Nanu smulge două penalty-uri şi ACS Poli dă lovitura, depăşind-o la potou pe U Cluj dintr-un 11 metri gratuit: 2-1 (1-0)

Nou-promovata ACS Poli a smuls graţie a două penalty-uri obţinute de Nanu la finele reprizelor primul succes după 7 etape, coincizând cu întâiul meci al lui Aurel Şunda ca antrenor în prima divizie după 7 ani, dar „negrii” Timişoarei îi pot mulţumi centralului Robert Dumitru pentru a fi obţinut mai mult decât un punct altfel meritat, la capătul unui joc gri-plumburiu între alb-negre.

Au rezultat punctele de care ACS avea atâta nevoie, dar fără a-şi fi creat ocazii de gol ci doar pe seama pătrunderilor frontale ale cursivului Florin Nanu, şi după ce în partea a doua se lăsa apăsată întru conservarea rezultatului, totul sfârşindu-se însă cu o întorsătură readucând Timişoarei inima la loc, la marea ciupeală: penalty-uri în minutele 45 şi 90, transformate de Szekely respectiv Gorobsov, după ce fundaşul central Abrudan egala târziu cu capul, bară-gol, în minutul 83, în urma unei libere de la 16 metri, dreapta.

Ce-a fost cândva „U” – „Poli” în fotbalul românesc şi cum a arătat versiunea sa dintr-o pâcloasă seară de luni pe o Cluj Arena ca şi goală, între nişte alb-negri unici în a nu fi câştigat încă în actualul sezon de Liga 1 şi alţi alb-negri care tocmai şi-au înlocuit antrenorul după un picaj cu un gol marcat şi două puncte smulse în ultimele 6 jocuri, nu prea are termen de comparaţie.

E drept, ecoul restrânsei dar inimoasei galerii a „Şepcilor roşii”, sosită târziu în peluză şi plecată la 0-1, a estompat niţel senzaţia plumburie apăsând pe ternul meci cădere de cortină a etapei a XI-a în Liga 1, dar fotbalul în sine a fost exact ceea ce a lipsit cel mai mult, mai ales în primul mitan din partea codaşei, putându-se estima că timişorenii s-ar fi întors cu mâna goală pe Bega doar dacă s-ar fi bătut singuri.

Căci „U” nu l-a periclitat pe Nuno Claro mai deloc în prima parte iar ACS Poli, mai bine înfiptă la mijloc şi controlând jocul până spre minutul 30, a cules roadele la ţanc, tocmai înaintea pauzei, când, în urma unei alte infiltrări a lui Nanu pe stânga, acesta a smuls un penalty pe seama panicii lui Rilke, iar golgeterul nou-promovatei a pus punct de la 11 metri unei perioade alb-negre fără gol de 7 ore şi un sfert fără un minut, sau 434 de minute.

Iar când Szekely deschide scorul, fie şi după 6 etape în care n-a înscris, regula conform primelor etape este că ACS Poli învinge sau cel puţin remizează, şi asta încă la Cluj, cu CFR, aşa încât acest prim gol polist tot din fază fixă de la egalarea reuşită de Şeroni la Braşov a fost ca un indiciu că redebutul lui Aurel Şunda pe o bancă tehnică din elită va fi sub scut.

Şi a fost chiar de succes pentru că, în ciuda a 3 mari sperieturi într-o parte secundă dominată de nişte ardeleni altfel suficient de rudimentari, mai intâi Gorobsov respingând aproape de pe linia porţii în urma unei faze în care doar Balde a intrat în poartă, dar nu şi mingea, apoi Nuno Claro deturnînd un şut din careu cu destinaţia vinclu, iar ulterior, pe o altă minge respinsă moale de apărătorii vizitatori, şutul fiind razant cu transversala, ACS Poli a mai găsit resursele să ţâşnească într-un ultim efort, după ce fusese egalată, lansarea către Nanu, frontal pe centru, ducând la obţinerea unui penalty pe cât de nesperat, pe atât de cu largheţe cadorisit.

La antrenor nou, conform aşteptărilor, personal împrospătat, Aurel Şunda oferindu-i lui Poparadu, un fost căpitan al echipei, şansa primei titularizări stagionale în Liga 1, şi încă în rol de fundaş stânga, parte a unei linii defensive în premieră fără Scutaru, înlocuit lângă Şeroni de Petre, respectiv apelând la Popovici pe flancul drept şi Keita în preajma lui Szekely, aflaţi la doar al treilea start în 11 etape, cu paranteza că şi Kirev a reajuns între primii 18, iar un proaspăt junior A, Silviu Balaure, a fost în premieră convocat, ca o frumoasă promisiune pentru viitor.

Iar noua formulă, în care doar Şeroni – „îngălbenit” şi suspendat pentru meciul următor – şi Trandu au mai rămas titulari etapă de etapă, s-a descurcat cât de cât onorabil mai ales în prima parte, salutar la capitolul disponibilitate la efort şi păstrare a şablonului de joc, însă săracă la capitolul muniţie ofensivă.

