Timișul Șag – Unirea Sânnicolau Mare 2-1. Ianoșev: ”Trei puncte care nu reprezintă mare lucru în momentul de față”

După 4 eșecuri, în sfârșit câteva raze de soare: CS Timişul Şag – Unirea Sânnicolau Mare 2-1 (1-1).

Adrian Ianoşev

Victorie precum un balon de oxigen pentru Timișul, o victorie conturată în minutul 90, în urma unui penalty acordat de arbitru la un fault comis de Blaga asupra lui Foldi, primul fiind şi eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Înaintea acestei faze, oaspeţii au solicitat o lovitură de la 11 metri, când Vasilcin a şutat spre poartă iar mingea a fost jucată cu mâna de un fundaş al Timișului, în careu, fără ca arbitrul să acorde penalty.

Celelalte două goluri au fost marcate în prima repriză, când Seculin a centrat din corner iar Goia, în minutul 25, a marcat cu un şut la colţul lung, în dreapta portarului Sitaru, iar cei de la Unirea au egalat cu două minute înainte de pauză prin Cătălin Crişan, după o centrare perfectă a lui Vasilcin.

De menţionat că şi Dragan Bataneaţ a fost eliminat pentru două cartonașe galbene, în minutul 82.

*

Timişul Șag: Cristi Puiu – Tutunaru, Palade, Gîrba, Costea, Goia, Seculin, Costescu, Foldi, Călin, Robotă.

Antrenor: Adrian Ianoşev.

Au mai jucat: Tăut, Mărgineanţu, Moroşanu.

Pe bancă: Alin Puiu, Ropotă şi Munteanu.

Unirea: Sitaru – Galea, Uzun, Crişan, Blaga, Olteanu, Vasilcin, Boangheş, Stoianov, Cărpinişan, Galu.

Antrenor: Nicolae Căprărescu.

Au mai jucat: Bataneaţ, Nagy, Clej.

Pe bancă: Timiş, Raul Csuy, Cozma, Florescu.

Arbitri: Costel Dobrişan – Petreu Gaşpar şi Roxana Malac. Observatori: Cornel Bălănescu şi Victor Ţig.

*

Adrian Ianoşev (antrenor CS Timișul Şag): ”Am obţinut trei puncte pe care le aşteptam de mult. Sincer, pentru noi, în momentul de faţă, nu reprezintă însă mare lucru, ţinând cont de clasarea modestă în ierarhie. Îmi doresc însă ca victoria aceasta să-i ţină în priză şi în forma cea mai bună pe jucători, şi să evolueze cât mai bine de la meci la meci, pentru a ne clasa pe un loc onorabil la sfârşitul campionatului”.

Nae Căprărescu

Nicolae Căprărescu (antrenor Unirea): ”Chiar dacă mi-au lăsat o bună impresie cei de la Şag, care au cu mult schimbat lotul de jucători faţă de prima parte a campionatului, și o echipă bună la ora actuală, au jucat totuși cam tare şi eu cred că nu vor retrograda. În schimb promisiunile de la şedinţă, despre arbitri, au rămas numai promisiuni… Acum văd că îi scot de la naftalină. Nouă nu ne trebuie arbitri care judecă invers sau nu văd lucruri elementare pe teren. Cum s-a întâmplat cu o fază înainte, când, la şutul lui Vasilcin, mingea a lovit mâna unui fundaş, în careu, fără ca arbitrul să ne acorde 11 metri. Să nu mai vorbim că noi am primit cartonaşe foarte uşor, ușor acordate, dar pentru aceleaşi greşeli gazdele au fost iertate. Un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.