 87, Luigi Lobonea), Stanciu (min. 46, Iordache), Miloş, Crăciun şi Orlando Trandu. Pe bancă: Jurjescu şi Toth.

Timişul Albina – Agronomia Timişoara 6-5 (4-2). Trupa lui Vasile Popaluca a învins la limită echipa studenţească, pregătită de reputatul Cicerone Manolache. Cele 11 goluri au fost marcate de: Gabriel Raia – 3, Emil Dolomeţ – 2 şi Alin Roşu respectiv, pentru învinşi, Mihai Rădac – 3 și Paul Truţ – 2.

Frontiera Timişoara – Electrometal 4-1 (4-1). Jucătorul meciului, Florin Pârvu, a deschis scorul în secunda 31, marcând golul doi zece minute mai târziu. Cosmin Căldare nu s-a lăsat mai prejos, reuşind şi el o dublă până la pauză.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.