Turul 3 al Cupei României: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Poli Timişoara 6-1 (4-0). FOTO + declarații Benga, Velcotă

Gazdele în albastru s-au calificat marți seară în turul 4 al Cupei României cu categoricul scor al unui set din tenisul de câmp, continuând seria fără greș a victoriilor din partidele oficiale ale primei luni din noul sezon, de astă dată cu o normă dublă de goluri marcate. Duelul eliminatoriu al colegelor de serie din Liga 3 a fost mult mai dezechilibrat decât se putea anticipa, și încă din prima repriză, amfitrionii scoși din cursă acasă anul trecut pe vremea asta revanșându-se prin a-și continua de astă dată parcursul, și nu oricum, ci de o manieră clară în dauna fostei semifinaliste a Cupei României în primăvara lui 2017: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Poli Timişoara 6-1 (4-0).

La vremea respectivă, în urmă cu 2 ani și ceva, în primăvara lui 2017, în seria vestică a Ligii 3 rula a doua garnitură a prim-divizionarei ACS Poli, formație de Liga 1 implicată pe-atunci și în finala Cupei Ligii, pe când gruparea din Ghiroda își croia drum din Divizia D Timiș, dar picajul timișorenilor a fost vertiginos, semifinalista din Cupa României contra Astrei ajungând să fie eliminată din actuala campanie a competiției chiar mai repede decât anul trecut, când era scoasă din cursă de UTA, cu 2-1, în prima jumătate din septembrie. Fază a patra pe care cei din Ghiroda n-o mai prindeau, trași pe dreapta pe 28 august 2018 de CSM Lugoj, cu 3-4, ceea ce nu s-a mai întâmplat de astă dată.

Mulţi spectatori s-au adunat marți seară în tribunele stadionului ”Emilian Pavel”, atrași de duelul divizionarelor ”C” timișene dar și de rezultatele pozitive ale gazdelor din debutul noului sezon, precum succesele anterioare din Cupa României, cu 1-2 la Giarmata pe 31 iulie și cu 3-1 aici cu ACS Dumbrăviţa pe 14 august, respectiv victoria tot pe teren propriu din prima etapă din liga a treia, cu CS Gloria-Lunca Teuz Cermei, 3-1 în urmă cu 3 zile. Iar acum a venit rândul lui ACS Poli să fie învinsă fără drept de apel.

Primul gol a venit în minutul 10, când sârbul Alexandar Jovanic a aruncat foarte lung de la margine, în careu, iar Baranyi a șters balonul cu capul de la 13 metri, înscriind în dreapta portarului. 1-0. După numai un minut avea să fie 2-0 pentru gazdele din Ghiroda, înscrise pe drumul cel bun. Corner de pe stânga al lui Bâte şi drept al lui Baranyi din 10 metri, sub transversală.

A treia reuşită a fost pentru a doua oară cu capul, la mijlocul primei părți, în minutul 23, la o fază aproape trasă la indigo cu cea a primului gol, doar că Bocşan, un ex-polist, a deviat mingea pentru căpitanul gazdelor, reuşind un gol superb cu capul. Iar acesta şi-a completat recitalul la poarta lui Mosoarcă, de această dată cu un şut din apropiere, cu două minute înainte de pauză… 4-0.

Gazdele puteau fi deja cu gândul la tragerea la sorți din turul 4 și la deplasarea de vineri la Deva, din etapa a II-a a Seriei a IV-a, pe când oaspeții puteau doar înghiți în sec.

După pauză, încă din minutul 50, amfitrionii au fost la un pas de 5-0, printr-un gol din penalty obţinut de Cosmin Mancaş. Fault indiscutabil și o corectă decizie a arbitrului, dar Mancaș şi Baranyi nu au putut să-i copieze pe Messi şi Suarez, primul mişcând balonul dar Mosoarcă prinzându-se de intenţia duetului gazdelor şi blocându-l pe cel de-al doilea. Bine că își puteau permite așa ceva…

Însă, deja la faza următoare a venit şi golul cinci… Baranyi a şutat din careu, portarul Mosoarcă a respins iar Ionuț Ianc a ridicat scorul din apropiere.

