UTA Bătrâna Doamnă – Electrica 2-1 (0-0) în Zona 5 la juniori C, la Arad: în prelungiri

Gazda UTA Bătrâna Doamnă a învins la potou în jocul cheie din ziua a doua a Zonei 5 în Campionatul Național FRF de juniori C, dispunând cu 2-1 (0-0) printr-un gol marcat în prelungiri timișorenei CS FC Electrica 1869, într-un duel al învingătoarelor din prima etapă a turneului patrulater.

Arădenii au preluat din nou conducerea, decisiv, în cele 3 minute de prelungiri ale partidei de la ora 18 de pe terenul ICRTI, după ce deschideau scorul imediat după începerea reprizei a II-a, în minutul 36, și erau egalați prin reușita lui Hossein Vahid Azari din minutul 50.

UTA Bătrâna Doamnă are astfel acum prima șansă la câștigarea locului 1 la finalul turneului de 3 zile din Arad și implicit la calificarea în turneul fazei semifinale, reunind cele mai bune 8 grupări în competiția națională a juniorilor din generația 2001 și mai mici.

În celălalt meci al zilei a doua în Zona 5, între învinsele de joi, CS FC Hunedoara a răsturnat scorul la 5-4, de la 1-3 și 2-4 cu juniorii C din Caransebeș, egalând-o astfel la puncte pe Electrica. În ierarhie, arădenii au 6 puncte – maxim și golaveraj 8-1, Electrica 3 puncte (3-2), hunedorenii tot 3 puncte (5-6) și CSȘ Caransebeș 0 puncte.

Marius Nichitean a efectuat o modificare în 11-le de start față de victoria de ieri, și anume Mohorîta în locul lui Mursa: Alexandru Daminescu – Hossein Vahid Azari, Eric Pașcu, Răzvan Morariu, Deian Jigmul, Victor Bînzar, Alexandru Brașoveanu, Denis Hădărugă, Răzvan Mohorîta, Roberto Szabo și Andrei Cărăbaș, pe parcurs intrând și Thomas Toth – Tiberiu Mursa, Darius Stejar, Eduard Balint și Lucian Leonte – ultimii doi, juniori D din 2003.

Sâmbătă 4 iunie, în ultima zi a patrulaterului, CS FC Electrica – CSȘ Caransebeș, de la ora 16, și UTA Bătrâna Doamnă – CS FC Hunedoara, de la ora 18.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.