Noroc însă că de cealaltă parte s-a apelat la unele execuţii extrem de stângace pe atac, extrem de elocvente fiind două faze, în care, în jurul minutului 30, când „U” s-a cam trezit totuşi niţel pentru scurt timp, deşi 4 contra a 2 timişoreni, clujenii au ales cea mai neinspirată opţiune şi s-au trezit în ofsaid, respectiv un vârf de lance a reluat anapoda cu capul, de parcă ar fi fost… fundaş.

Dar când fluenţa acţiunilor e greu de obţinut, există întotdeauna şansa fazelor fixe, care au decis până la urmă jocul dintre suferinde, ultima fiind şi cea mai controversată dar de fapt evident eronată ca interpretare din partea centralului Dumitru: Nanu, intrat cu aplomb în careu pe o lansare lobată de la centrul terenului, a mai apucat să ciupească mingea, care a trecut pe lângă Veselovsky, ieşit la disperare în întâmpinare, balonul trecând însă pe lângă bară iar timişoreanul, din inerţie şi deja cu spatele la poartă pe când „obiectul muncii” se scurgea fără a mai putea fi de nimeni jucat, într-o piruetă dată de acceleraţia gravitaţională, şi care l-ar fi făcut oricum să cadă, a picat în poala goal-keeper-ului, frânat în ultima clipă tocmai pentru a evita impactul.

Oaspeţii nu şi-au crezut ochilor norocul, după ce, sugestiv, Şunda apela în urma egalării la un fundaş, Belu-Iordache, în locul vârfului Szekely, imediat înlocuit după ce sărea târziu la reluarea cu capul, de gol, a fundaşului Abrudan, iar Gorobsov n-a ratat oportunitatea obţinerii altor două puncte, la ciupeală, în locul unui unic punct care ar fi putut fi mulţumitor pentru o vizitatoare care, deşi disciplinată, insistentă până la capăt şi dedicată cauzei, a jucat cu adevărat ceva doar prima jumătate de oră.

Iar ca o completare la regula că atunci când Szekely deschide scorul, ACS nu pierde, de notat că golgeterul marca şi un al doilea său gol la Cluj în jocul cu CFR, după pauză, din penalty, ceea ce a reuşit şi Gorobsov acum, cu diferenţa că „U” n-a mai avut timp, ca vişiniii, să egaleze… 3 puncte la potou. Şi urmează Pandurii, duminică la 7, iar apoi optimea din Ghencea, miercurea viitoare la 8.

*

„Sunt 3 puncte foarte importante pentru noi. În prima repriză am fost mulţumit, în a doua am fost dominaţi în marea majoritate, cu o revenire spre final. Dar de-abia acum începe greul”, a specificat Aurel Şunda cu realism la final.

*

„U” Cluj – ACS Poli Timişoara 1-2 (0-1): Abrudan (83) – Szekely (45) – penalty, Gorobsov (90) – penalty

Cluj Arena, luni 21.10.2013, ora 21,30, timp rece;

Au marcat: 0-1 Szekely (45) – din penalty, în stânga lui Veselovsky, plecat pe celălalt colţ, după ce Nanu obţinea un penalty pătrunzând pe stânga, perpendicular spre linia de fund, în preajma acesteia, unde Rilke, deşi a călcat capac cu ambii bocanci pe gazon, l-a atins prin imprudenţă într-un contact din lateral al coapselor; 1-1 Abrudan (83), cu capul, de la 8 metri central, bară-gol în dreapta lui Nuno Claro, la colţul lung faţă de execuţia loviturii libere de la 16 metri, lateral dreapta; 1-2 Gorobsov (90) – din penalty, pe jos în colţul porţii, în dreapta lui Veselovsky, după ce Nanu, intrat cu aplomb în careu, a mai apucat să ciupească mingea, care a trecut pe lângă portar, ieşit la disperare în întâmpinare, balonul trecând însă pe lângă bară iar timişoreanul, din inerţie şi deja cu spatele la poartă pe când „obiectul muncii” se scurgea fără a mai putea fi de nimeni jucat, într-o piruetă dată de acceleraţia gravitaţională, şi care l-ar fi făcut oricum să cadă, s-a carambolat cu goal-keeperul, frânat în ultima clipă tocmai pentru a evita impactul.

U Cluj (antrenor: Barbu): Veselovsky – Mendy, Abrudan, Szilagyi, Rilke (46, Calcan) – Takacs, Balde – Borza, Cristocea, Târnăcop (81, Lungu) – Lemnaru.

Pe bancă: Dolha – Ciupe, Neag, Kovacs, Ursu.

ACS Poli (antrenor Aurel Şunda): Nuno Claro – Nohai, Şeroni, Petre – cpt., Poparadu – Popovici (59, Bărbuţ), Gorobsov, Trandu, Nanu – Keita (74, Boldea), Szekely (85, Belu-Iordache).

Pe bancă: Kirev – Balaure, Marovic, Furtado.

Cartonaşe galbene: Balde (13), Târnăcop (16), Rilke (44), Mendy (68), Veselovsky (88), Lungu (89), Szilagyi (90), Cristocea (90) – Popovici (34), Şeroni (42), Gorobsov (63), Nuno Claro (90).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.