Gheorghe Doru Sabău, un mijlocaş central de 27 ani, a marcat două frumoase goluri în ultimele câteva minute ale partidei Timişul Şag – CS Unirea Giroc 3-2 (1-2), din etapa a 9-a a Diviziei D Timiş, răsturnând pe final soarta partidei şi aducând gazdelor primul succes după 3 runde şi cu exact acelaşi rezultat, 3-2, pe când nou-promovata lui Oli Trandu e la al 5-lea meci fără victorie.

Buruiană a transformat pentru CS Timişul o lovitură liberă de la 22 de metri, peste zid, iar pe final Sabău a finalizat două acţiuni oarecum similare, prima după ce mijlocaşul central advers ceda posesia la mijloc, a doua – după o angajare peste fundaşul stânga al Girocului, în minutele 88 şi 90.

Aga, în minutul 30, respectiv Cătău (35) au punctat pentru vizitatori după ce Duţu lovea bara în minutul 25.

„Nu suficient de bine încât să fim satisfăcuţi 100% de rezultat. Oboseala din jocul de miercuri şi-a pus amprenta, am şi avut probleme cu unii accidentaţi şi mizăm pe acelaşi nucleu, iar atunci oboseala se adună şi, la fel ca la Auto, am avut un început bun, am deschis scorul, am controlat partida pînă spre sfârşitul primei reprize, după care a intervenit o oarecare deconectare şi am primit cele două goluri pe final de repriză. Dar în repriza a II-a am reuşit să supunem adversarul la o presiune constantă şi pe final am reuşit să întoarcem rezultatul. Consider că în ansamblul general al jocului, am meritat punctele. Surprinzător locul din clasament pe care se află Giroc, ţinând cont că sunt bine aşezaţi, aleargă, se vede mâna domnului Trandu”, a spus Adrian Ianoşev, antrenor al Timişului Şag.

Claudiu Oprea – joacă la Mun, a fost ziua lui – şi-a adus aportul.

Orlando Trandu a invocat lipsa de experienţă a elevilor săi şi ne-a spus: „Am condus şi am rezistat cît ne-au ţinut balamalele bine dar am cedat din nou pe greşeli individuale. Consider că sunt nişte meciuri pe care le-am pierdut noi, nu le-au câştigat adversarii. Chiar puteam să mai înscriem şi am avut o bară prin Duţu. Îmi pare rău căci au jucat binişor în ultima vreme dar puţin renunţă prea repede la efort. Sunt însă perspective de a creşte şi a acumula puncte, dar cu mai multă încredere”.

*

Timişul Şag: Dubou – Lazea, Mureşan, Situwe, Robotă – Buruiană, Sabău, Chitescu Racoceanu (56, Bogdan Costea) – Olar (46, Oprea), Deliu (53, Tutunaru).

Pe bancă: Ciobanu, Sima, Bercea, Mărgeneanţu.

CS Unirea Giroc: Coca – Dumitru (55, Ioviţă), Cocora, Gherghel, Aga – Şoreanu, Duţu, Ardelean, Maftei (Paşcu) – Bizău (Rudăreanu), Cătău.

Pe bancă: Sere, Marincu, Râmneanţu.

CS Unirea Giroc va evolua etapa viitoare acasă cu ASU Politehnica.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Timişul Şag – CS Unirea Giroc 3-2 (1-2): Sabău, „dublă” în ultimele câteva minute!