Timișoreanul Benzar stârnește amuțirea lui ACS Poli: tot 2-3 cu FC Voluntari. FOTO

Dacă e tot vineri de la ora 18, atunci e din nou și identicul 2-3 acasă tot cu FC Voluntari, precum pe 9 februarie, la fel, în fața unei brume de spectatori pe ”Dan Păltinișanu”. Atunci, ilfovenii lui Claudiu Niculescu săreau cu două puncte peste ACS Poli după antepenultima rundă din retur, situația timișorenilor acum la 5 în urma elevilor suspendatului Adrian Mutu complicându-se însă exponențial, cu 6 meciuri rămase de jucat în play-out. A rămas așadar cum era stabilit în actualul sezon, victorie la limită pentru câștigătorii din 2017 ai Cupei României în directa cu bănățenii, a patra, unica diferență fiind dată de faptul că nu Daniel Benzar&Co au smuls succesul în minutul 90 sau în prelungiri, ci Mihai Roman a semnat scorul final prin a sparge gheața pentru timișoreni, 2-3 în minutul 75. Insuficient însă…

Rătăcitul triumf smuls sâmbăta trecută acasă în prelungiri de Drăghici la șutul deviat al lui Munteanu dădea timișorenilor de pe locul de baraj în Liga 1 speranțe la repetarea isprăvii și împotriva celorlalți ilfoveni, însă acel întâi succes bănățean după nu mai puțin de 17 etape s-a arătat vineri seară a fi fost deja prea mult, ACS Poli rămânând captivă ”complexului FC Voluntari”, care, ca o ironie a sorții, a deschis scorul în încleștarea inaugurală a rundei de la startul returului în play-out tocmai printr-un timișorean, Daniel Benzar.

În avantaj încă din minutul 7, deși cu noul antrenor Adrian Mutu ispășindu-și în tribuna lui ”Dan Păltinișanu” prima dintre cele două etape de suspendare, FC Voluntari avea să-și păstreze și la final acel minim avantaj,  sărind astfel în clasament peste Sepsi și Gaz Metan, pe locul 3 în faza play-out, dar și lăsând în urmă trupa lui Neaga pe locul de baraj și în pericol de a ajunge din nou ultima, dacă Juventus va trece sâmbătă acasă de FC Botoșani iar Concordia nu va pierde luni la Sfântu Gheorghe.

În urmă cu 12 săptămâni, la debutul lui Leo Grozavu pe banca lui ACS, FC Voluntari conducea la pauză la zero pe ”Dan Păltinișanu”, Popovici și Artean răsturnând apoi scorul în minutele 49 și 69 dar ilfovenii revenind la rândul lor în minutele 71 și 90. Acum, vizitatorii cu Sânmărtean căpitan s-au desprins chiar la 0-2 până la pauză, rămânând apoi mereu în avantaj, deși timișorenii au redus de două ori la limită din handicap, fără însă a evita un nou pas greșit în zona nisipurilor mișcătoare, cu atât mai stângaci cu cât au rămas și fără 2 fundași, eliminați în minutul 54 respectiv după încheierea confruntării.

Cu alte cuvinte, raza de soare ivită contra Concordiei a fost înghițită brusc de nori iar situația timișorenilor s-a complicat chiar și mai mult înaintea aparițiilor finale, acasă vinerea viitoare de la ora 17 cu Juventus București, la Sfântu Gheorghe, pe teren propriu cu Gaz Metan, la Botoșani, acasă și cu Dinamo respectiv la Chiajna.

Ce-i pune și mai mult pe gânduri pe timișoreni ar fi aspectul că în vreme ce se numără printre cele doar două garnituri care încă n-au învins afară în play-out, precum urmăritoarea la egalitate de puncte Concordia, pe când FC Voluntari dar și Dinamo, Juventus și Gaz Metan s-au impus deja de câte două ori în deplasare în zona 7-14, pe de altă parte se găsesc și între cele numai 3 trupe care au cedat mai mult decât un meci acasă în grupa a II-a valorică, alături de Juventus dar și de cei din Voluntari, cu maximum de trei, pe când echipele din Mediaș și Sfântu Gheorghe nu s-au înclinat încă pe propriul teren, sugestiv exemplu în privința modalității de ieșire din meandrele retrogradării.

Desigur, unele rezultate sunt cât se poate de ciudate, dar ce n-ar mai fi bizar în veșnica tradiție carpatină, un aspect fiind cert, și anume că ceea ce era un singur punct avans pentru FC Voluntari după retur în fața bănățenilor, ca vecini pe locurile 10-11, s-a balonat vineri la cinci după meciul abordat de pe pozițiile 11-12.

Meci cu două lovituri de la 11 metri în contul ilfovenilor iar apoi una și pentru gazde, de la care Șeroni a fost eliminat în minutul 54 după ce intra spre mijlocul reprizei I iar Melinte pe drumul spre vestiare pentru un limbaj mai mult decât colorat în direcția împărțitorilor dreptății, ACS Poli contabilizând și a șaptea înfrângere acasă în ediția 2017/8, mai multe fiind la zero, cu FCSB, CS U Craiova, Concordia iar în play-out și cu FC Botoșani, iar restul la limită, de două ori cu 2-3 cu FC Voluntari respectiv 1-2 cu CSM Poli Iași.