Aflată în fața primirii lui ACSO Filiași vineri de la ora 18, la primul meci acasă în Liga 3, ACS Poli și-a înlocuit căpitanul de echipă, pe Oprea, intrând Buga iar banderola fiindu-i predată lui Cristian Podină, modificare cu efect pe tabela de marcaj, tocmai Marco Buga reducând din diferenţă la prima atingere a balonului. Prea puțin și prea târziu…

Ba mai mult, în minutul 68, același Ianc a stabilit rezultatul final, 6-1. Fundașul Bocșan și antrenorul principal Benga, un fost asistent la prim-divizionara ACS Poli, de partea învingătorilor, pe când clubul cândva în Liga 1 a mai bifat încă un pas înapoi. Sau ce se poate alege de pe urma ambițiilor fără acoperire și orizont ale unanim cunoscutului mare edil.

*

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii: Șipoș – Şofran, Jovanic, Bocşan (min. 70, Goţa), Sabău – Herci (min. 46, Jichici), Ianc, Bâte – Mancaş, Baranyi (cpt.), Ghinescu (min. 46, Silaghi).

Antrenor: Octavian Benga (principal), Alexandru Chiu şi Călin Frunză (secunzi).

Pe bancă: Barbu, Pituc, Liuba, Semeniuc.

ACS Poli: Mosoarcă – Sporin, Iovanovici, Podină, Laurenţiu Codrea (min. 33, Tașcă) – Oprea – cpt. (min. 51, Buga) – Românu, Dorobanţu, Ochea, Iseini – Pădurariu (min. 46, Daminescu).

Antrenor interimar Pavel Velcotă, Petre Vlătănescu secund.

Pe bancă: Popeţ, Turdean, Mitre, Dobrincu.

Au arbitrat: Petru Dorin Voina – Constantin Răzvan Nistor (ambii din Reşiţa) şi Casian Băla (Arad). Delegat de joc Ionel Poclid (Timişoara).

*

La cald…

Octavian Benga (antrenor principal CSC Ghiroda și Giarmata Vii): ”Respectăm competiţia, este al treilea tur trecut în Cupa României. Suntem pe un drum bun, sunt mulţumit în mare parte de jucători. Avem patru meciuri oficiale, patru victorii. Trebuie să rămânem cu capul pe umeri, încă mai avem lucruri de pus la punct, avem anumite slăbiciuni, suntem totuşi la început, sper ca de la etapă la etapă să punem ceva în plus. E o victorie foarte clară cu fosta mea echipă. Aş putea spune că mă bucur şi nu mă bucur, îmi pare rău de ei că s-a ajuns în această situaţie şi orice ar fi, toată viaţa o să rămân un polist. Am fost trei ani ca jucător, opt ani la Centrul de copii şi juniori, patru la echipa mare, nimic nu mai poate schimba sângele meu. Sper din tot sufletul să-şi revină clubul, dar din ce prevăd, şansele sunt foarte reduse. Ne aşteapă un meci greu vineri la Deva, au o echipă foarte bună, a bătut la Dumbrăviţa, dar sper să repetăm evoluţiile foarte bune şi să câştigăm”.

Pavel Velcotă (antrenor interimar ACS Poli): ”A fost un meci pe care l-am abordat cu opt juniori în teren, un meci de Cupă în care am dat şanse, ţinând cont că vinerea viitoare avem un meci important acasă. Am căutat să menajăm unii dintre jucătorii noştri titulari. Noi avem probleme serioase în apărare. Am propus să aducem cel puţin un fundaş central şi un portar. Până în 4 septembrie mai e timp, am cerut, nu se vede nici o mişcare în acest moment… Sper ca lucrurile să se remedieze în timp, dar copiii aceştia care au terminat anul trecut junioratul la U19 şi 17 ani în continuare nu sunt pregătiţi pentru Liga 3 la nivelul pe care ni-l dorim noi. Eu sunt interimar până când clubul găseşte un antrenor care să preia echipa…”