O lovitură de cap a fundașului central Alin Șeroni, care promova și în primăvara trecută, atunci cu ACS Recaș, a salvat o remiză în urma unui corner, în minutul 81 al jocului de adio de la Liga 2, cu FC Bihor. ACS Poli a încheiat așadar sezonul exact cum îl începea, cu un 1-1 acasă, atunci cu UTA, promovînd la prima încercare, a doua la rînd în cazul antrenorului Velcea…

(clic pe poze pentru mărirea clișeului)

Aproape 3.000 de timișoreni s-au bucurat în această seară alături de nou-promovata în Liga 1, care, la atingerea obiectivului, a destupat șampania. Momente plăcute, la capătul unui drum în general bun…

Și totuși, meciul din această seară a fost al șaptelea din 12 apariții stagionale pe ”Dan Păltinișanu” în care ACS Poli a primit gol, fiind condusă de orădeni peste o oră de joc, pînă în ultimele nici 10 minute, cînd ex-recășeanul Șeroni a evitat un al doilea eșec pe teren propriu în campionatul încheiat astăzi.

ACS Poli n-a convins așadar nici de-această dată, cînd a avut de jucat cu biletele promovării deja la purtător, întîmplîndu-se pentru a cincea oară în cele 12 meciuri acasă să înscrie cel mult doar un gol.

De fapt, media reușitelor pe ”Dan Păltinișanu” este de exact două goluri marcate de alb-negri pe meci, palmaresul complet acasă fiind 12 7 4 1 24-9 25 puncte, echivalînd cu o recoltă de circa 66% din punctele puse în joc.

Cu o singură victorie în etapele 25-30 respectiv în ultima lună de zile, 3-1 cu FCM Târgu Mureș, în 13 mai, ACS Poli și-a atins obiectivul propus, readucînd Timișoara în elită, după 2 ani în eșalonul secund.

Dar iată rezultatele de pe teren propriu, pe rînd: 1-1 cu UTA, 4-1 cu CS Unirea 2006 Alba Iulia, 3-1 cu Alro Slatina, 2-0 cu Luceafărul, 2-2 cu FC Argeș, 1-0 cu Maramureș Universitar Baia Mare, toate în tur, respectiv 0-0 cu CS Mioveni, 1-2 cu Corona Brașov, 2-0 cu Damila Măciuca, 4-0 cu FCM Râmnicu Vâlcea, 3-1 cu FCM Târgu Mureș și 1-1 cu FC Bihor, în 2013.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la GALERIE FOTO. ACS Poli Timișoara egalează dar iar nu convinge: 1-1 (0-1) cu FC Bihor Oradea

1. Mintiti poporul cu calculatorul spune:

Mintiti poporul cu calculatorul, au fost doar 207 spectatori !

2. micos spune:

Au fost chiar peste 3000 de spectatori-i-am numarat in pauza,asa ca nu vad de ce exista interesul in a defaima mereu tot ce-i legat de singura echipa din Timisoara,care conteaza!Nu este nici pe departe o echipa perfecta,trebuie jumatate din lotul echipei sa fie schimbat,desigur cu jucatori mai valorosi,dar una peste alta,echipa a promovat,fie ca a convins,sau nu.De fapt,ultima etapa n-a mai contat,iar cealalta echipa care se numeste Poli, a convins dar din pacate,n-a promovat,deci in acest caz e vorba de un mare,usturator, esec.