Unirea Cerneteaz, 3-1 la Bobda: patru victorii în ultimele 5 etape

Cînd învinge, marchează cel puţin 3 goluri pentru respectivele 3 puncte. Cam aceasta ar fi regula Unirii Cernăteaz, care a obţinut sîmbătă cel de-al patrulea succes în ultimele 5 runde, învingînd cu 3-1 la Bobda, în faţa dezumflatei Avîntul, în runda a 28-a a Diviziei D Timiş. Nou-promovata este în schimb la al nouălea eşec în 2012…

„Am cîştigat de o manieră categorică, şi am fi putut învinge cu un scor şi mai clar. Ni s-a anulat un gol perfect valabil, marcat de Negru cu un şut de la 20 de metri. Într-adevăr, unul dintre jucătorii noştri era pe traiectoria balonului dar nu a influenţat faza. Centralul a validat golul dar asistentul a ridicat fanionul, şi nu se impunea. A fost la 2-1 pentru noi”, a spus Romeo Malac la final, antrenorul cîştigătoarei în deplasare anticipînd că „ne aşteaptă un joc greu în intermediară, vine Dudeştiul, dar după victoria aceasta stăm şi noi mai liniştiţi”.

Golurile au căzut după pauză, dintre care primele două pînă în minutul 60: 0-1 a fost semnat de Laurenţiu Sinauschi, în urma unui corner, stîngaciul marcînd cu dreptul, 0-2 a fost opera lui Andrei Lefter, lat la colţul lung din centrarea lui Negru, mai apoi Avîntul reducînd din lovitură de la 11 metri dar acelaşi Nicolae Negru luînd pe cont propriu o acţiune pe partea stîngă, trecînd de 2 jucători, şi trimiţînd cu un lat plasat lîngă bară, la colţul lung: 1-3.

Unirea s-a impus în alcătuirea Mărtinaş – Racoţi (80, Hulita), Mita, Sîrbu, Iorga (Şargan) – Burghelea, David, Rusu, Sinauschi (70, Kovacs) – Negru, Lefter (75, Deian Jivan). Pe bancă: -.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.