VIDEO Prima Sport. CFR Cluj – CSU Craiova 2-1. Hegemonia vișinie continuă: al cincilea titlu consecutiv în Gruia

CFR Cluj și-a apărat cu succes titlul de campioană a Ligii 1, ardelenii impunându-se duminică seară cu 2-1 în fața craiovenilor și asigurându-și locul 1 înainte de termen, înaintea rundei finale, la secund clasata FCSB. ”Vișiniii” aveau nevoie de victorie pentru a fi siguri de păstrarea trofeului în Gruia, în condițiile în care bucureștenii doar remizaseră cu o seară înainte, 2-2 la FC Voluntari, tot în etapa a IX-a din play-off.

Cei de la CFR Cluj sunt campioni pentru a cincea oară consecutiv, hegemonia fiind confirmată duminică seară, pe teren propriu. Campioana a început perfect meciul cu oltenii. În secunda 90, veteranul Ciprian Deac a executat prima lovitură liberă a partidei, iar Boateng a deschis scorul cu o lovitură de cap precisă.

CSU Craiova putea să egaleze după doar 5 minute, când portarul Letica a scăpat mingea în faţa lui Baiaram, dar Grahovac a avut o intervenție excepțională în ultimul moment, salvându-și echipa.

Ardelenii au recepționat semnalul de alarmă și au reușit în continuare să-și blocheze adversarii, ba chiar au ratat o ocazie importantă în minutul 49, când Birligea a trimis însă imprecis pe lângă poartă.

Ocazia lui Birligea a anunțat golul 2 al „vișiniilor”, care a venit în minutul 57, când croatul Debeljuh a marcat la colţul lung, după o greşeală imensă în apărarea Craiovei.

Oltenii au reușit să revină în joc 4 minute mai târziu, când Mateiu a reușit să reducă din diferenţă. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar CFR Cluj s-a impus pe merit cu 2-1, suficient pentru a-și trece în cont cele 3 puncte necesare pentru a câștiga titlul înaintea ultimei etape.

Astfel, deplasarea de la Buzău, unde campioana va înfrunta pe FCSB, e un meci fără miză la titlu. dincolo de orgoliile celor două echipe.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.