Tulcan nu dă dar Banatul are 4-0 în minutul 57… „Vom face curăţenia de iarnă!”

Cea mai fluctuantă grupare a Diviziei D Timiş, care a cîştigat în 4 deplasări dar ceda totodată de 6 ori acasă, a obţinut astăzi pentru prima oară în turul ligii a patra o a doua victorie la rînd pe teren propriu, şi încă desprinzîndu-se în nici o oră de joc la neverosimilul 4-0…

Este vorba despre Banatul Nerău, care avea astăzi un „careu” deja în minutul 57, conturat fără însă ca Flavius Tulcan să se înscrie între marcatori, contribuind în schimb Siminiceanu, în minutul 25, Prelipcean (39), Oprişan (51) şi Băran, care şi-a înscris un autogol în minutul 57. Ulterior, oaspeţii au ripostat pe fondul a două înlocuiri, prin Ripan, în minutele 59 şi 68.

A fost Banatul Nerău – AC Belinţ 4-2 (2-0) în runda a XV-a a Diviziei D Timiş.

Aceasta este a şasea înfrîngere la rînd în deplasare pentru nou-promovata AC Belinţ, care în aceste ieşiri a marcat doar de 5 ori, încasînd aproape 3 pe meci, şi anume 17 goluri.

Ceea ce a stîrnit nemulţumirea conducerii tehnice a grupării din Belinţ, secundul Adin Buză fiind foarte tranşant: „Cel mai slab joc al nostru de la începutul campionatului, suntem fraierii farierilor! Jucătorii vor bani dar rezultate ioc. Aşa e cînd le dăm banii, şi-i i-au primit… La sfîrşit însă vom trage linie şi vom face curăţenia de iarnă. Nu se mai poate aşa!”

Banatul Nerău: Constantin – Branea (88, Ardelean), Foca, Sîrbu (46, Damm), Siminiceanu, Sîntean, Coman, Prelipceanu, Tulcan, Oprişan, Tescu.

AC Belinţ: Costinean – Horea Onae, Băran, Terec, Mihăescu, Pădurean, Grozoni (26, Ilie), Teletin (65, Gălăţean), Bărbulescu (60, Foale), Tudor Onae, Ripan.

Arbitri: C. Ţuţurigă – L. Marian, A. Ghiurcan. Observatori AJF Timiş: Ion Manole, Alexandru Tal.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.