”Tehnică” Iași elimină în ultimul minut din sferturi gorjenii și campioni în ultimele 3 ediții mereu pe podium. Semifinale UVT – UP București și UBB Cluj – UTI Iași

Campionatul Național Universitar al României la fotbal a continuat vineri după-amiază prin debutul turneului final al ediției din acest an, pe două terenuri din Timișoara disputându-se sferturile de finală în cuplaj ale întrecerii studențești, rezultate cu calificări adjudecate în timpul regulamentar de joc, într-unul dintre cazuri chiar în ultimul minut, lovitură dată de ieșeni în dauna campionilor din urmă cu 3 ani tot în capitala Banatului…

În consecință, gorjenii vor fi nevoiți să se consoleze sâmbătă cu implicarea într-un meci de clasament din zona locurilor 5-8, programat împotriva gazdelor în alb-violet, programul grupei a II-a valorice din cea de-a doua zi a competiției universitare fiind după cum urmează:

De la ora 14, UVT Târgoviște – UO Oradea, pe terenul sintetic al Bazei II – UPT, iar în continuare, în cuplaj pe același gazon, de la ora 16: UPT Timişoara – Universitatea Constantin Brâncuși Târgu Jiu.

Intrarea în ultimul act se va juca în semifinalele după-amiezei, de la ora 16 UPB Bucureşti – UVT Timișoara pe terenul II din complexul ”Adrian Stoicov”, iar de la ora 18: UBB Cluj-Napoca – UTI Iaşi, pe stadionul ”Știința”.

Suprafețe de joc pe care vineri de la ora 16 a demarat turneul final din acest an, gazda de la UPT Timişoara fiind depășită de UBB Cluj-Napoca, scor 1-4 pe stadionul ”Știința”, iar UTI Iaşi trecând de UCB Târgu Jiu cu 2-1.

De la ora 18, victorii la zero, dintre care una, la fel, la limită: UPB Bucureşti – UVT Târgoviște 1-0 pe terenul sintetic de la Baza II – UPT și UO Oradea – UVT Timișoara 0-2 pe terenul II – ”Adrian Stoicov”.

Două surprize așadar în meciurile sferturilor de finală de vineri, dintre care una mare, cei de la ”Tehnică” Iași învingând pe UCB, gorjeni care întotdeauna în ultimii trei ani s-au clasat pe podium. Studenții din capitala Moldovei au marcat golul victoriei în chiar ultimul minut de joc, după ce adversarii deschideau scorul, elevii lui Daniel Chivu având însă o scuză, în sensul că au avut doar 12 sportivi înscriși pe foaia de joc, singura rezervă fiind un portar, trecut însă ca jucător de câmp și intrat pe teren în locul unui coechipier accidentat.

O altă surpriză, eliminarea târgoviștenilor în fața politehniștilor din capitală, într-un derby al fostelor capitale ale Țării Românești. În rest, gazdele de la UPT n-au rezistat clujenilor de la Universitatea Babes Bolyai decât până la pauză, care consemna scorul de 0-1, golul ”violeților” venind când conturile erau definitiv închise, la 0-4, iar într-un derby al vestului dar și al sferturilor campioana la zi ”Vest” Timișoara a dispus de orădeni, totul și sub privirile lui Costel Pantilimon, descins la terenul pe care deseori s-a antrenat pentru meciurile apărate în prima ligă pe ”Dan Păltinișanu” pentru cei de pe Bega, acum în vacanță după un sezon încheiat cu Nottingham Forest la mijlocul ierarhiei ligii secunde engleze.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Sport Universitar și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.