Un alt fapt e cert, și anume că dacă nu poți smulge măcar un punct din 12 posibile în partidele directe cu FC Voluntari, nici nu prea poți emite mari pretenții pentru salvarea de la retrogradare, în special în situația în care timișorenii continuă să sufere la capitolul goluri marcate, acesta fiind doar al treilea joc de la triumful din octombrie cu 2-1 cu Astra în care ACS a înscris mai mult decât un gol, de două ori 2-3 cu ilfovenii și 2-2 cu Sepsi, toate acasă și toate în 2018.

Spune multe și faptul că după ce în cele 4 runde jucate în 2018 în restul returului din sezonul regular elevii lui Niculescu au câștigat numai 3 puncte și acestea în dauna timișorenilor, în play-out s-au impus doar împotriva a două trupe, cu 1-0 și 3-2 cu ACS respectiv tot cu 0-1 în precedenta deplasare, la Chiajna.

Adrian Neaga a apelat la o singură schimbare în 11-le de start față de victoria acasă de sâmbătă cu Concordia, Enescu preluând locul suspendatului Vașvari, însă tocmai Enescu a fost la rândul său substituit încă din minutul 20, cu Șeroni, trecut în defensivă, de unde Melinte a fost repoziționat, după care la Ciucur a renunțat chiar și mai repede decât în reprezentația precedentă, încă de la pauză, pe Popovici solicitându-l de astă dată numai pentru ultimele 12 minute.

În care gazdele au mai sperat la o minune, însă în zadar, după ce Mihai Roman înscria în sfârșit primul său gol pe Bega, cap la centrarea lui Munteanu: 2-3 în minutul 75.

Scor conturat și prin deciziile aceluiași Sebastian Colțescu care arbitra identicul 2-3 din februarie, FC Voluntari desprinzându-se tocmai înaintea pauzei dintr-un penalty dar și încasând primul gol tot de pe punctul cu var, însă după ce și rata o altă lovitură de la 11 metri. Craioveanul a dat meciului o tentă mai dramatică dar jocul n-a avut darul să strălucească, eclipsat fiind și de perlele din tribună, în replici verbale între chibiți și Adrian ”Briliantul” Mutu.

Plumbul apăsa tribuna timișoreană încă din minutul 6, când Cânu a degajat în Marinescu iar mijlocașul ilfovenilor a pătruns în careu și a trimis în Straton, balonul sărindu-i ideal în cale lui Daniel Benzar, fâșneț care avea să profite de anii din picioarele aceluiași fundaș și în minutul 43, când a fost faultat în careu, Laurențiu Marinescu înscriind în ciuda intuiției lui Straton: 0-2.

Era pentru a doua oară în acest campionat ca timișorenii să încaseze două goluri acasă până la pauză, iar cum precedentul 0-2 pe teren propriu după 45 de minute cu ieșenii eșua într-un 1-2, semnele nu erau deloc bune pentru bănățeni.

Care, deși l-au pierdut pe Alin Șeroni pentru două cartonașe galbene, recepționate în minutele 35 și 54, au înscris totuși prin Andrei Artean în minutul 60, din penalty, la foarte puțin timp după ce același Benzar obținea o altă lovitură de la 11 metri pentru ilfoveni, pe seama lui Haruț, ratată însă de Bălan în minutul 58 prin a trage peste poartă.

ACS Poli n-a speculat însă momentul psihologic, ba din contră, tocmai Adrian Bălan s-a reabilitat în minutul 65, majorând din nou diferența pentru vizitatori, iar chiar dacă Roman a reaprins speranțele gazdelor, acestea au rămas deșarte, formația care ochise și bara prin Deac în minutul 39 rămânând în față.

Ușurare pentru înlocuitorul lui Mutu, Daniel Florea, frustrare în tabăra amfitrionilor, dând în clocot prin înjurăturile lui Melinte, ”îngălbenit” în minutul 17 și răcorit la final pe drumul spre vestiare cu roșu.

Zile mai degrabă negre pentru ACS, sintetizând lanțul erorilor manageriale care au dus la alunecarea pe tobogan a trupei salvate în sezonul trecut în pofida unei penalizări de 14 puncte dar rătăcite în cel actual de pe o poziție de play-off la finele turului. Au trecut de-atunci 20 de runde și 7 luni în care o trompetă de conducător a tot repetat despre izbânda salvării din 2017, când mai bine-ar fi făcut să se concentreze strict pe stoparea picajului, previzibilă ca inevitabil recul după depășirea condiției de condamnată. Și totuși, paradoxal, cei de pe ”Dan Păltinișanu” sunt la doar 4 puncte în urma ocupantei locului 10, obiectiv pomenit tocmai de Neaga înaintea campionatului…

*

ACS Poli Timișoara: Straton – Haruț, Melinte, Cânu – cpt., Raț – Munteanu, Artean, Enescu (20 Șeroni), Ciucur (46, Țigănașu) – Roman, Drăghici (78, Popovici).

Pe bancă: Smaranda – Bîrnoi, Velcotă, Străuț.

FC Voluntari: Balauru – Pleașcă, Achim, Horj, Bucurică – Novac, Sânmărtean – cpt. (78, Lazăr) – Deac (66, Căpățână), Marinescu (69, Ivanovici), Benzar – Bălan.

Pe bancă: Petrariu – Voicu, Cazan, Leasă.

Clasamentul actualizat și programul rundei viitoare, a noua, în care FC Voluntari va primi vizita lui Sepsi, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.