Unirea Sânnicolau Mare, victorie importantă în fața Dumbrăviței: Tulcan, din penalty

CS Unirea Sânnicolau Mare a câștigat astăzi de la ora 17 și pentru a patra oară pe teren propriu în returul din 2016 al Diviziei D Timiș, 1-0 cu ACS Dumbrăvița, care a pierdut pentru a patra oară consecutiv, pe marginea acestui meci consemnând publicația locală Ziarul Tribuna.

Flavius Tulcan, revenit la Banatul Nerău, după ce s-a pregătit cu Unirea, învingătoare cu 6-1 în jocul direct cu cei din Nerău

Flavius Tulcan, revenit la Unirea după punerea sa pe liber de către ASU Politehnica

Victorie importantă obținută astăzi de Unirea Sânnicolau Mare, în partida care a contat pentru etapa a XXIV-a din „D” Timiș. Cu Ov. Oancia și Flavius Tulcan în teren, ambii reîntorși pe Aranca, sânmicloșenii au învins-o pe Dumbrăvița, într-un derby de clasament, un singur punct fiind diferența dintre cele două grupări înaintea jocului de astăzi. Tulcan a adus toate cele trei puncte în tabăra Unirii, din penalty, cu aproximativ 10 minute înaintea fluierului de final.

Amfitrionii au preluat inițiativa încă din start. Galea a încercat poarta, însă șutul său a fost reținut de Iacob, goalkeeper-ul Dumbrăviței. Probabil cea mai mare ocazie a primei reprize a venit în minutul 13. După un corner executat de Vasilcin, unul dintre apărătorii oaspeților a respins greșit mingea, pe spate, până la bara a doua, unde s-a aflat Cărpinișan, care a trimis însă peste poartă, cu capul.

Câteva minute mai târziu Dumbrăvița avea să treacă aproape de gol. Tot cu capul, Vlăduți a reluat puțin alături, ca în minutul 25 să le fie anulat un gol oaspeților, după un henț observat foarte bine de central. Tulcan, proaspătul transfer al Unirii, a ieșit la rampă la mijlocul reprizei, trimițând un trasor din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, care le-a dat emoții verzilor.

Prima repriză a fost condimentată și cu evenimente mai puțin plăcute, Nohai adresând nu o dată injurii la adresa spectatorilor. Vasilcin a fost aproape să-și treacă numele pe lista marcatorilor înainte de fluierul pauzei, mingea lovindu-l în cap pe unul dintre apărătorii Dumbrăviței.

În ciuda golului, partea secundă a fost mai lipsită de evenimente decât prima. Unirea ar fi putut deschide scorul mult mai repede, însă golul a fost anulat după un fault în careu făcut de Nagy, care a și văzut cartonașul galben la faza respectivă. De la vizitatori același Vlăduți a fost aproape de a deschide scorul, dar balonul trimis din întoarcere a fost salvat de Sitaru, întins serios.

Hodiș avea să facă henț în careu la faza în care s-a dictat lovitura de la 11 metri, transformată de Flavius Tulcan fără emoții. Ațâțat de câțiva dintre localnicii din tribune, Nohai nu și-a putut stăpâni nervii în ciuda experienței pe care o are și s-a remarcat din nou negativ, înjurându-i, totul spre amuzamentul asistenței.

1-0 scor final, după un joc dominat în mare parte de Sânnicolau Mare. Cu această victorie băieții antrenați de Nae Căprărescu urcă la 39 de puncte și trec la patru lungimi distanța de Dumbrăvița, care nu și-a creat prea multe ocazii astăzi.

Unirea Sânnicolau Mare: Sitaru – Blaga (’46, Nagy), Galu, Uzun, Cărpinișan – Ov. Oancia, Vasilcin – A. Olteanu (’85, T. Stoianov), Galea, Clej (’26, Bataneanț; ’73, Crișan) – Tulcan. Antrenor: Nae Căprărescu

Dumbrăvița: Iacob – Hodiș, Oneț, Nohai, Sofronea – Știopu – Rădulescu, Voicu (’82, Ciobai), Săizu (’89, Muraru), Vișan – Vlăduți. Antrenor: Florin Macavei

Cartonașe galbene: Nagy, Tulcan, Uzun / Nohai, Oneț, Săizu, Vișan