Trifu, blitz în 5 minute: Deva – Giarmata 2-2 (2-0). ”Numai arbitrii știu de ce a fost anulat golul din minutul 88”

Deși cu Sabia lui Damocles deasupra capului, CS Millenium s-a descurcat din nou de minune în deplasare, rămânând cu un unic eșec pe alte terenuri în returul din 2016, mai exact tocmai la prima ieșire, în fieful liderului alb-violet, pe ”Știința”, unde ceda cu 6-1. De-atunci însă gruparea din Giarmata a câștigat de două ori la rând, la Motru și Lugoj, după care a și remizat de 3 ori în serie, 1-1 la Hunedoara și Alba Iulia, cu Performanța Ighiu, dar și astăzi de la ora 18 sub Cetate, unde nu s-a înclinat în fața învingătoarei de marți a liderului ASU Politehnica, tocmai la Timișoara: Deva – Giarmata 2-2 (2-0).

324-e1463774567182

Așadar surpriză și nu prea, ținând cont de apetitul de puncte al celor de la Millenium pe alte terenuri, unde nu s-a întâmplat să nu marcheze în ieșirile din 2016. La fel și în această penultimă deplasare, în care Patrian Trifu a marcat de două ori, în minutele 67 şi 71, semnând pe mijlocul reprizei secunde o revenire blitz, de la 2-0 pentru unica formație neînvinsă din C4 în returul din noul an.

Dacă timișenii au venit din urmă sub Cetatea deveană, în schimb ACSO Filiași a condus și s-a văzut egalată la Sebiș, scor 1-1, vecinele de clasament în mare suferință rămânând astfel cu câte un punct cucerit în deplasare umăr la umăr și distanțate la chiar două puncte de ”lanterna roșie” rămasă în păstrarea motrenilor fără punct în 2016.

Gazdele de la CNS Cetate au deschis scorul în minutul 4 prin Adrian Pribac, pentru ca tot el să dubleze avantajul echipei sale în minutul 24.

CNS Cetate Deva: Raţ – Dosan, Doda, Kelemen, Făgărăşanu, Bode, Suciu, Boloş, Pribac, Saucă, Ungureanu.

Antrenor: Marius Sîrbu.

Au mai jucat: Doboş, Grunţa, Thoth şi Buzducea.

CS Millenium Giarmata: Luca – Soare, Mihălceanu, Artimon, Petri, Domşa, Mihai Olariu, Maşniţă, Diarra, Blănaru, Trifu.

Antrenor: Răzvan Leucă.

Au mai jucat: Florin Olariu, Dumiter, Stoica.

Pe bancă: Kalanyos, Nicoară. Delegat al echipei: Traian Dejeu.

”Fotbalul se joacă pe goluri”, după cum ne-a declarat antrenorul Răzvan Leucă: ”Noi am ratat iar gazdele au marcat. În partea secundă dominarea noastră s-a concretizat pe tabela de scor, cu toate că finalul ne-a aparţinut şi puteam pleca cu toate cele trei puncte, mai ales ținând cont și de faptul că numai arbitrii ştiu de ce ne-a fost anulat golul marcat în minutul 88 de Blănaru, la un corner executat de Maşniţă. Doresc să felicit băieţii, că au crezut în ei şi că putem pleca cu puncte de la Deva, lucru care s-a înfăptuit! Sunt mulţumit de acest rezultat dar, repet, puteam fi şi mai fericiţi… Încă o dată vă spun, cred în aceşti băieţi care au crescut de la meci la meci!”

CS Millenium va juca marți de la ora 18 acasă cu SC CS U Craiova SA 2, într-o penultimă etapă al cărei program este prezentat pe coloana dreaptă, laolaltă cu cel al rundei finale, a 30-a, din week-end-ul viitor, în care va juca la Becicherecu Mic. Tot pe coloana dreaptă, clasamentul actualizat cu rezultatele serii, după cum urmează:

Pandurii II Târgu Jiu – Minerul Motru 5-2: Dănăricu (12), Mărgărit (39), Cocină (47), Dodoi (73), Pârcălabu (83) / Sarmon (55), Nicoloff (70)
Naţional Sebiş – ACSO Filiaşi 1-1: Velici (44) / Lupu (38)
CNS Cetate Deva – Millenium Giarmata 2-2: Pribac (4, 26) / Trifu (68, 71)
CS U Craiova II – ASU Politehnica Timişoara 1-2: Surugiu (5) / Bilia (50), Taub (73)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Măgura Cisnădie 0-2: Lupu (58), Săulescu (86).

Sâmbătă 21 mai de la ora 18:00 se joacă Performanţa Ighiu – CSM Lugoj și CS Ineu – Metalurgistul Cugir, pe când CS FC FC Hunedoara stă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.