Velcea stinge Luceafărul, la a treia încercare

Pauza a fost un sfetnic bun iar Alin Şeroni a devenit vineri seară cel de-al doilea fundaş marcator al noii echipe a Timişoarei, ulterior Cristian Boldea adăugîndu-şi un al patrulea gol în alb-negru, pentru un 2-0 cu care ACS Poli insistă şi pe mai departe pe urmele Coronei şi Damilei. Bănăţenii, neînvinşi după 7 etape şi în sfîrşit fără gol primit acasă, iar Velcea cu revanşa luată în dauna ex-nou-promovatei Luceafărul. Nu multora le-a păsat însă să vadă pe viu acest al treilea succes stagional…

ACS Poli şi-a semnat victoria cu Luceafărul cu lovituri de cap, după pauză: Şeroni şi Boldea, pentru 2-0

Devine tot mai clar că ediţia 2012/2013 a seriei a doua a ligii secunde este marcată de dominaţia echipelor debutante în acest eşalon. Alături de surprinzătoarele Corona Braşov şi Damila Măciuca, în fruntea ierarhiei, în bătălia pentru locurile promovabile, se implică tot mai clar şi reprezentanta Timişoarei. Având la dispoziţie una dintre cele mai prolifice ofensive din postura de gazdă, ACS a cucerit a treia victorie din acest sezon, trecând cu 2-0 de Luceafărul Oradea.

Luceafărul i-a creat mari probleme în campionatul trecut lui Velcea, fiind singura echipă care a obţinut punctaj maxim în disputele cu “alb-violeţii”. Mai întâi, la Sânmartin, orădenii au triumfat la limită, prin golul din prelungiri semnat de Lupuţ (prezent şi vineri pe teren), în condiţiile în care la bănăţeni încă evoluau jucători cu mare experienţă în prima ligă, ca Sepsi, Tameş, Curtean ori Goga. Şi în retur, deşi timişorenii au deschis scorul prin Popovici şi aveau mare nevoie de puncte în disputa pentru fotoliul de lider cu Gloria Bistriţa, tot bihorenii au câştigat, cu 2-1.

De data aceasta, Velcea şi-a făcut bine temele şi nu a mai ratat victoria, păstrându-şi invincibilitatea în acest sezon. După o primă repriză anostă, în care “alb-negrii” au avut un singur şut pe spaţiul porţii, introducerile lui Dobricean şi Boştină aveau să încline balanţa în favoarea gazdelor.

Păstrat în lot după ce în vară a reuşit promovarea cu ACS Recaş, Alin Şeroni a spart gheaţa în acest campionat, devenind al doilea fundaş care îşi trece numele pe lista marcatorilor după macedonianul Sakir Redzepi, eroul de la Mioveni, cu o reuşită în stil… de apărător: cap în minutul 56.

Un alt fost component al recăşenilor, Cristian Boldea, a devenit golgheterul timişorenilor, ajungând la a patra reuşită stagională. După ce a marcat primul gol oficial din istoria clubului, în disputa cu UTA, Boldea şi-a mai trecut în cont o dublă, în precedentul meci de pe stadionul Dan Păltinişanu, cu FC Olt Slatina.

Scorul putea lua proporţii dacă Nohai şi Goge, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, fructificau situaţiile de singur cu portarul. Apoi, pe final, Vali Velcea i-a dat prilejul lui Cristian Daminuţă să redebuteze în tricoul unei echipe din capitala Banatului, după periplul, marcat mai mult de eşecuri, la echipele de tineret ale lui Inter şi Milan, şi la Modena, Dinamo, Dinamo II, L’Aquila, FC Tiraspol şi FC Maramureş Universitar Baia Mare. De fapt, în toate meciurile de campionat jucate în alb-violet, Daminuţă a evoluat de fapt doar împotriva rivalei de moarte a fostului club alb-violet polist, pe 7 iunie 2006, cît şi pe 4 martie 2007, în jocuri încheiate la egalitate.

ACS Poli Timişoara – Luceafărul Oradea 2-0 (0-0)

Stadion “Dan Păltinişanu”, vineri 19 octombrie, ora 17, timp călduros, teren bun, spectatori 500.

Au marcat: 1-0 Şeroni (min. 56), din 6 m, nemarcat, a reluat imparabil cu capul după un corner executat de Goge; 2-0 Boldea (min. 83), în urma unui contraatac, a fructificat tot cu capul, din 11 m, centrarea aceluiaşi Goge.

ACS Poli: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge, Poparadu (c), Trandu (Dobricean, 46), Bălace – Boldea (Daminuţă, 87), Szekely (Boştină, 69). Pe bancă: Gherasim – Redzepi, Nanu, Artean. Antrenor: Vali Velcea.

Luceafărul: Miron – Mihuţ, Mintaş, Letan (c), Achim – Ianc, Ghilea (Bundea, 65), Lupuţ (G. Popescu, 74), Has, Roşu – Blănaru (Andor, 68). Pe bancă: Ghilea – Pantea, Bogdan, Lăscan. Antrenor: Călin Moldovan.

Cartonaşe galbene: Nohai (59), Boldea (81), Marovic (84), Daminuţă (90) – Blanaru (24).

Arbitri: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti) – Daniel Mitruţi (Craiova), Adrian Popescu (Craiova).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.