VIDEO. FC Voluntari – UTA 2-1. Arădenii încheie anul cu un eșec: a 6-a oară când primesc mai mult decât un gol, de 6 ori două încasate într-un meci

Alb-roșii Aradului au încheiat printre primii anul competițional 2021, FC Voluntari – UTA fiind jocul inaugural din ultima rundă înaintea Sfintelor Sărbători, etapa a XXI-a, 2-1 pentru ilfoveni vineri seară de la ora 20:30, gazdele de pe podiumul Ligii 1 ajungând astfel la 7 meciuri consecutive fără înfrângere în campionat. În schimb arădenii, care remizau alb marți în deplasare la o altă pretendentă la play-off, Universitatea Craiova, rămân la cumpăna între ani în jumătatea a doua a ierarhiei și sunt mai departe acum de învingătorii lor ilfoveni, deținători a 10 puncte în plus pe locul 3, decât de antepenultima clasată, de care îi despart cel mult 3 victorii.

Deși una dintre cele mai impenetrabile prim-divizionare, doar liderul campion CFR Cluj și Farul având mai puține goluri primite, UTA n-a exploatat acest atu și a încheiat sezonul de toamnă în jumătatea secundă a clasamentului Ligii 1, în condițiile în care n-a încasat nici un gol în mai mult de jumătate din meciurile jucate în cele 21 de etape, mai exact în 12 etape, doar în alte 9 runde scoțând balonul din propria plasă, o dată în 3 întâlniri respectiv de câte două ori în 6 partide. Așa cum s-a întâmplat vineri în Ilfov, după ce alb-roșii mai primeau câte două goluri într-un meci jucat în campionatul în curs la Botoșani, tot 2-1, acasă cu Rapid, 2-2, la Dinamo, tot 2-2, pe teren propriu cu Chindia, 0-2, și în deplasarea cu cântec din 5 decembrie, 2-1 pentru FCSB.

În schimb, acumulând mai multe victorii decât remizele și eșecurile la un loc, FC Voluntari şi-a asigurat locul pe podium la finalul anului în Liga 1, pe când UTA rămâne între echipele cu cele mai multe rezultate de egalitate, Sepsi deținând 10 iar botoșănenii și arădenii câte 9.

Cei care au deschis scorul au fost arădenii. În minutul 16, Miculescu a fost găsit cu o pasă inspirată de Roger şi a trimis imparabil. A fost al şaselea gol stagional pentru Miculescu, care este golgheterul ”Bătrânei Doamne”.

VIDEO LOOK SPORT, GOL UTA:

Trei minute mai târziu, ilfovenii puteau egala, însă Costin a ratat execuţia dintr-o poziţie bună.

După câteva ocazii nu foarte clare la ambele porți, UTA ar fi putut să-și dubleze avantajul, cu un minut înainte de finalul primei reprize. Atunci, ardelenii au ratat o dublă ocazie, dar Dangubic nu l-a putut  învinge în situaţie de unu la unu pe Popa.

Și cum ocaziile ratate se răzbună, cei care au înscris au fost ilfovenii, chiar înainte de pauză.

Tamaș a șutat pe poartă din voleu, Iacob a respins, însă Nemec s-a aflat la locul potrivit şi a trimis balonul din câţiva metri în plasă.

VIDEO GOL VOLUNTARI

Imediat după reluare, „Bătrâna Doamnă” ar fi putut primi penalty, dar centralul Ionuţ Coza a lăsat jocul să continue.

În decurs de două minute, ambele echipe au irosit câte o ocazie imensă. Mai întâi gazdele, în minutul 52, când Ion Gheorghe nu a reușit să-l învingă pe Florin Iacob, din postura de unu la unu. Două minute mai târziu arădenii ar fi putut da lovitura, însă șutul lui Passaglia, de la circa 20 de metri, a lovit transversala.

Finalmente FC Voluntari a reușit să se impună, grație reușitei lui Briceag, care a reluat din voleu și l-a învins pe Iacob, stabilind scorul final.

VIDEO GOL 2 VOLUNTARI:

Echipa pregătită de Liviu Ciobotariu trece de UTA cu 2-1 și reușește practic cel mai bun sezon de iarnă. Dacă CFR Cluj este lider în clasament, cu 54 de puncte, iar FCSB e a doua cu 46 de puncte, FC Voluntari e a treia și are 37 e puncte. UTA este pe locul 9, cu 27 de puncte.

Echipe:

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Tamaş, Armaş, Briceag – Meleke (Tavares 46′), Droppa – Veiga Lopes, Raţă (Lopes 69′) Gheorghe – Nemec (Achim 84′).

Antrenor: Liviu Ciobotariu.

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Şliakov – Passaglia (Isac 84′), Batha – Miculescu (Mercioiu 84′), Roger, Ubbink – Dangubic (Antal 69′).

Antrenor: Laszlo Balint.

Programul etapei a 21-a în Liga 1 și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.