Verişorii Kovacs, 3 goluri pentru Dumbrăviţa, Deian Ilici, două la Dragşina: 4-4

Real Dragşina a revenit de două ori, de la 1-2 respectiv 2-4, în redebutul de duminică la amiază în Divizia D Timiş, încheind la egalitate (4-4) pe teren propriu cu CS Dumbrăviţa. Remarcabil, drăgşinenii pregătiţi de Gheorghe Ilici s-au regrupat în răstimpul ultimelor doar zece zile, preluând locul în liga a patra lăsat vacant prin reprimirea lui AS Nova Mama Mia Becichierecu Mic în C5. „S-au mai schimbat unele lucruri în bine, şi la nivelul lotului de jucători, şi în ceea ce priveşte condiţiile. Chiar şi ieri, în preziua jocului, am mai reuşit nişte legitimări. Ne-am regrupat în aceste zile”, a explicat Ilici, care a folosit mulţi dintre jucătorii aduşi la echipă.

„Practic ne-am egalat singuri, când un fundaş de-al nostru pur şi simplu a căzut în fund. La următorul gol primit, de 2-1 pentru Dumbrăviţa, din nou erori în defensivă, un jucător de-al nostru neobservând că are un coechipier cu 3 metri în spatele său, şi toţi s-au oprit crezând că e ofsaid… La 2-3 ne-am ars cu o pasă greşită la portar, şi tot aşa. Oaspeţii au intrat de 5 ori în careu şi ne-au taxat! Remarc faptul că am reuşit numai goluri frumoase”, a mai spus Gheorghe Ilici, care a apelat la Cozacu – Năstase (21 ani, transferat de la polişti), Tănase, Boceanu (un tânăr de 18 ani adus tot de la polişti. şi care a fost înlocuit în minutul 46 cu Tăbleţ, un junior în vârstă de 16 ani transferat tot de la „violeţi”), Crişan (adus de la Pădureni) – Gherasim (20 ani, de la Electrica, şi înlocuit cu Petrişor), Bandi (25 ani, transferat de la Deta), Costescu, Cerna (Anghel) – Bobu, Deian Ilici (40, Vucovan).

Portarul Cozacu este ultimul jucător adus la Real Dragşina, fiind legitimat sâmbătă, după cum a spus Ilici: „Era jucătorul nostru şi l-am reactivat, ceea ce ne bucură foarte mult. Are nevoie să recupereze în ceea ce priveşte pregătirile, după ce a fost doar în câmpul muncii în ultimele 6-7 luni”.

Deian Ilici, fiul antrenorului gazdelor, a deschis scorul în minutul 3, Bălan egalând apoi în minutul 12 pentru CS Dumbrăviţa, în numele căreia şi-a intrat apoi în rol Zoli Kovacs, 1-2 în minutul 20, după care acelaşi Ilici, născut în decembrie 1987, a egalat în minutul 35. Ilici a deschis scorul la finele unei pătrunderi de 40 metri, respectiv a egalat în urma unei centrări, cu un stop pe piept şi şut la colţul lung…

Ilici a părăsit apoi terenul accidentat, în minutul 40, la pauză fiind 2-2. Sarabanda golurilor a fost reluată de acelaşi Zoli Kovacs, 2-3 în minutul 50, după care şi verişorul său, Erno Kovacs, partener de atac, a marcat în minutul 60 pentru 2-4. Revirimentul Realului s-a pornit în minutul 68, 3-4, prin execuţia lui Tănase din lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault asupra lui Bandi, fiind dus la bun sfârşit (4-4) de Anghel, în minutul 70, în urma unei pase lungi expediată de Crişan. Bucovan a ochit mai apoi bara pentru gazde.

„E loc şi de mai bine, dar uşor, uşor ne vom pune pe picioare. Am condus şi cu 2-1, şi cu 4-2”, a spus Florin Macavei, antrenor principal al Dumbrăviţei, pentru care au punctat Bălan, Zoli Kovacs (2) şi Erno Kovacs, 25 ani, o nouă achiziţie.

CS Dumbrăviţa, care s-a întărit şi cu Şofronea (Pişchia), a jucat cu Miklos – Şofronea, Vlaic, Moga, Szekel (Marius Cozma) – Şurpanu, Moraru, Duma, Bălan (Giurgiu) – Zoli Kovacs, Erno Kovacs. Elevii lui Macavei îşi vor aştepta oaspeţii din tur tot pe „Textila”, dar din primăvară este preconizată întoarcerea… acasă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.