Victorie de la 0-2: Ripensia Timişoara – CAO 1910 Oradea 3-2 (1-2). ”Ripi”, mâine de la ora 13 la Reșița

Încă un sparring-partner divizionar ”C” săptămâna aceasta pentru Ripensia, alte două goluri primite de timișoreni, de astă dată nu spre încheierea jocului amical, precum zilele trecute de la CS Hunedoara, ci în prima repriză a meciului de astăzi de la ora 12 de pe terenul sintetic al Bazei 2 – UPT, fotbal la -6 grade Celsius în compania ocupantei locului 3 în Seria 10 din Liga 3, ACS CAO 1910 Oradea, care a condus cu 0-2. Completarea verificărilor din pregătirile de iarnă, mâine la Reșița, sâmbătă de la ora 13 cu secund-divizionara CSM, pe suprafața sintetică din Valea Domanului. Apoi, debutul oficial în 2021, duminică 21 februarie de la ora 11 la Rapid București, în etapa a XVI-a din Liga 2, pe un teren din zona capitalei.

După debutul fotbalistic oficial timișean în 2021, aseară pe ”Dan Păltinișanu”, ASU Politehnica – Astra Giurgiu 1-2 în optimile Cupei României, încă un meci amical în programul secund divizionarelor de pe Bega, astăzi la prânz: Ripensia Timişoara – ACS CAO 1910 Oradea 3-2 (1-2).

Cluburi de tradiție din vestul țării, readuse în viață pe fondul reculului din sportul rege intern, Ripensia pregătindu-se pentru a-și menține statutul de club secund-divizionar, câștigat în 2017, acum în cel de-al patrulea sezon în Liga 2, CAO 1910 fiind pe podiumul Seriei 10 în Liga 3 în umbra liderului cu 24 de puncte SCM Zalău și a lui CS Minaur Baia Mare, a doua, cu 20 de puncte, bihorenii deținând 17, bilanț 10 5 2 3 15-14, la egalitate de puncte cu ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița, după ce CAO încheia sezonul de toamnă cu un eșec cu 3-0 pe terenul fruntașei din Sălaj, pe 22 noiembrie 2020, în runda a X-a.

Istoric vorbind, C.A. Oradea juca în 1924 finala la titlu a campionatului României, pierzând cu 4-1 în fața Chinezului Timișoara, vicecampioni fiind bihorenii de la C.A. și în 1935, cu 29 de puncte, tocmai în urma Ripensiei, laureată cu 32 de puncte. Oradea cucerea titlul național în 1949, prin ICO, de care aveau grijă imediat mai apoi cozile de topor ale proaspăt instalatei Republici Populare Române, rebotezată Progresul din sezonul următor.

La prezent, oaspeţii de la CAO 1910 au deschis scorul în minutul 8, la primul şut pe poartă, expediat de la 16 metri de Claudiu Codoban. Iar vizitatorii au reuşit să-şi dubleze avantajul în minutul 37, în urma unei centrări de pe flancul drept, cap din 6 metri al lui Raul Hosu, în stânga lui Miklos… 0-2.

În ultimul minut din prima repriză, Alexandru Popovici a redus din diferenţă cu un şut de la circa 14 metri.

De la pauză, Velcea a intrat în poarta Ripensiei în locul lui Miklos iar elevii lui Cosmin Petruescu au alergat cu succes după egalare, semnată în urma unui contraatac purtat de Alexandru Popovici, ”dublă” în minutul 67 cu un şut de la 12 metri: 2-2.

Antrenorul Ripensiei a mai efectuat două modificări după acest gol egalizator, Marić și Bain fiind înlocuiţi cu Pătru și Sturzu.

Iar după două minute au preluat conducerea pentru prima dată, prin Cosmin Gladun, şut din careul mic sub transversală: 3-2. A şaptea victorie în această stagiune de iarnă în meciurile de verificare. Și urmează CSM Reșița în Caraș-Severin, deși inițial fusese anunțat a se desfășura la Şag. Roșu-negrii și roșu-galbenii sunt colegi de suferință pe locurile 14-15 în Liga 2, la egalitate de puncte (18), CSM învingând acasă cu 2-0 în partida directă din 5 decembrie 2020, în etapa a XV-a. Ultimele rezultate și programul rundei de săptămâna viitoare, a 16-a în Liga 2, în care cărășenii vor juca la Miercurea Ciuc, pe coloana clasamentelor.

*

Ripensia: Robert Miklos (min. 46, Velcea) – Marić (min. 67, Pătru), Bain (min. 67, Sturzu), Rogac, Gladun, Valeriu Macrițchii, Coulibaly, Ene, Popovici, Golda, Tudorache.

Antrenor: Cosmin Petruescu.

ACS CAO 1910 Oradea: Verdeş – Copil, Mintaş, Leton, Ioviţă, Gherman, Ardelean, Lezeu, Roşu, Codoban, M. Hosu.

Au mai jucat: Bob, Urbanovschi, Panti, Kovacs, Blăgia, Costea, Torok, Iacob, A. Hosu.

Antrenor: Florin Farcaş.

Au arbitrat: Denis Mihăescu – Adrian Todea şi Deian Ştefănescu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.