Velcotă, ”dublă” la juniori B. Iar cu un ochi familia Brîndescu plânge: ”Banatul”, 0-4 în Bihor

ACS Poli Timișoara s-a impus sâmbătă după-amiază, la reluarea întrecerilor returului Seriei 5 în Campionatul Național juvenil, și cu juniorii B ai clubului, învingători la Simeria cu 4-1 în dauna gazdei CS CFR.

Fără Motrean, convocat în garnitura juniorilor 1, dar și fără un alt fundaș internațional de juniori, Harald Fridrich, convocat în pregătirile alinierii cu România U17 la Turneul de Elită din primăvară, precum și fără Lazăr, accidentat, dar și în absența portarului Mândrea – gripat, în vreme ce Podină a fost suspendat astăzi pentru 4 cartonașe galbene, ACS Poli a învins la scor în județul vecin, după ce s-a desprins la 0-3 în primele 26 de minute ale partidei din etapa a XIV-a.

A fost CS CFR Simeria – ACS Poli Timișoara 1-4 (0-3), prin golurile marcate de Codrean, în minutul 3, Velcotă, în minutele 12 și 26, și Marin în minutul 67, din penalty, obținut de Popan, după care gazdele au izbutit reușita de onoare, în minutul 68.

Robert Frușa i-a aliniat sâmbătă la Simeria pe Contra – Haruț (54, Sporin), Cochințu (60, Găvruță), Istrate, Sturz, Marin, Codrean (60, Dincă), Popan, Totic (68, Sîrbu), Oprea și Velcotă (50, Kokora), pe banca de rezerve, unde nu s-a mai regăsit vreun portar, rămânând Sevici și Andreici.

***

Tot 4 goluri pentru învingători și în celălalt meci implicând juniori B timișoreni, însă în contul oponenților: LPS Bihorul Oradea – LPS Banatul Timișoara 4-0 (4-0), în aceeași etapă a 14-a a Seriei 5 în întrecerea juvenilă a categoriei 1998/9.

Bihorenii au deschis scorul în minutul 15, dintr-o lovitură liberă de la aproape 40 de metri, balonul intrând sub transversală, după care gazdele și-au mărit până la pauză avantajul, din faze fixe.

Profesorul Tiberiu Brîndescu a încheiat așadar pe scut cu elevii săi de la LPS Banatul, la o diferență de scor la care puțin mai apoi, tot sâmbătă după-amiază, fiul său Sorin se impunea la cârma alb-violeților lui ASU Politehnica în derby-ul Diviziei D Timiș, 2-6 în deplasare la Ripensia.

LPS Banatul a suferit și două accidentări în prima parte: Vicar – Titu, Aldea, Hotca, Nicorici (15, Vasiliu) – Muj, Ciontu (30, Bîce), Fluture, Iakab – Buda, Copoeru.

Au mai intrat și Saizu, Stângă și Toader, în vreme ce Grigoraș a rămas pe bancă.

”Banatul” stă etapa viitoare, urmând a primi peste două săptămâni vizita concitadinei ACS Poli, care sâmbăta următoare va evolua acasă cu învingătoarea LPS Bihorul.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.