CSM Lugoj – ASU Politehnica 2-3. ”Violeții” preiau conducerea de 3 ori

Duel amical sâmbătă, pe mare căldură, între două colege de eșalon în C4, una, formația gazdă, urcată pe locul 3 la finele ediției precedente, alta – nou-promovată. Iar oaspeții în alb-violet au avut câștig de cauză, preluând în 3 rânduri conducerea: CSM Lugoj – ASU Politehnica Timișoara 2-3 (1-1).

Proaspăt calificată în turul al patrulea al Cupei României și revenită sub însemnele Clubului Sportiv Municipal, fosta grupare lugojeană Vulturii a egalat astăzi de două ori dar n-a schimbat datele problemei în ceea ce privește deplasările fără înfrângere în pregătiri ale alb-violeților lui Sorin Brîndescu, de acum fără Budur, împrumutat la divizionara D CS Ghiroda.

După victoria de la Lugoj, ASU POlitehnica va mai juca și miercuri de la ora 11, la Reșița, cu divizionara B Metalul, iar pe 23 august, duminica viitoare, cu FC Bihor, de la ora 20, pe Știința, în evenimentul de prezentare oficială a echipei înaintea noului campionat.

Astăzi, Gălan a deschis scorul în minutul 22, din penalty, Bădăuță a repreluat conducerea în minutul 70 iar Birău a semnat golul victoriei în minutul 86, lugojenii egalând prin Stoichescu în minutul 30 și Dobra în minutul 76.

*

CSM Lugoj: Rusu – Rotea, Loga, Miculescu, Roșie, Precupanu, Mînecan, Vînătu, Poiană, Velcotă, Stoichescu.

Au mai jucat: Vlădia, Buligă, Dobra, Ardelean, Dobricean, Tătar.

ASU Politehnica: Burtic – Contescu, Ugocian, Gălan, Taub, Vucea, Rebenciuc, Ghinescu, Țugui, Rus, Niță.

Au mai jucat: Fișteag, Feraru, Bilia, Aldea, Damian, Bădăuță, Birău, Dorin Codrea, Marin, Giuricici.

Într-un alt meci de verificare disputat astăzi de la ora 11 de o divizionară C din județul Timiș, CS Millenium Giarmata s-a impus acasă cu 5-2 (2-1) în revanșa cu Lunca Tăuț Cermei, din județul Arad. Alexandru Costea, de două ori, Dani Josu, Romică Corlățeanu și antrenorul secund Alin Molcuț au semnat reușitele alb-albaștrilor, care vor găzdui un amical și miercuri de la ora 18, cu colega dce eșalon CS Nuova Mama Mia.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.